ایران در پارالمپیک 2020 توکیو| پارادوومیدانی، شلوغ‌ترین و پرمدال‌ترین

ایران در پارالمپیک 2020 توکیو| پارادوومیدانی، شلوغ‌ترین و پرمدال‌ترین

به گزارش خبرنگار ورزشی تازه ترین ها به نقل از تسنیم از توکیو، بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو در حالی از روز سه‌شنبه 2 شهریور ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز می‌شود که کاروان ورزشی ایران با حضور 62 ورزشکار در 10 رشته راهی ژاپن می‌شود.

یکی از رشته‌های اعزامی ایران، پارادوومیدانی است؛ رشته‌ای که در هر دوره شلوغ‌ترین و البته پرمدال‌ترین بخش از کاروان ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

* اعزام 16 ورزشکار و 5 مربی به توکیو

تعداد ورزشکارانی که قرار است راهی توکیو شوند، 16 نفر خواهد بود. امان‌الله پاپی، الناز دارابیان، هاشمیه متقیان ، صادق بیت سیاح، علی‌اصغر جوانمردی، سعید افروز، سجاد محمدیان، علیرضا مختاری ، سیامک صالح فرج‌زاده، حامد امیری، علی پیروج، مهدی اولاد، وحید علی‌نجیمی، امیر خسروانی، سامان پاکباز، نورمحمد آرخی نفراتی هستند که به همراه 5 مربی به نام‌های بهمن رضایی فرعی،  زهرا کرم‌زاده، ابراهیم مومنی، سید مهدی شاهرخی، مصطفی بهرامی اعزام می‌شوند.

* پارادوومیدانی، رشته‌ای با تاریخچه درخشان

رشته پارادوومیدانی در سال 1960 وارد بازی‌های پارالمپیک شد و ایران نیز نخستین کاروان خود در این رشته را در سال 1988 اعزام کرد. در زیر نگاهی به عملکرد پارادوومیدانی‌کاران ایران در دوره‌های قبلی می‌اندازیم:

– پارالمپیک 1988 سئول: اعزام 17 نفر / کسب 3 طلا، یک نقره و 3 برنز
اسامی مدال‌آوران:
طلا: مختار نورافشان – هادی یاراحمدی – جواد عبدالله زاده
نقره: احمد رضایی
برنز: رضا چاووشی – حسن سماواتی – علی اصغر هادی‌زاده

– پارالمپیک 1992 بارسلون: اعزام 14 نفر / کسب 2 نقره و یک برنز
اسامی مدال‌آوران:
نقره: عوض آزموده و حسین آقابرقچی
برنز: حسین آقابرقچی

– پارالمپیک 1996 آتلانتا: اعزام 7 نفر / کسب 7 طلا، 4 نقره و یک برنز
اسامی مدال‌آوران:
طلا: مختار نورافشان – حسین آقابرقچی – قادر مدبر ( 3 طلا) – عبدالرضا جوکار – محمدرضا میرزایی
نقره: مختار نورافشان (2 نقره) – محمد صادقی (2 نقره)
برنز: عبدالرضا جوکار

– پارالمپیک 2000 سیدنی: اعزام 12 نفر / کسب 9 طلا، یک نقره و 4 برنز
اسامی مدال‌آوران:
طلا: قادر مدبر (2 طلا) – عبدالرضا جوکار – مختار نورافشان (2 طلا) – محمد صادقی – عارف خسروی‌نیا – عوض آزموده – محمدرضا میرزایی
نقره: داریوش نامور
برنز: حسین آقابرقچی – وهاب ثعلبی – قادر مدبر – عبدالرضا جوکار

– پارالمپیک 2004 آتن: اعزام 28 نفر / کسب 4 طلا، 2 نقره و 9 برنز
اسامی مدال‌آوران:
طلا: سیامک صالح فرج‌زاده- محمد صادقی – علی نادری – محمدرضا میرزایی
نقره: جواد حردانی – جلیلی باقری جدی
برنز: محسن آقاعمویی – اصغر زارعی‌نژاد – مهرداد کرم‌زاده – مختار نورافشان – علیرضا کمالی – وهاب ثعلبی – عوض آزموده – عبدالرضا جوکار – اعظم خدایاری

