اتحادیه اروپا خواستار توقف شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی شد

اتحادیه اروپا خواستار توقف شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی شد

  • تاریخ انتشار : 1399-10-23

فارس: «پیتر استانو» سخنگوی کمیسیون اتحادیه اورپا، امروز (سه‌شنبه)، از رژیم صهیونیستی خواست که به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری پایان دهد و گفت‌و‌گوهای صلح را از سر بگیرد.

این اظهارات پس از آن است که رژیم صهیونیستی روز گذشته از قصد خود برای احداث واحدهای صهیونیستی جدید در کرانه باختری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، پیتر استانو در ارتباط با این اعلام رژیم صهیونیستی گفت: «از اسرائیل می‌خواهیم که این اقدامات را متوقف کند و به جای ساخت شهرک‌های غیرقانونی گفت‌و‌گو را از سر بگیرد».

این مقام اتحادیه اروپا در ادامه تأکید کرد: «موضع ما در قبال احداث شهرک تغییر نمی‌کند زیرا این شهرک‌ها، مطابق با حقوق بین‌الملل، غیرقانونی هستند و در فرایند صلح و راهکار دودولتی به‌منظور برپایی کشور مستقل فلسطین مانع ایجاد می‌کند و از طرفی دیگر، [این اقدام] مانعی است بر سر اعتمادسازی میان دو طرف».

رسانه‌های رژیم صهیونیستی، روز دوشنبه (دیروز)، خبر دادند که قرار است این رژیم، مجوز ساخت ۸۵۰ واحد مسکونی دیگر در کرانه باختری را صادر کند.

طبق گزارش‌ها برخی منابع صهیونیستی، این رژیم در سال ۲۰۲۰، ۱۲۱۵۹ واحد صهیونیست‌نشین جدید احداث کرده است که این تعداد واحد از سال ۲۰۱۲ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیست و سوم دسامبر سال ۲۰۱۶ قطعنامه‌ ۲۳۳۴ را به‌منظور پایان دادن به شهرک‌‌سازی رژیم صهیونیستی در خاک فلسطین تصویب کرد. در این قطعنامه ضمن تأکید بر عدم مشروعیت شهرک‌های سازی‌های رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷، از رژیم صهیونیستی خواسته شده است که به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری از جمله قدس شرقی پایان دهد.

اخبار مهم ایران و جهان/م