باغ وحش صفه اصفهان نقاهتگاه حیوانات می‌شود

باغ وحش صفه اصفهان نقاهتگاه حیوانات می‌شود

به گزارش مهر، قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان در نامه‌ای به معاون خدمات شهری تبدیل باغ وحش صفه به نقاهتگاه را ابلاغ کرد.
بر این اساس این پناهگاه برای نگهداری از حیوانات بی سرپناه گم شده و یا رها شده که در صورت بلاتکلیف بودن وضعیت ادامه حیات ندارند و امکان نگهداری آن‌ها در پناهگاه موجود در شهر اصفهان نیست (مانند برخی حیوانات وحشی و دیگر گونه‌ها که بعضاً در مجموعه‌های قاچاق کشف و تحویل شهرداری می‌شوند) تا زمان نیاز به این فضا فعال است.
در این ابلاغیه خرید هر گونه جدید از حیوانات برای باغ وحش ممنوع است و اقدامات لازم برای انتقال سریع گونه‌های جانوری به سایر مکان‌های نگهداری که برای ادامه حیات و حفظ حقوق آن‌ها مناسب باید فراهم شود.
تعیین تکلیف باغ وحش صفه اصفهان یکی از مطالبات دوستداران محیط زیست و دوستداران حیوانات بوده است.

در نامه شهردار اصفهان آمده است؛

” با توجه به اینکه همواره برآن بوده‌ایم تا در این دوره مدیریت شهری بر مبنای صداقت و پوشانیدن جامه عمل به وعده‌های داده شده و پاسخگویی مطالبات شهروندان و شهرنشینان اصفهان عمل نمائیم، به موجب این دستور بر اساس مطالبات مردمی و فعالان حقوق حیوانات، تبدیل باغ وحش صفه اصفهان به نقاهتگاه و پناهگاه حیوانات اعلام و ابلاغ می‌گردد.

این پناهگاه برای نگهداری از حیوانات بی سرپناه گمشده و یا رها شده که در صورت بلاتکلیف بودن وضعیت ادامه حیات ندارد و امکان نگهداری آنها در پناهگاه موجود در شهر نیست (مانند حیوانات وحشی و دیگر گونه‌ها که بعضاً در مجموعه‌های قاچاق کشف و تحویل شهرداری می‌شود) تا زمان نیاز به این فضا فعال خواهد بود.

بر این اساس لازم است این اقدامات در دستور کار قرار گیرد:

۱- منع خرید هر گونه جدید از حیوانات برای باغ وحش

۲- تلاش و اقدام لازم برای انتقال سریع گونه‌های جانوری به سایر مکان‌های نگهداری که برای ادامه حیات و حفظ حقوق آنها مناسب باشد.”

به گزارش مهر، باغ وحش صفه در پارک کوهستانی به همین نام در جنوب غرب کلانشهر اصفهان واقع شده است. هم اکنون بیش از ۳۱۸ حیوان از ۳۷ گونه زیستی در باغ وحش پنج هزار هکتاری صفه نگهداری می‌شوند و سالانه شمار آنها به دلیل زاد آوری افزایش می‌یابد، ۹۰ درصد حیوانات این باغ وحش اهلی و ۱۰ درصد وحشی هستند و در میان آنها گونه‌های در معرض خطر انقراض نیز دیده می‌شود.

3793262 - باغ وحش صفه اصفهان نقاهتگاه حیوانات می‌شود