بانک و بیمه مشترک ایران و سوریه شروع به کار کرد

بانک و بیمه مشترک ایران و سوریه شروع به کار کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، احسان خاندوزی در پایان دیدار با محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت و ایاد الخطیب وزیر ارتباطات و فناوری جمهوری سوریه اظهار داشت: با توجه به اراده دو کشور برای افزایش تجارت و سرمایه گذاری بین ایران و سوریه، ما نیازمند این بودیم که تجار و سرمایه گذاران ایرانی بتوانند از خدمات بیمه‌ای در کشور سوریه به شکل ویژه‌ای استفاده کرده و همچنین از سهولت بیشتری در امر نقل و انتقالات مالی و بانکی در این کشور برخوردار شوند.

خاندوزی بیان داشت: خوشبختانه این دو اتفاق هم اکنون روی داده است و من امروز رسماً اعلام می‌کنم که ما شاهد به ثمر نشستن تلاش‌های صورت گرفته، هم در زمینه تأسیس یک شرکت بیمه مشترک با حضور کنسرسیومی از شرکت‌های بیمه ایرانی، و البته با شراکت طرف سوری و نیز تأسیس یک بانک مشترک به نسبت سهامداری ۶۰ درصد طرف ایرانی و ۴۰ درصد طرف سوری هستیم و امروز این دو نهاد جدید به عنوان دو موتور محرک سرمایه گذاری بین ایران و سوریه رسماً مجوز فعالیت گرفته و شروع به کار کردند.

وزیر اقتصاد گفت: امیدواریم با همکاری بیشتر دو کشور به ویژه در حوزه‌های مالیاتی و گمرکی و نیز سرمایه گذاری‌هایی که شرکت‌های ایرانی از این پس در سوریه انجام خواهند داد، شاهد این باشیم که فصل جدیدی از روابط و مناسبات اقتصادی بین دو کشور رقم بخورد.

خاندوزی ادامه داد: بازار سوریه چه در حوزه تجارت و چه سرمایه گذاری، بازار بسیار بکری است و فرصت بسیار عالی را در اختیار شرکت‌ها، تولید کنندگان، سرمایه گذاران و تجار ایرانی قرار می‌دهد.

خاندوزی همچنین گفت: سهولت استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری و فرصت‌های تجارت در بازار سوریه با توجه به توافق‌های صورت گرفته، می‌تواند برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی جذاب باشد، قدرت صادراتی و ارزآوری آن‌ها را افزایش داده و نفوذ آن‌ها را در کشورهای همسایه و منطقه بالا ببرد.

وزیر اقتصاد کشورمان یادآور شد: البته ما هم آماده پذیرش سرمایه گذاران و تجار و سوری برای فرصت‌هایی که که از نظر آن‌ها جذابیت دارد، هستیم.

وی تأکید کرد: به نظر می‌رسد نهاد سازی حوزه مالی و بیمه‌ای، به عنوان مقدمه لازم و واجب برای پیشبرد اهداف تجاری و سرمایه گذاری، می‌تواند خبر خوبی برای فعالان اقتصادی ما به شمار بیاید.