اردوغان و جانسون درباره افغانستان گفتگو کردند

اردوغان و جانسون درباره افغانستان گفتگو کردند

به گزارش تازه ترین ها به نقل از مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه امروز یکشنبه با بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس تلفنی گفتگو کرد.

رجب طیب اردوغان در تماس تلفنی با بوریس جانسون اعلام کرد که اولویت ترکیه در افغانستان تخلیه شهروندان خود در این کشور است.

رئیس‌جمهور ترکیه در این باره اضافه کرد: ترکیه تنها در صورت ایجاد شرایط مناسب می تواند مسئولیت تامین امنیت فرودگاه کابل را برعهده بگیرد.

نهاد مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد: در این رایزنی تلفنی، روابط دوجانبه، آخرین تحولات منطقه‌ای به ویژه در افغانستان و بحران مهاجران مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

مطابق با این بیانیه، رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: اگر اقدامات لازم در افغانستان و ایران انجام نگیرد با موج جدید مهاجرت مواجه خواهیم شد. به منظور جلوگیری از بحران مهاجرت باید جامعه جهانی بالاخص اتحادیه اروپا به وظایف خود عمل کند.

اردوغان اضافه کرد: جلوگیری از موج مهاجرت و فاجعه انسانی، ارسال کمک‌های فوری به افغانستان و مشارکت از سوی کشورهای همسایه بسیار ضروری و حائز اهمیت است. به منظور کاهش فشار باید کمک‌های مالی سازمان ملل متحد و نهادهای مربوطه به ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان افزایش یابد و آنها نقش فعال تری را در این باره ایفا کنند.