افزایش بی‌رویه ارزش پول ملی منجر به قطحی می‌شود

افزایش بی‌رویه ارزش پول ملی منجر به قطحی می‌شود

به گزارش مهر، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (چهارشنبه) در گفتگویی رادیویی ضمن معرفی خود و سوابق تحصیلاتی و اجرایی خود برای قشر جوان جامعه پرداخت و گفت: دکتر و دانشیار دانشگاه هستم و سابقه اجرایی متفاوتی از جمله نمایندگی مجلس در کارنامه دارم. در آستانه ورود به ۵۰ سالگی هستم، در ۲۴ سالگی ازدواج کردم، دو فرزند دارم، دخترم ۱۹ ساله و دانشجوی ترم یک برق صنعتی شریف است و پسرم ۱۶ ساله و سال هشتم است و در تهران در خانه‌ای ۱۸۰ متری زندگی می‌کنیم.

قاضی زاده هاشمی درباره مقابله با قاچاق کالا که از مبادی رسمی صورت می‌گیرد تصریح کرد: مسئله اصلی ما در مسیر مقابله با قاچاق مثل بسیاری از حوزه‌های دیگر، مدل حکمرانی است.

وی افزود: اگر در حوزه مدیریت اصلاح‌گری انجام شود، دستگاه‌های مسئول مثل خود گمرکات، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شوند و جاهای دیگر مانند مناطق آزاد ویژه از بهره مندی آن ارتباطاتی که وجود دارد کنار گذاشته شوند و زیرساخت جامع الکترونیک به نحوی باشد که مجموعه داده‌های کشور به هم وصل شود، یعنی مجموعه داده‌های اقتصادی به هم وصل شوند، مجموعه اینها می‌تواند قاچاق کالا را کنترل کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: حتی اگر بتوانیم آنقدر ارزش پول ملی را بالا ببریم که هیچ وارداتی به صرفه نباشد با صادرات بی رویه مواجه می‌شویم، پس صرفاً اصلاح ارزش پول ملی کارساز نیست. همچنین با توجه به تغییر ارزش پول، ممکن است کالاهای یارانه‌ای یا غیر یارانه‌ای به خارج برود و با قحطی روبرو شویم.

قاضی زاده هاشمی درباره ظرفیت‌های کم نظیر طبیعی و انسانی داخل کشور عنوان کرد: ظرفیت‌های طبیعی حدود هفت درصد منابع جهان در اختیار کشور ماست، در حالیکه تنها یک درصد دنیا جمعیت داریم.

وی ادامه داد: البته باید مراقبت بکنیم مجموعه روند پیشرفت کشور سازگار با طبیعت باشد و اینها خود باعث نابودی منابع طبیعی نشود که هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی و انسانی جدیدی به ما تحمیل کند. تکنولوژی‌هایی که استفاده می‌شود حتماً باید دوستدار محیط زیست باشد.

ادامه دارد…