آغاز بارش‌ها در اصفهان از امشب/ دما تا ۸ درجه کاهش می‌یابد

آغاز بارش‌ها در اصفهان از امشب/ دما تا ۸ درجه کاهش می‌یابد

آسیه آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت سامانه بارش زا بر روی استان از امروز تا شامگاه پنجشنبه ۲۴ فروردین، اظهار داشت: آسمان بیشتر مناطق استان اصفهان در این مدت قسمتی تا نیمه ابری است و افزایش ابر و وزش باد به نسبت شدید تا شدید، گاهی تندباد لحظه‌ای و در ساعات بعدازظهر رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه شدت بارش‌ها را در نیمه غربی اصفهان انتظار داریم، افزود: رگبارهای بهاری بتدریج سایر مناطق استان را فرا می‌گیرد.

کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به اینکه شدت فعالیت بارشی این سامانه از شامگاه امروز تا نیمروز پنجشنبه است، اضافه کرد: احتمال آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب و اختلال در تردد جاده‌ای در مناطق پر بارش دور از انتظار نیست.

آقایی با بیان اینکه وزش باد تا روز جمعه در سطح استان ادامه دارد، گفت: این پدیده در مناطق مستعد بویژه نیمه شرقی اصفهان همراه با خیزش گردوخاک است.

به گفته وی از امروز تا روز شنبه ۲۶ فروردین در بیشتر مناطق کاهش محسوس دما بویژه کمینه‌ها بین ۶ تا هشت درجه سلسیوس پیش بینی شده است.

کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بیشینه دمای هوا استان طی ۲۴ ساعت آینده بین یک تا ۲ درجه کاهش می‌یابد، ادامه داد: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۲۷ درجه سلسیوس بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به ۱۶ درجه سلسیوس بالای صفر می‌رسد.

آقایی اضافه کرد: چوپانان با دمای ۳۲ درجه سلسیوس بالای صفر و فریدون‌شهر با کمینه دمای هشت درجه سلسیوس بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان طی ساعات پیش رو خواهند بود.

۲ هشدار سطح نارنجی درباره فعالیت سامانه ناپایدار قوی

به گزارش خبرنگار مهر، هشدار سطح نارنجی هواشناسی زمانی صادر می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی رنگ برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه اول نسبت به وقوع توفان و خیزش گردوخاک از روز چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه هشدار داده است.

بر اساس این اطلاعیه وزش باد به نسبت شدید تا شدید و توفان لحظه‌ای تا روز جمعه ۲۵ فروردین ماه مناطقی چون خوانسار، نائین، گلپایگان، داران، میمه، اردستان، چوپانان، خور و بیابانک، ورزنه، انارک، فریدون‌شهر، شهرضا و دهاقان را در بر می‌گیرد.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در این اطلاعیه نسبت به مخاطرات احتمالی از جمله اختلال و کاهش دید در جاده‌های شمال، شمال شرق و شرق استان بر اثر گردو خاک محلی هشدار داده و افزوده است که اختلال در سفرهای برون و درون شهری، آسیب به صنعت کشاورزی و گلخانه‌ها و آسیب به سازه‌های شهری و روستایی، شکستن درختان فرسوده و اختلال در مسیر تردد محورهای مواصلاتی اصفهان به یزد و قم و سمنان دور از انتظار نیست.

هواشناسی استان در این اطلاعیه بر لزوم احتیاط در سفرهای درون و برون استانی و درون و برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر، تمهیدات لازم در جهت حفظ ماشین‌آلات کشاورزی و آمادگی راهداری به ویژه در مسیرهای طوفان خیز و گرد و خاک و خودداری از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات طی این مدت تاکید کرده است.

هواشناسی استان اصفهان همچنین در اطلاعیه دوم درباره فعالیت سامانه بارشی، وقوع رگبار باران و نوسانات دمایی از روز چهارشنبه ۲۳ فروردین تا جمعه ۲۵ فروردین هشدار داده است.

بر اساس این اطلاعیه رگبار باران، رعد و برق، تگرگ و تنش‌های دمایی در مناطقی چون فریدون‌شهر، بوئین و میاندشت، اسلام آباد موگویی، داران و چادگان طی این مدت پیش‌بینی شده است.

هواشناسی استان اصفهان نسبت به آب‌گرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان آب و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی در این مناطق هشدار داده و افزوده است که کاهش دید، اختلال در راه‌های روستایی به دلیل بارش دور از انتظار نیست.