آشفتگی در اطلاع‌رسانی درباره مرگ چند شهروند بر اثر تزریق آمپول تقلبی کرونا

آشفتگی در اطلاع‌رسانی درباره مرگ چند شهروند بر اثر تزریق آمپول تقلبی کرونا

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-22

به گزارش خبرنگار انتظامی تازه ترین ها؛ صبح امروز خبری درباره مرگ 6 نفر از مصرف‌کنندگان داروی تقلبی کرونا، در پایگاه خبری پلیس منتشر شد.

در این خبر به نقل از سردار محسن خانچرلی؛ فرمانده انتظامی غرب استان تهران آمده بود: 

در پی مراجعه یکی از شهروندان به کلانتری 16 اندیشه و طرح شکایت مبنی بر اینکه پدر وی به بیماری کرونا مبتلا بوده و افرادی با فریب، اقدام به فروش چهار عدد آمپول تقلبی کرونا با مارک تجاری Remedesivir به مبلغ یک میلیارد و 360 میلیون ریال کردند، به دلیل حساسیت موضوع، شناسایی و دستگیری کلاهبرداران در دستور کار ماموران قرار گرفت.

مأموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و با هماهنگی قضائی موفق شدند دو نفر از کلاهبرداران را در شهریار شناسایی و در عملیاتی ویژه، متهمان را حین فروش دو عدد آمپول تقلبی کرونا دستگیر کنند.

متهمان در بازجویی‌های تخصصی پلیس به همدستی با سه نفر دیگر اعتراف کردند، سه متهم دیگر این پرونده نیز با اقدامات تخصصی پلیس روبه‌روی بیمارستانی در شهرستان شهریار دستگیر شدند.متهمان تاکنون 52 عدد از این آمپولها را هر کدام به مبلغ 450 میلیون ریال به شهروندان در مناطق مختلف استان تهران فروخته و مبلغی بالغ بر 23 میلیارد و 400 میلیون ریال  به این بهانه از آنها کلاهبرداری کردند همچنین تاکنون 6 نفر از مصرف‌کنندگان این داروهای تقلبی در استان تهران که به بیماری کرونا مبتلا بودند، جان باخته‌اند.

در ادامه سردار خانچرلی در گفت‌وگوی خبری اعلام کرد که اطلاعاتی در این رابطه وجود ندارد که این 6 نفر بر اثر تزریق این آمپول تقلبی به کام مرگ فرورفته باشند و گفت: علت فوت این افراد را باید پزشکی قانونی تعیین کند.

پس از گفت‌وگوی خبری سردار خانچرلی؛ پایگاه خبری پلیس نیز متن خبر منتشر شده را تغییر داد؛ در خبر ویرایش شده آمده بود: 6 نفر به عنوان شاکی، مدعی فوت اقوامشان براثر مصرف این داروی تقلبی به پلیس مراجعه و شکایت کردند که موضوع در دست بررسی است.

پس از این بازپرس شعبه 6 دادسرای شهریار نیز در گفت‌وگوی خبری درباره این پرونده گفت: افرادی سودجو با ادعای کشف داروی کرونا مبالغی تا 350 و 400 میلیون از متقاضیان این دارو که غالباً از روی ناچار و استیصال به آنها روی آورده بودند، دریافت می‌کردند.

این مقام قضائی تصریح کرد: در استعلام از اداره بهداشت، تقلبی بودن این داروها محرز و مشخص شد که هیچگونه ارزش درمانی ندارد، این کلاهبرداران از طریق تبلیغ در فضای مجازی با تشکیل یک باند، خانواده‌هایی که وضعیت بیماران آنها در وضعیت وخیم بود را پیدا کرده و با سوءاستفاده از وضعیت آنها عنوان می‌کردند که دارو را موجود دارند؛ متقاضیان نیز به دلیل استیصال مجبور به پرداخت مبالغ سنگینی می‌شوند.

بازپرس شعبه 6 دادسرای شهریار با بیان اینکه 13، 14 شاکی در این پرونده وجود دارد که مبالغ سنگین 300 و 400 میلیون بابت دریافت این دارو پرداخت کردند، از بازداشت 6 متهم در این پرونده خبر داد.

این مقام قضائی خاطرنشان کرد: یک نفر در این پرونده فوت کرده که هنوز معلوم نیست علت فوت وی، تزریق این دارو بوده باشد یا خیر البته 12، 13 نفر نیز اقدام به مصرف این دارو کرده‌اند.

درحالی بازپرس شعبه 6 دادسرای شهریار از مرگ یک نفر در این پرونده خبر می‌دهد که پایگاه خبری پلیس آورده است: 6 نفر به عنوان شاکی، مدعی فوت اقوامشان بر اثر مصرف این داروی تقلبی به پلیس مراجعه و شکایت کردند که موضوع در دست بررسی است.

به نظر می‌رسد کمی تأمل در اطلاع‌رسانی و اساسا همانطور که گفته شده سپردن اطلاع‌رسانی صحیح به منبع اصلی (پزشکی قانونی) از آشفتگی و تشویش اذهان به دلیل اظهارات متناقض جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/