بازتاب همایش بزرگ مردم ایران در رسانه های خارجی

بازتاب همایش بزرگ مردم ایران در رسانه های خارجی

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: در این ۴۳ سال همواره هر فرایند سیاسی و میدانی مورد توجه رسانه‌های خارجی و منطقه‌ای بوده است که بی تردید با طراحی سه سناریوی تحریف، تکذیب و تقلیل از پشتوانه اجتماعی و مؤلفه‌های اقتدار ملی انقلاب ایران را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

بویژه آنجایی که حضور اجتماعی مردم ایران بعنوان پشتوانه انقلاب و مؤلفه مهم و تأثیرگذار در تغییر معادلات منطقه‌ای و تأثیرگذاری آن می‌انجامد.

با وجود آنکه نقطه مشترک تمامی تحلیل‌ها و گزارش‌های مغرضانه، اهمیت این همایش سیاسی است.

پرسش اساسی اینجا مطرح می‌شود که چرا باید هر مناسبت اسلامی و ملی در ایران که پیام منطقه‌ای و جهانی دارد و از سویی به ایجاد پشتوانه‌ای برای ملت‌های دیگر می‌انجامد با این حجم انبوه فشارهای رسانه‌ای مواجه شود.

پاسخ بسیار روشن است، انقلاب ایران باید از مؤلفه‌های اقتدار دور بماند که مهمترین آن مشارکت مردمی است. اما با تمامی هزینه‌های هنگفت شبکه‌های غربی و سعودی سالانه نیز به میزان رسانه‌های مستقل منطقه‌ای افزوده می‌شود که واقعیت ایران و انقلاب آن را آنگونه که هست، منتشر کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با این تیتر که «ایرانیان چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن می‌گیرند» نوشت که هزاران خودرو و موتور سیکلت در روز جمعه رژه رفتند، اگرچه تعداد کمتری از عابران پیاده برای دومین سال متوالی به دلیل نگرانی‌ها در مورد همه‌گیری ویروس کرونا به خیایان ها آمده بودند.

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت که سالگرد انقلاب اسلامی مصادف با برگزاری مذاکرات وین شده است و در ادامه به اظهارات مقامات کاخ سفید در به پایان رسیدن وقت مذاکرات طی یکی دو هفته آتی اشاره کرد.

بازتاب همایش بزرگ مردم ایران در رسانه های خارجی

شبکه خبری الجزیره نیز با پوشش زنده این مراسم گفتگویی با کارشناسان در این زمینه انجام داد. کارشناسان خارجی به سخنان سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در این مراسم اشاره کردند که وی گفته است که چندان امیدی به مذاکرات وین نیست، اما به جوانان ایرانی می‌گوئیم که آینده درخشان است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز با اشاره به رژه موتورسواران که از نقاط مختلف آغاز و به سمت میدان آزادی تهران هدایت شد نوشت که برای دومین سال متوالی و به دلیل همه گیری کرونا، جشن‌های مراسم مذکور به راهپیمایی‌های موتورسیکلتی محدود می‌شود.

آناتولی در ادامه و با اشاره به مراسم نورافشانی در شب پیروزی انقلاب، ازاظهارات امیرعبدالهیان وزیر خارجه ایران مبنی بر اینکه «ارزش های انقلاب همچنان هدایت کننده سیاست خارجی ایران خواهد بود» و همچنین صحبت‌های ابراهیم رئیسی در این مراسم مبنی بر اینکه دولت او به دنبال «تقویت حسن همجواری، ایجاد اعتماد و گفت‌وگو با همسایگان خود» است، یاد کرد.

بازتاب همایش بزرگ مردم ایران در رسانه های خارجی

شبکه تلویزیونی المیادین نیز با پخش مستقیم سخنان رئیس جمهور ایران و نیز مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران به نقاط اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تأثیرگذاری آن در روند معادلات منطقه‌ای پرداخت.

در حال تکمیل…

منبع : مهر