ایران ایر 12 فروند هواپیمای خود را می‌فروشد

ایران ایر 12 فروند هواپیمای خود را می‌فروشد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل تازه ترین ها به نقل از سیمپل فلایینگ، شرکت هواپیمایی ایران ایر قصد دارد، 12 فروند از هواپیماهای قدیمی خود از جمله 5 فروند بوئینگ 747 را به حراج بگذارد. هزینه شرکت در این حراج تنها 4 هزار دلار تعیین شده است. 

شرکت هواپیمایی ایران ایر طی سال‌های گذشته تلاش کرده است تا هواپیماهای قدیمی خود را با هواپیماهای جدید جایگزین کند، اما این طرح به خاطر انتخاب ترامپ و تبعات خروج وی از برجام ناکام ماند. این شرکت همچنین به خاطر تحریم‌ها در تامین قطعات یدکی هواپیماها نیز با مشکل مواجه است. بنابراین تصمیم گرفته تا برخی از هواپیماهای قدیمی خود که با مشکل قطعه مواجه شده و یا به مرور زمان در حال از بین رفتن هستند، را به حراج بگذارد.

این هواپیماها شامل 3 فروند ایرباس 300، 2 فروند ایرباس 310، 2 فروند بوئینگ 727 و 5 فروند بوئینگ 747 هستند. از جمله این بوئینگ‌های 747 که قرار است حراج شوند یک بوئینگ 100-747، یک بویتگ 747-200 و 3 فروند بوئینگ 747SP است.

این هواپیماها بین سال‌های 1976 تا 1979 تحویل ایران شده و بین سال‌های 2012 و 2014 از ناوگان ایران ایر کنار گذاشته شدند.

علی رغم آنکه برای شرکت در این حراج قیمت پایینی تعیین شده، اما خرید آنها برای طرف‌های خارجی خالی از مشکل نیست؛ چراکه نخست برخی کشورها به خصوص آمریکا احتمالا دوست نخواهند داشت که اتباع آنها یک هواپیمای قدیمی ایران ایر را بخرند که البته ممکن است این اقدام حتی غیرقانونی هم باشد.

از طرف دیگر پرداخت پول این هواپیماها نیز مانع بعدی است؛ چراکه بانک‌های بزرگ بین‌المللی در ایران فعالیتی ندارند و بعید به نظر می‌رسد بانک‌های ایرانی هم چک بانک‌های صادرشده از سوی کشوری مانند آمریکا را قبول کنند. 

یک نکته حائز در باره این حراج این است که هواپیماهای 747SP را به حراج گذاشته که تنها 45 فروند از آنها در جهان تولید شده است.

انتهای پیام/ب