آمریکا درباره احتمال حمله به نظامیانش در خاک افغانستان هشدار داد

آمریکا درباره احتمال حمله به نظامیانش در خاک افغانستان هشدار داد

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «اسکات میلر» فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان،  درباره خطر حمله به نظامیان خارجی که هنوز بعد از تاریخ یکم می (۱۱ اردیبهشت)، در این کشور حضور دارند هشدار داد.

پیشتر، طبق توافق طالبان و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، قرار بود کلیه نظامیان خارجی تا اول ماه میلادی مِی خاک افغانستان را ترک کرده باشند حال آنکه دولت جدید واشنگتن به این وعده عمل نکرد.

در مقابل، روند خروج نظامیان خارجی از دیروز شنبه آغاز شد و آنگونه که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می گوید تا ۱۱ سپتامبر تکمیل خواهد شد.

دیروز نیز یکی از پایگاه های هوایی آمریکا در قندهار هدف حمله قرار گرفت که تلفات یا خساراتی نداشت و گروهی نیز مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.

 میلر مدعی است که به رغم آغاز روند خروج، آمریکا از توان کافی برای مقابله با حملات احتمالی طالبان برخوردار است.

پیشتر هم پنتاگون مدعی شده بود که برای تضمین امنیت روند خروج، موقتا شماری نیروی ویژه و تجهیزات نظامی را به منطقه اعزام خواهد کرد.

روز گذشته، طالبان در بیانیه ای، تاخیر در روند خروج نظامیان خارجی را مصداق بدعهدی تلقی کرد و حق پاسخگویی به آن را محفوظ دانست.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در این بیانیه‌ هشدار داد که تاخیر آمریکا و ناتو برای خروج نیروهایشان از افغانستان راه را برای انجام «هرگونه اقدام مناسب علیه نیروهای اشغالگر باز کرده است».

وی افزود: طالبان منتظر است ببیند که رهبری امارت اسلامی با توجه به استقلال کشور، ارزش‌ها و منافع عالی مردم چه تصمیمی در این باره می‌گیرد.

مجاهد ادامه داد که اعضای طالبان براساس تصمیم سران این گروه به «سرپیچی» از توافقنامه قطر عمل خواهند کرد.