اسکی به هیچ فرد خاصی تعلق ندارد/ به جای لاکچری بودن فقیر هستیم

اسکی به هیچ فرد خاصی تعلق ندارد/ به جای لاکچری بودن فقیر هستیم

به گزارش مهر، عباس نظریان صبح امروز چهارشنبه در نشست خبری فدراسیون اسکی در جمع خبرنگاران در خصوص برنامه‌های این فدراسیون در توسعه اسکی به ویژه در بخش قهرمانی گفت: با سابقه‌ای که در این رشته داریم برای قهرمان شدن در ورزش نیازمند عناصر مختلفی هستیم و بحث زیرساخت‌ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما دارای ظرفیت و پتانسیل خاصی هستیم که شاید امکانات برخی کشورها را نداشته باشیم اما از لحاظ زیرساختی شرایط بدی نداریم.

وی افزود: شاید مهمترین چالش ما تجهیزات پیست‌های اسکی است و موجب شده تا ایمنی پیست‌ها تحت شعاع قرار بگیرد و شاید مهمترین مولفه ورزش حفظ سلامت و ایمنی است. تحریم‌ها به ویژه در یک دهه اخیر برای ورود اجناس و کالاها مشکلاتی به وجود آورده و در تلاش هستیم در یک بازه زمانی زیرساخت‌ها را نوسازی کنیم.

رئیس فدراسیون اسکی ادامه داد: وقتی به ورزش ژاپن، کره جنوبی و قزاقستان در آسیا مراجعه می‌کنیم می‌بینیم بیش از یکصد پایگاه برای تمرین دارند و رقابت با آنها کاملاً نابرابر است اما ناامید نیستیم و تمام تلاشمان این است که از بخش خصوصی کمک بگیریم.

وی افزود: فدراسیون اسکی با دو جامعه کاملاً متفاوت روبرو است یک جامعه برای اوقات فراغت به اسکی می آیند و دومی زندگی و اشتغالشان در اسکی است. بنابراین در بحث قهرمانی در کوتاه مدت به دنبال استفاده از ظرفیت‌های موجود هستیم و با تقویم از قبل تدوین شده جلو می‌رویم و با برنامه جوانگرایی تیم‌ها با کمک بخش خصوصی به دنبال توسعه همگانی و قهرمانی هستیم.

نظریان تصریح کرد: من معلم هستم و نگاهم دانشگاهی و آموزشی است و خیلی به سایرین نگاه نمی‌کنم. من شعاری را در کل دوره تبلیغات گذاشتم که فرصت و پاسخگویی برای همه می‌باشد. در یک ماه گذشته با بیش از صد نفر از جامعه اسکی تماس گرفتم و شخصاً آنها را به فدراسیون دعوت کردم چرا که روحیه من کمی متفاوت است. این فدراسیون متعلق به هیچ شخصی نیست و متعلق به همه است. ضمناً قاعده من مکتوب است و از همه دوستانی که فکر می‌کنند می‌توانند به اسکی کمک کنند حمایت می‌کنم.

وی تصریح کرد: بعد از بازگشت تیم‌های ملی در نشست با کمیته‌های مختلف اسکی ان شاالله جمع بندی خواهیم داشت و انتخابی‌های بعدی تیم ملی با شرایط جدیدتر پیش می‌رود و از سرمایه‌ها به نحو مطلوب استفاده می‌کنیم.

