اتحادیه علمای مسلمان: اکثر داعشی‌های انتحاری از سوریه وارد عراق شده‌اند

اتحادیه علمای مسلمان: اکثر داعشی‌های انتحاری از سوریه وارد عراق شده‌اند

فارس: «جبار المعموری» رئیس اتحادیه علمای مسلمان گفت که ما سه سال پیش بیانیه‌ای صادر و درباره خطرات وجود هزاران داعشی در مناطق مختلف سوریه به ویژه مرز عراق هشدار دادیم.

المعموری در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» افزود که در سایه ممانعت آمریکا از هر گونه تلاش بین‌المللی برای نابودی عناصر داعش، اینها به منزله بمب‌های ساعتی انسانی هستند.

او گفت که اکثریت عاملان انتحاری که اخیرا در دیالی، صلاح‌الدین، الأنبار و اطراف بغداد کشته شدند از سوریه وارد عراق شده بودند و پیشتر در سوریه آموزش دیده بودند.

رئیس اتحادیه علمای مسلمان تصریح کرد که عراق در حال حاضر با توطئه جدید و تلاش برای ایجاد ناامنی و بی‌ثبات کردن این کشور مواجه است.

وی همچنین گفت که امنیت عراق با نابودی داعش در سوریه یا دستکم تأمین امنیت مرزها برای جلوگیری از هر گونه نفوذ داعشی‌ها به عراق محقق می‌شود.

المعموری افزود که بیش از ۳۰ هزار داعشی با خانواده‌هایشان در سوریه هستند که خطرات جدی برای امنیت به حساب می‌آیند و مقابله با آن‌ها نیازمند اقدامات جدی برای تقویت امنیت مرزهاست.

هزاران داعشی در سوریه تحت حمایت نیروهای آمریکایی قرار دارند و این نیروها از هدف قرار دادن داعشی‌ها ممانعت می‌کنند.

اخیرا سید «حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان به فعالیت مجدد داعش و عناصر آن در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت که دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن درصدد است از این گروه تروریستی برای توجیه حضور خود  در این دو کشور عربی استفاده کند و این اقدام آن‌ها بعد از آن آغاز شد که درخواست های رسمی و مردمی مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از عراق بیشتر شد؛ لذا واشنگتن داعش را به حرکت درآورد.

انتهای پیام/ص