آیا می توان با رسوب گیری نیاز به تعمیر شیر اهرمی را کاهش داد؟

آیا می توان با رسوب گیری نیاز به تعمیر شیر اهرمی را کاهش داد؟

آیا می توان با رسوب گیری نیاز به تعمیر شیر اهرمی را کاهش داد؟

یکی از مسائلی که احتمالاً همگی دیر یا زود با آن رو به رو خواهیم شد، یا تا به حال شده ایم، خرابی شیرالات است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بعضی اوقات اشکال پیش آمده و روش حل آن بسیار ساده است، مانند گرفتگی شیر اهرمی که با رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی قابل حل است. اما گاهی خرابی جدی تر از این حرف هاست و نیاز به تعمیر شیر اهرمی وجود دارد. مانند هر محصول دیگری اگر نگهداری از شیرآلات را به درستی انجام دهیم قطعاً بر روی عملکرد آن تاثیر مثبتی خواهد داشت و بسیاری از مشکلاتی که ممکن است نیاز به تعمیر شیر آب اهرمی را به صورت جدی تر ایجاد کنند پیش نخواهد آمد. مثلا اگر تمیز کردن شیرآلات رسوب گرفته را در بازه های زمانی منظم انجام دهید، احتمال اینکه رسوبات باعث اشکال جدی تری مانند سفت شدن شیر اهرمی شود پایین می آید.

تمیز کردن شیرآلات رسوب گرفته

شیرآلات بهداشتی نیز مانند هر محصول دیگری نیاز به نگهداری دوره ای دارد. یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای حفظ ظاهر زیبا و عملکرد بهینه شیرآلات خود انجام دهید از بین بردن رسوب شیرآلات است. انجام این کار به صورت منظم می تواند جلوی پیش آمدن اشکالاتی که ناشی از رسوب گرفتگی است، مانند سفت شدن دسته اهرمی، را بگیرد و نیاز به تعمیر شیرآلات را کاهش دهد. علاوه بر این، گاهی اوقات شدت رسوب گرفتگی به قدری است که جریان آب مسدود می شود و به دلیل قدمت این رسوبات امکان باز کردن مسیر وجود ندارد. بنابراین، بهتر است هر چند وقت یکبار تمیز کردن رسوب شیرآلات را انجام دهید. برای رسوب زدایی داخل شیرآلات و یا برق انداختن خارج شیرآلات می توانید از موادی مانند سرکه یا جوش شیرین استفاده کنید. اطلاعات کامل در مورد رسوب گیری شیر اهرمی را در مقاله تمیز کردن شیرآلات رسوب گرفته بخوانید.

از بین بردن رسوب شیرآلات، مهمترین عامل حفظ درخشانی و زیبایی شیرآلات است. جرم گیری شیرآلات و رسوب زدایی شیرآلات می تواند با استفاده از روش های خانگی آسان و با کمک موادی مانند سرکه سفید، مایع ظرفشویی و جوش شیرین انجام شود. بهتر است رسوب گیری شیر اهرمی، بسته به میزان سختی آب، در فواصل زمانی صحیح صورت گیرد تا از سفت شدن بیش از حد رسوبات بر روی شیرآلات و یا گرفتگی شیرآلات جلوگیری شود. برای رسوب گیری شیرآلات هرگز سطح آنها را با اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی نتراشید، چرا که با این کار آبکاری شیر صدمه می بیند.

تمیز کردن شیرآلات رسوب گرفته

تعمیر شیر اهرمی

در نهایت ممکن است با وجود نگهداری صحیح از شیرآلات و انجام رسوب زدایی دوره ای نیز شیرآلات دچار ایرادات دیگری شود که ربطی به جرم و رسوبات ندارند و نیاز به تعمیر شیر آب اهرمی پیش بیاید. در این حالت باید از مکانیزم شیر اهرمی اطلاعات بیشتری کسب کرد تا بتوان میان ایراد قابل مشاهده و علت آن ارتباط برقرار کرد و تعمیر شیرآلات اهرمی را انجام داد. برای مطالعه بیشتر در مورد ایرادات احتمالی شیرآلات و روش برطرف کردن آن به مقاله تعمیر شیر اهرمی سر بزنید که شیرآلات ساختمانی کاویان در سایت خود گردآوری کرده است.

اولین قدم در زمان تعمیر شیر اهرمی، بررسی علت اشکال پیش آمده است. علت سفت شدن شیر اهرمی یا هرز شدن شیر آب با علت کم شدن فشار آب شیر اهرمی تفاوت دارد و نحوه تعمیر شیرهای اهرمی با توجه به هر علت متفاوت است. تعمیر کارتریج شیر اهرمی، تعمیر چکه شیر آب، برطرف کردن فشار کم شیر اهرمی، تعویض مهره شیر اهرمی و تعمیر شیر پیسوار از رایج ترین روش های تعمیر شیرآلات است.

پس، نحوه تعمیر شیر اهرمی بسته به دلیل آن متفاوت است. در ادامه یکی از رایج ترین اشکالات شیرهای اهرمی، هرز شدن شیر آب، و روش حل آن را بررسی خواهیم کرد.

تعمیر هرز شدن شیر آب اهرمی

یکی از اشکالاتی که چندان ارتباطی به رسوب گیری شیرآلات ندارد، هرز شدن شیر آب اهرمی است. در این حالت دسته اهرمی شیرآلات پس از باز شدن به سمت پایین برمی گردد و شیر آب بسته می شود. این اشکال می تواند یا ناشی از خرابی کارتریج باشد که با تعویض آن برطرف می گردد و یا ناشی از شل بودن مهره کارتریج. با اندک دانش فنی و کمی پیگیری می توانید این ایراد را در خانه برطرف کنید. در ادامه مراحل سفت کردن مهره کارتریج آمده است:

  1. ابتدا فلکه ساختمان، واحد و یا شیر پیسوار را ببندید.
  2. دسته اهرمی را پس از باز کردن پیچ زیر دسته به کمک آچار آلن ۲.۵ باز کنید.
  3. قالپاق شیرآلات را از جای خود خارج کنید.
  4. مهره کارتریج را به کمک تُرک مِتر با فشار ۸ تا ۱۲ نیوتن متر محکم کنید. از سفت کردن بیش از حد آن خودداری نمایید چراکه سفت کردن بیش از حد مهره کارتریج باعث سفت شدن دسته اهرمی می شود.
  5. تمام متعلقات را به جای اولیه برگردانید و برطرف شدن مشکل را چک کنید.

در این مقاله در مورد اهمیت تمیز کردن شیرآلات رسوب گرفته و نقش مهم آن در جلوگیری از ایرادات دیگر مانند سفت شدن دسته اهرمی صحبت شد. برخی ایرادات نیز ارتباط چندانی به رسوب گیری شیرآلات ندارند و ممکن است در اثر ایراد در نصب یا به مرور زمان پیش بیایند، مانند هرز شدن شیر آب که به راحتی در منزل قابل تعمیر است.