امضای تفاهم نامه میان هلال احمر و ستاد کانونهای فرهنگی هنری مساجد

امضای تفاهم نامه میان هلال احمر و ستاد کانونهای فرهنگی هنری مساجد

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-07-15

به گزارش تازه ترین ها، کریم همتی امروز در مراسم انعقاد این تفاهم نامه، با بیان اینکه فعالیت‌ها و کارهای خیرخواهانه در هلال احمر قدمتی ۱۰۰ ساله دارد، گفت: زحمات ارزشمندی در این راستا انجام شده که ما به عنوان واسطه میان مردم و خیرین و نیکوکاران قرار بگیریم تا خدمات علمی – فرهنگی و مالی مورد نیاز اقشار کم برخوردار را به دستشان برسانیم.
همتی با اشاره به اینکه سابقه هلال احمر در کمک‌رسانی به نیازمندان درخشان است گفت: در این دوره با وجود مدیران پاکدست و درستکار و حمایت‌های خوب دولت، فعالیت‌ها و ارائه خدمات در هلال احمر به خوبی پیش می‌رود.
رئیس جمعیت هلال احمر ضمن قدردانی از حمایت‌های دولت در شارژ انبارهای امدادی گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا در حوزه امداد و نجات و در هر جا دولت سنگ تمام گذاشته و این به خاطر مردم ارزشمندی است که قرار است خدمات به آنها ارائه شود.
همتی با اشاره به گستردگی فعالیت‌های هلال احمر در داخل و خارج از کشور گفت: جوانان و اعضای داوطلب هلال احمر با شیوع کرونا پای کار بودند و با مشارکت بیش از ۱۰ هزار نفر از آنها به ۲۱ میلیون نفر خدمات غربالگری ارائه شد. در زمان وقوع سیل در استان‌های جنوبی در جازموریان در سیل لرستان و زلزله کرمانشاه جوانان خدمات و کارهای ارزشمندی در کمک رسانی به آسیب دیدگان انجام دادند.
رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با تاکید بر اینکه ما باید به وظیفه و مسئولیت اجتماعی خود به نحو احسن عمل کنیم افزود: آنچه که به ما در خدمت رسانی به مردم قوت می‌دهد همراهی بیش از ۶۵۰ هزار داوطلب و یک میلیون عضو جوان است که برای نگهداشت آنها نیاز به برنامه ریزی های فرهنگی و آموزشی داریم و همانطور که رئیس جمهور تاکید کردند در این راستا باید اردوگاه‌های فرهنگی جمعیت را با حفظ چارچوب‌هایی که اعتقاد داریم راه اندازی و تجهیز کنیم.
وی در ادامه با اشاره به راه اندازی ۱۴۰۰ خانه هلال در کشور با حضور رئیس جمهور و افتتاح ۵ هزار واحد دیگر تا پایان امسال افزود: احیای خانه‌های هلال قدم خوب و ارزشمندی بود که برداشته شد. برنامه‌ریزی راه اندازی و ایجاد خانه‌های هلال از سال ۹۴ کلید خورده و برای مدتی متوقف شده بود.
همتی با بیان اینکه همه فعالیت‌ها مثل جذب و آموزش اعضا و سازماندهی آنها برای مقابله با بحران در خانه‌های هلال به صورت داوطلبانه انجام می‌شود افزود: این خانه‌ها مجهز به تجهیزات امدادی هستند و به عنوان یک هلال احمر کوچک قابلیت ارائه خدمات انسان دوستانه و امدادی را دارند تا تیم‌های امدادی هلال احمر وارد عمل شوند.
رئیس جمعیت هلال احمر در خصوص همکاری هلال احمر با ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گفت: برای ایجاد خانه‌های هلال، اگر مسجدی ظرفیت داشته باشد در اولویت است.
هر مسجد یک خانه هلال
محمد گلفشان رئیس سازمان جوانان نیز در این مراسم، با اشاره به فعالیت ۱۳ مجتمع دانش آموزی هلال احمر افزود: دانش آموزانی که در مناطق محروم قادر به ادامه تحصیل نیستند در این مجتمع‌ها به صورت شبانه روزی نگهداری و ادامه تحصیل می‌دهند و تعدادی از این عزیزان در مقاطع پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل هستند.
وی بابیان اینکه کارهای خیرخواهانه‌ای که در هلال احمر انجام می‌شود، پشتوانه عظیمی برای ایجاد اعتماد مردمی است، افزود: با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری، تمرکز ما بر فعالیت‌های حوزه جوانان در فعالیت‌های بشردوستانه بیشتر شده است.
گلفشان یادآوری کرد: جوانان هلال احمر در غربالگری ویروس کرونا در دهه اول محرم ۴۰ میلیون نفر را پوشش دادند که ستودنی بود.
وی گفت: با توجه به اینکه کانون مساجد و وزارت ارشاد، ظرفیت خوبی در بحث مساجد کشور با حدود ۲۵ هزار مسجد و کانون فرهنگی دارند، نیاز است که از توان مجموعه هلال احمر استفاده شود و با شعار «هر مسجد یک خانه هلال» امسال ۵ هزار مسجد در سراسر کشور را به خانه هلال تبدیل کنیم. لازم است در حوادث از توان مساجد در جمع آوری کمک‌های مردمی و اسکان اضطراری و در موضوعات مختلف استفاده کنیم.
گلفشان افزود: ۱۳ هزار مسجد در روستاها است که می‌توان به آنها توجه بیشتری کرد با این تفاهم‌نامه می‌توانیم در آموزش‌های امداد و نجات قدم‌های محکم‌تری بر داریم.