آنکارا: اسرائیل به دنبال نابودی راهکار دو دولتی است

آنکارا: اسرائیل به دنبال نابودی راهکار دو دولتی است

فارس: تصویب ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی جدید در شهرک‌های صهیونیست‌نشین واقع در کرانه باختری توسط تل‌آویو، با واکنش دولت ترکیه مواجه شد. 

وزارت خارجه ترکیه شامگاه سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی عمیق از تصمیم رژیم صهیونیستی برای توسعه شهرک‌ها در اراضی خصوصی فلسطینیان، این اقدام جدید تل‌آویو را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، در این بیانیه آمده است: «این اقدام، جدیدترین نمونه از اعمال غیرقانونی اسرائیل است که پیش روی کار آمدن دولت جدید آمریکا سرعت گرفته است».

آنکارا تاکید کرد: «مشخص است که اسرائیل تلاش می‌کند با فعالیت‌های شهرک‌سازی، مانع تأسیس دولت مستقل و خودمختار فلسطین شود که دارای یکپارچگی جغرافیایی باشد و قصد دارد احتمال اجرای راهکار دو دولتی را نابود کند».

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه ترکیه همچنین از جامعه جهانی خواست «فشار لازم» را برای متوقف کردن چنین اقداماتی که ناقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل است، به رژیم صهیونیستی وارد کنند.

به نوشته آناتولی، آنکارا همچنین از جامعه بین‌المللی درخواست کرد با ستیزه‌جویی صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان مخالفت کنند.

پیش از این نیز، «پیتر استانو» سخنگوی کمیسیون اروپا از رژیم صهیونیستی خواست که به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری پایان دهد و گفت‌و‌گوهای صلح را از سر بگیرد. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری فلسطین از سوی جامعه جهانی نقض قوانین و منشور سازمان ملل متحد معرفی شده و شورای امنیت سازمان ملل متحد بارها طی قطعنامه‌های مختلفی از رژیم صهیونیستی خواسته ساخت این شهرک‌ها را متوقف کند.

طبق قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان هرگونه شهرک‌سازی در داخل مرزهای ۱۹۶۷ کرانه باختری غیرقانونی است.

اخبار مهم ایران و جهان/م