ارتش اتیوپی، برای مقامات محلی در تیگرای ضرب‌الأجل تعیین کرد

ارتش اتیوپی، برای مقامات محلی در تیگرای ضرب‌الأجل تعیین کرد

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-09-02

فارس: نخست وزیر اتیوپی به مقامات منطقه خودمختار در منطقه تیگرای (شمال اتیوپی) سه روز مهلت داد تسلیم شوند.

رسانه های عربی یکشنبه به نقل از «آبی احمد»، نخست وزیر اتیوپی نوشتند که او به مقامات منطقه تیگرای ۷۲ ساعت مهلت داده تا تسلیم شوند در غیر این صورت، حمله به مرکز این منطقه آغاز خواهد شد.

او این ضرب الأجل را از طریق یک اپلیکیشن تعیین کرد و به مقامات اقلیم تیگرای که بیش از دو هفته است وارد جنگ با ارتش اتیوپی شده‌اند، توصیه کرد، تسلیم شوند.

ارتش اتیوپی نیز ساعاتی پیش از ضرب الأجل آبی احمد، از زبان سخنگوی خود تهدید کرد که ارتش قصد دارد با تانک شهر «میکیلی»، مرکز اقلیم تیگرای را به محاصره درآورد.

ارتش اتیوپی از طریق رادیو بیانیه‌ای قرائت کرد و از غیر نظامیان خواست از مناطق نظامی و درگیری دور شوند؛ چرا که استفاده از توپخانه در مراحل آتی درگیری بخش اجتناب ناپذیر عملیات ارتش برای پایان دادن به درگیری در این منطقه است.

درگیری مسلحانه بین ارتش اتیوپی و جبهه آزادی بخش خلق تیگرای در این منطقه از چهارم ماه نوامبر (۱۴ آبان) آغاز شده است.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای قبل از روی کار آمدن «آبی احمد علی» در سال ۲۰۱۸ که اولین نخست وزیر از قوم «اورومو» اتیوپی است، حدود ۳ دهه حیات سیاسی در این کشور را در کنترل خود داشت. اورومو، بزرگترین قوم در اتیوپی با ۳۴.۹ درصد جمعیت ، یعنی حدود ۱۰۸ میلیون نفر است ،در حالی که تیگرای با ۷.۳ درصد سومین قوم بزرگ این کشور است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی در پی تشدید اختلافات قدیمی با منطقه تیگرای، چهارم نوامبر جاری نیروهای ارتش و هواپیماهای جنگی خود را به این منطقه  اعزام کرد و ارتش اتیوپی هم اعلام کرد که ناچار شده «جنگی ناخواسته و بی‌فایده» را در منطقه تیگرای آغاز کند. نخست‌وزیر اتیوپی رهبران تیگرای را به  تضعیف اصلاحات دموکراتیک مد نظر دولت متهم می‌کند. 

آبی احمد پس از تصدی نخست‌وزیری در سال ۲۰۱۸، از اصلاحات سیاسی فراگیری خبر داد که همین اصلاحات دستیابی او به جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۹ را تضمین کرد اما گویا این اصلاحات موجب به حاشیه رانده شدن حزب حاکم در تیگرای شد که پیشتر کنترل حاکمیت در اتیوپی را در دست داشت.

انتهای پیام/.