استرس در بانوان؛ مهم ترین علت ناباروری

استرس در بانوان؛ مهم ترین علت ناباروری

  • تاریخ انتشار : 1399-10-21

به گزارش خبرنگار سلامت فارس: سمیه ماهروزاده، پزشک متخصص طب ایرانی دربرنامه «انارستان» که روزهای زوج از شبکه افق پخش می‌شود؛ پیرامون علل ناباروری، عوامل مستعدکننده آن و همچنین راه های پیشگیری با کمک  از طب ایرانی، گفت: « ما به زوج هایی که یک سال برای باروری اقدام می‌کنند اما موفق نمی‌شوند، زوج نابارور می‌گوییم، البته که این زمان را برای زوج هایی که سنشان بالاتر است، ۶ ماه درنظر می‌گیریم تا زمان را برای درمان از دست ندهیم.»

ماهروزاده با اشاره به روند افزایشی میزان ناباروری در جهان، افزود: « با استناد به آمارهای جهانی می‌توان گفت ۱۰ تا ۱۵ درصد از زوج ها با مشکل ناباروری روبه‌رو هستد و در ایران نیز تقریبا از هر ۶ زوج یک زوج موفق به باروری نمی‌شود. علل ناباروی می‌تواند ۴۰ درصد عامل مردانه، ۴۰ درصد عامل زنانه، ۱۰ درصد مشکلات همزمان و ۱۰ درصد هم ممکن ما هیچ عاملی را در زوجین پیدا نکنیم.»

این متخصص طب ایرانی ادامه داد: « علت های متفاوتی برای ناباروری در زنان و مردان وجود دارد که ما برای شروع درمان هردو نفر را به طور کامل و دقیق مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. از علت های ناباروری در زنان می‌توان به نداشتن فولیکول غالب، مناسب نبودن دما و ضخامت رحم، انسداد لوله های رحمی و همچنین مشکلات مادرزادی، اختلال هورمونی، علل آناتومی و بیماری های زمینه ای مانند دیابت و کم کاری تیروئید اشاره کرد.  و در مردان نیز، مناسب نبودن میزان و حرکت اسپرم ها، علل انسدادی در لوله ها، علل هورمونی و همچنین برخی مواجه ها با مواد شیمیایی و رادیواکتیو، می‌تواند از علت های شایع ناباروری باشند.»

سبک زندگی و ناباروری

ماهروزاده در ادامه برنامه نکاتی را پیرامون سبک زندگی و تأثیرات آن بر ایجاد مشکلات ناباروری مطرح می‌کنند و می‌گویند:‌« افزایش سن ازدواج که به دلایل مختلفی شاهد آن هستیم، یکی از علت های اصلی بالارفتن آمار ناباروری است. قدرت باروری در خانم ها از ۳۵ سال به بعد افت می‌کند و این چیزی است که افراد کمتر به آن توجه می‌کنند. ما زوج هایی هم داریم که اگرچه در سن مناسب ازدواج کرده‌اند اما سال ها بعد برای بارداری اقدام می‌کنند. که خب همین بی توجهی ها به سن و تاخیر در فرزندآوری می‌تواند از جمله علل مهم ناباروری باشد.»

وی ادامه داد: خیلی وقت ها عواملی مثل چاقی ها می‌توانند باعث ‌شوند تخمدان ها فرایند خوبی نداشته باشند و فعالیت‌شان تحت تاثیر قرار بگیرد که به  اصطلاح به آن تنبلی تخمدان می‌گوییم. معمولا درشرح حالی که از بیمار دریافت می‌شود، قاعدگی های نامنظم، رشد موهای زائد، جوش های صورت را می‌توانیم در این مورد ببینیم.

ماهورزاده با تاکید بر خواب منظم شبانه نیز گفت: یکی از مواردی که در طب ایرانی برای ما بسیار مهم است، خواب منظم شبانه است. و حتی مهم تر از مدت زمان خواب، زمان خوابیدن است. یعنی  فرد سرشب بخوابد و قبل از نیمه شب به خواب عمیق برود. »

استرس در بانوان؛ مهم ترین علت ناباروری

ماهروزاده درباره یک عامل مهم محیطی در ناباروری بانوان می‌گوید: «خیلی وقت ها می‌بینیم خانمی در سنین جوانی به دنبال یک استرس خیلی شدید ماه ها قاعده نشده است و وقتی آزمایش های لازم را انجام می‌دهد ما متوجه می‌شویم که این خانم، خیلی زودتر از سنی که ما انتظار داشته باشیم وارد فرایند یائسگی شده است. بنابراین استرس می‌تواند بسیار روی این قضیه تاثیر داشته باشد. یا به طور مثال بعضی از زوجین در مسیر درمان‌ لازم است از روش های کمک باروری مثل ای وی اف استفاده کنند. که در روش جنین های خوبی که در آزمایشگاه هستند را در رحم خانم قرار می‌دهند، اما خانم استرس زیادی دارد که آیا جنین منجر به تولد یک نوزاد می‌شود یا خیر؛ حالا همین استرس باعث می‌شود جنین از بین رفته وبارداری ناموفق شود. حالا شما درنظر بگیرید شغل ها و درگری های پراسترس چقدر می‌توانند آسیب زننده باشند. همه این ها می‌تواند عاملی باشد که تخمدان ها وخود رحم تحت تأثیر قرار بگیرند.»

طب سنتی به کمک طب نوین

 در ادامه برنامه ماهورزاده به بیان راهکار های کمک کنندۀ طب سنتی به درمان های طب نوین پرداختتند و گفتند: «‌ یکی از مشکلاتی که قبل‌تر بیان کردیم مناسب نبودن دمای رحم و ناحیه لگنی بود که برای ما بسیار اهمیت دارد. در طب ایرانی می‌توانیم با کمک از گیاهان و داروهای مختلف دمای رحم را معتدل کنیم. اگر تشخیض دهیم که در بدن غلبه سردی وجود دارد برای بیمار ورزش منظم، استفاده از زعفران و ادویه های گرم، و همچنین چینش غذایی به سمت گرمی را پیشنهاد می‌کنیم و خوراکی هایی را که طبع سرد دارند را برای آن ها محدود می‌کنیم. اگر دمای رحم به گرمی بیش از حد و خشکی باشد ما ورزش های آبی را تجویز می‌کنیم و ادویه ها و خوراکیی هایی را که طبع گرم دارند را کم می‌کنیم. همچنین روغن های رطوبت بخش نیز می‌تواند جزئی از درمان باشند. اما یکسری خورکی ها می‌توانند به صورت کلی برای درمان ناباروری مؤثر باشند که برای همه می‌توانیم پیشنهاد‌کنیم مانند استفاده از تخم مرغ عسلی یا همان نیم‌برشته، حبوبات مثل نخود و لوبیا اگر افراد مشکل هضم نداشته باشند، استفاده از گوشت های گرم مثل گوشت بره، و همچنین مصرف مغزها مثل بادام و فندوق، خوردن نارگیل و اضافه کردن هویج و آب هویج به رژیم غذایی می‌توانند بسیار کمک کننده باشند.»

انتهای پیام/