انتقاد تند چاووش اوغلو از فرانسه به دلیل ادامه حمایت از «اشغالگری ارمنستان»

انتقاد تند چاووش اوغلو از فرانسه به دلیل ادامه حمایت از «اشغالگری ارمنستان»

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-09-01

فارس: در حالی که آنکارا در حال تدارک برای اعزام نیروی نظامی به باکو است، وزیر خارجه ترکیه ضمن تکرار حمایت این کشور از جمهوری آذربایجان به مواضع فرانسه تاخت.

به نوشته پایگاه «ام‌ای‌ان‌اِی‌اف‌ان» (‌شبکه مالی خاورمیانه و شمال آفریقا) مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه بار دیگر موضع آنکارا در حمایت از باکو در مناقشه قره باغ کوهستانی را تکرار کرد.

او گفت: «(جمهوری) آذربایجان هم از نظر قانونی و هم سیاسی، برحق است اما متاسفانه برخی کشورها به جای حمایت از آرمان برحق (جمهوری) آذربایجان، یا علنا از ارمنستان حمایت کردند یا همچنان در حاشیه قرار دارند».

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: «ارمنستان با اشغال (جمهوری) آذربایجان علنا نشان داده است که قوانین بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد. زمان آن فرا رسیده که ارمنستان متوقف شود و این کار هم انجام شده است».

چاووش اوغلو با انتقاد تند از مواضع پاریس افزود: «مواضع حمایتی فرانسه از ارمنستان به معنای حمایت از سیاست‌های متجاوز است».

انتقاد تند این مقام ارشد آنکارا از پاریس به دنبال تشدید تنش‌ها بین دو طرف بر سر مسائل مختلف از اختلافات بر سر دریای مدیترانه گرفته تا مواضع متفاوت ترکیه و فرانسه درباره درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان مطرح شده است.

اختلافات پاریس و آنکارا به قاره آفریقا هم کشیده شده و رئیس‌جمهور فرانسه اخیرا ترکیه و روسیه را به برانگیختن احساسات ضد فرانسوی در کشورهای آفریقایی متهم کرد (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م