نظریان در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه جای خالی محمد کیادربندسری و حسین ساوه شمشکی در تیم ملی دیده می‌شود و آیا محدودیتی برای حضور آنها وجود دارد گفت: فدراسیون به هیچ فرد خاصی تعلق ندارد و تیم ملی برای همه است و برای ورود هیچ ورزشکاری هیچ ممنوعیتی نداریم. هر ورزشکاری می‌تواند خودش را به نمایش بگذارد و همه می‌توانند در مسابقات حضور پیدا کنند. سعی می‌کنیم از این به بعد طوری باشد که همه را ببینیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی ادامه داد: برای من افرادی که به هر شکلی مسئولیتی دارند بسیار ارزشمندند. من به عنوان رئیس فدراسیون و دبیر و سایر افراد همه باید ارزش و احترام بگذاریم و در چارچوب خود باشیم. اگر گاهاً برخی اتفاقاتی رخ می‌دهد که ورزشکاری به تیم ملی دعوت نمی‌شود همه شاخص‌ها فنی نیست. همه ما باید در چارچوب فرصتی که داده می‌شود فعالیت کنیم و همه در بخش قلمرو خودمان فعالیت کنیم. ما شاخص‌های انتخابمان در رتبه اول توانمندی و رنک و رتبه است اما برای دیگر شاخص‌ها نیز باید به توسعه فرهنگ قهرمانی کمک کرد. هر ورزشکار و مربی که می‌خواهد می‌تواند به اسکی کمک کند و هیچ ظرفیتی بیرون نخواهد ماند.

وی در خصوص بحث گردشگری و همگانی کردن اسکی تصریح کرد: وقتی من به فدراسیون اسکی آمدم ظرفیت گردشگری اسکی ۵۰ میلیون اسکی در سال گذشته بوده است. ما جمعیت ۷۰۰ میلیونی در اطراف ایران داریم که ظرفیت خاصی در ورزش‌های زمستانی ندارند و در کشورهای اطراف می‌توانیم ظرفیت خوبی باشیم. در واقع ظرفیت ما برای توسعه گردشگری در ایران بی نظیر است.

وی افزود: برخی می‌گویند اسکی برای لاکچری هاست که اصلاً درست نیست. اسکی ظرفیت بسیار بالایی در اشتغال زایی دارد و موضوع گردشگری در اسکی بسیار مهم است. از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت می‌کنیم تا برای تجهیز پیست‌های اسکی اقدام کنند.

رئیس فدراسیون اسکی ادامه داد: ما در نظر داریم هم برای دانش افزایی مربیان و هم توسعه دانش ورزشکاران از ظرفیت مربیان تراز اول دنیا استفاده کنیم تا وضعیت رکورد خود را بهبود دهیم.

وی اظهار داشت: عدم ثبات در فضای ارزی باعث شده تا برگزاری اردو در خارج از کشور تا حد زیادی سخت باشد. البته تلاش می‌کنیم تا از سرمایه گذاران بخش خصوصی استفاده کنیم تا روی جوانانمان به عنوان جانشین پروری سرمایه گذاری شود. اعتباراتی که ما داریم حتی پاسخگوی یک اردوی ده روزه هم در اروپای غربی نیست.

وی در خصوص موضوع رعایت پروتکل‌ها در پیست‌های اسکی عنوان کرد: امروز که با شما صحبت می‌کنم هیچ پیستی در اختیار فدراسیون نیست. از همه فعالان اقتصادی اسکی به عنوان فدراسیون با تمام وجود حمایت می‌کنم. ما در دوره بسیار سختی قرار داریم و من به عنوان متولی ورزش اسکی کشور خواهش می‌کنم تا تمام پروتکل‌ها برای سلامت مردم به صورت صددرصدی رعایت شود تا از شر این ویروس منحوس عبور کنیم.

نظریان عنوان کرد: از پیمانکار پیست دیزین و دربندسر تشکر می‌کنم. امروز مجموعه دیزین در اختیار ما نیست اما پیمانکار هم به ما پیست داد و هم کمک و آماده سازی آن را بر عهده داشت. پیست پولادکف نیز تمام کمک‌ها را به ما کرد و از مسئولان پیست امامزاده هاشم هم تشکر می‌کنم که به صورت ویژه شرایط را در اختیار ما گذاشتند.

وی ادامه داد: ما تا زمانی که نگاهمان بر این است که این ورزش برای پولدارهاست نمی‌شود کاری کرد. اگر تجهیزاتی تولید کنیم که ارزان و در دسترس باشد می‌توان در بحث همگانی هم به نتیجه رسید. ورزش اسکی همه اشتغال مردم روستاست. اسکی زندگی بومیان و روستاییان است. ما لاکچری نیستیم و واقعاً فقیریم. به عنوان مثال اگر برف نیاید ناراحت می‌شوم چرا که خانواده روستایی تمام امیدش این است که برف داشته باشد.