– پارالمپیک 2008 پکن: اعزام 14 نفر / کسب 2 طلا، 3 نقره و یک برنز
اسامی مدال‌آوران:
طلا: جواد حردانی – محمدرضا میرزایی
نقره: مهرداد کرم‌زاده – علی محمدیاری – عبدالرضا جوکار
برنز: جواد حردانی

– پارالمپیک 2012 لندن: اعزام 16 نفر / کسب 5 طلا، 5 نقره و 3 برنز
اسامی مدال‌آوران:
طلا: پیمان نصیری – محسن کائیدی – جواد حردانی – جلیل باقری جدی – محمد خالوندی
نقره: سجاد نیک‌پرست – محسن کائیدی – مهرداد کرم‌زاده – عبدالرضا جوکار – کامران شکری
برنز: جواد حردانی – فرزاد سپهوند – علی محمدیاری

– پارالمپیک 2016 ریو: اعزام 27 نفر / کسب یک طلا، 6 نقره و 5 برنز
اسامی مدال‌آوران:
طلا: محمد خالوندی
نقره: سامان پاکباز – علیرضا قلعه ناصری – سجاد محمدیان – عبدالله حیدری – سجاد نیک‌پرست – حامد امیری
برنز: پیمان نصیری – اسدالله عظیمی – جواد حردانی – محسن کائیدی – جاوید احسانی شکیب

* کاروان شلوغ با مدال‌های فراوان

دوومیدانی که بیشترین نفرات را در کارنامه اعزامی ایران دارد، باز هم می‌تواند پرمدال‌ترین کاروان هم لقب بگیرد. در طول 8 دوره قبلی، روی هم رفته 135 ورزشکار در رشته پارادوومیدانی اعزام شده‌اند که حاصل تلاش آنها کسب 35 طلا، 24 نقره و 27 برنز بوده است.

* برنامه رقابت ملی‌پوشان پارادوومیدانی

مسابقات نمایندگان ایران در رشته پارادومیدانی از روز شنبه 6 شهریور آغاز می‌شود و تا 13 شهریور نیز ادامه دارد.

برنامه رقابت ملی‌پوشان پارادوومیدانی به شرح زیر است: (ساعت‌های ذکر شده به وقت تهران است)

– شنبه 6 شهریور:
سامان پاکباز در ماده پرتاب وزنه F12 – ساعت 5:04 صبح
امان‌الله پاپی در ماده پرتاب نیزه F57 – ساعت 14:30

– یکشنبه 7 شهریور:
علیرضا مختاری در ماده پرتاب وزنه F53 – ساعت 5:04 صبح
وحید علی‌نجیمی در ماده دوی 100 متر T13 – رقابت در دور مقدماتی ساعت 7:55 صبح – فینال ساعت 15:20

– دوشنبه 8 شهریور:
امیرخسروانی در ماده پرش طول T12 – ساعت 5 صبح
الناز دارابیان در ماده پرتاب دیسک F53 – ساعت 14:40
مهدی اولاد در ماده پرتاب وزنه T11 – ساعت 15:14
نورمحمد آرخی در ماده ماده پرتاب وزنه T11 – ساعت 15:14

– سه‌شنبه 9 شهریور:
هاشمیه متقیان در ماده پرتاب نیزه F56 – ساعت 5 صبح

– چهارشنبه 10 شهریور:
سعید افروز در ماده پرتاب نیزه F34 – ساعت 5 صبح
وحید علی‌نجیمی در دوی 400 متر T13 – رقابت در دور مقدماتی – ساعت 15:42

– پنج‌شنبه 11 شهریور:
وحید علی‌نجیمی در صورت صعود به فینال دوی 400 متر T13 – ساعت 15:19
نورمحمد آرخی در ماده پرتاب دیسک T11 – ساعت 6:02
مهدی اولاد در ماده پرتاب دیسک T11 – ساعت 6:02
علی پیروج در ماده پرتاب نیزه پرتاب نیزه T13 – ساعت 14:30
علی اصغر جوانمردی در ماده پرتاب وزنه F35 – ساعت 16:16

جمعه 12 شهریور:
حامد امیری در ماده پرتاب نیزه F54 – ساعت 5:40

– شنبه 13 شهریور:
سیامک صالح فرج‌زاده در ماده پرتاب وزنه F34 – ساعت 5:04
صادق بیت سیاح پرتاب در ماده پرتاب نیزه F41 – ساعت 14:30
سجاد محمدیان در ماده پرتاب وزنه F42 – ساعت 15:14

 

انتهای پیام/