ارتش اتیوپی کنترل چند شهر در منطقه «تیگرای» را به دست گرفت

ارتش اتیوپی کنترل چند شهر در منطقه «تیگرای» را به دست گرفت

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-09-01

فارس: نیروهای ارتش اتیوپی در ادامه پیشروی به سمت منطقه تیگرای در شمال این کشور و مرز سودان، موفق شدند سه شهر «شیری»، «اکسوم» و «عدوه» را به کنترل خود درآورند.

طبق گزارش شبکه الجزیره، جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای تا‌کنون حدود ۷۰ درصد از مساحت منطقه تیگرای را از دست داده و از شهرهای بزرگ تنها شهر میکیلی در اختیار آن مانده است.

کمیته اضطراری دولت اتیوپی نیز اعلام کرد که ارتش این کشور همچنین کنترل مناطق اطراف شهر «عدیگرات» را به دست گرفته است.

دولت اتیوپی در بیانیه‌ای از تسلیم شدن شماری از نیروهای شورای نظامی وابسته به جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای خبر داده است.

تکذیب میانجی‌گری بین اتیوپی و جبهه آزادی‌بخش تیگرای

دفتر «آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی در بیانیه‌ای هر گونه میانجی‌گری بین دولت و جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای را تکذیب کرد.

در این بیانیه آمده است که آبی احمد با دو فرستاده «سیریل رامافوسا» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی دیدار خواهد کرد.

رامافوسا ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را بر عهده دارد و پیشتر گفته بود که دو رئیس‌جمهور سابق لیبریا و موزامبیک را به عنوان فرستادگان ویژه اتحادیه آفریقا در اتیوپی جهت میانجی‌گری بین طرف‌های درگیر در منطقه تیگرای تعیین کرده است.

از سوی دیگر صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد که در نتیجه درگیری در منطقه تیگرای بیش از دو میلیون کودک به کمک فوری نیاز پیدا کرده و هزاران نفر دیگر نیز در داخل اردوگاه‌های آوارگان در معرض خطر هستند.

حدود دو هفته است که درگیری مسلحانه بین ارتش اتیوپی و جبهه آزادی بخش خلق تیگرای در این منطقه آغاز شده است.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای قبل از روی کار آمدن «آبی احمد علی» در سال ۲۰۱۸ که اولین نخست وزیر از قوم «اورومو» اتیوپی است، حدود ۳ دهه حیات سیاسی در این کشور را در کنترل خود داشت. اورومو، بزرگترین قوم در اتیوپی با ۳۴.۹ درصد جمعیت ، یعنی حدود ۱۰۸ میلیون نفر است ،در حالی که تیگرای با ۷.۳ درصد سومین قوم بزرگ این کشور است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی در پی تشدید اختلافات قدیمی با منطقه تیگرای، چهارم نوامبر جاری نیروهای ارتش و هواپیماهای جنگی خود را به این منطقه  اعزام کرد و ارتش اتیوپی هم اعلام کرد که ناچار شده «جنگی ناخواسته و بی‌فایده» را در منطقه تیگرای آغاز کند. نخست‌وزیر اتیوپی رهبران تیگرای را به  تضعیف اصلاحات دموکراتیک مد نظر دولت متهم می‌کند. 

آبی احمد پس از تصدی نخست‌وزیری در سال ۲۰۱۸، از اصلاحات سیاسی فراگیری خبر داد که همین اصلاحات دستیابی او به جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۹ را تضمین کرد اما گویا این اصلاحات موجب به حاشیه رانده شدن حزب حاکم در تیگرای شد که پیشتر کنترل حاکمیت در اتیوپی را در دست داشت.

انتهای پیام/