اهتمام مشترک ایران و چین برای مذاکرات و رفع تحریم‌ها

اهتمام مشترک ایران و چین برای مذاکرات و رفع تحریم‌ها

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «وانگ ایی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی در خصوص روند مناسبات دوجانبه و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها گفتگو و تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر از دعوت چین از جمهوری اسلامی ایران برای حضور رئیس‌جمهور کشورمان در اجلاس بریکس، از ابتکار توسعه و امنیت جهانی ارائه شده از سوی پکن استقبال کرد.

امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد دوره ریاست چین بر بریکس موجب گسترش تقویت همکاری‌های چندجانبه شود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفتگوی مقامات دو کشور را بستر مناسبی در جهت همفکری برای توسعه مناسبات میان تهران و پکن دانست و افزود: امیدوار هستیم با توجه به مهار پاندمی کرونا، روند توسعه روابط بین دو کشور از جمله در زمینه حمل و نقل هوایی و تبادلات دانشجو هر چه سریعتر تسهیل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها، با غیرسازنده دانستن قطعنامه سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با حُسن نیت و جدیت به یک توافق پایدار و با حفظ منافع ملت ایران دست یابد.

«وانگ‌ ایی» وزیر امور خارجه چین نیز ضمن استقبال از حضور رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در اجلاس بریکس، هدف این گفتگوها را توجه به بازارهای نوظهور و همبستگی اقتصادی کشورهای در حال توسعه دانست.

وانگ ایی ابراز امیدواری کرد با خروج پکن از قرنطینه کرونایی، امکان دیدار حضوری رؤسای جمهور دو کشور فراهم شود.

وزیر امور خارجه چین با رد یکجانبه‌گرایی در فضای بین‌المللی، وجود مشارکت راهبردی جامع با ایران را برای توسعه مناسبات میان دو کشور مفید و سازنده ارزیابی کرد.

وانگ‌ ایی با اعلام حمایت از تداوم مذاکرات هسته‌ای و تنش‌زا بودن قطعنامه سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ابراز امیدواری کرد مسیر دیپلماسی و گفتگو به حصول توافق در مذاکرات وین منجر شود.

منبع : مهر