بایدن: حمله به کنگره شورش مسلحانه بود

بایدن: حمله به کنگره شورش مسلحانه بود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نخستین سالگرد حادثه حمله به کنگره این کشور، دونالد ترامپ مستاجر سابق کاخ سفید را به دروغگویی متهم کرد و گفت که هیچ سندی مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ وجود ندارد.

به این ترتیب، وی ترامپ را به عدم گفتن حقیقت متهم کرد و گفت آنهایی که به کنگره حمله کردند، وطن پرست نبودند و با ملت آمریکا دشمنی داشتند.

او حمله به کنگره آمریکا را یک شورش مسلحانه توصیف کرد و مدعی شد آنهایی که به کنگره حمله کردند در خدمت یک مرد بودند و از آنها به عنوان توطئه گرانی یاد کرد که با استیصال نتیجه رای مردم را زیر سوال بردند اما دسیسه آنها خنثی شد.

وی در بخشی از اظهارات خود به چین و روسیه نیز تاخت و مدعی شد: ما در دوره حساسی از تاریخ زندگی می کنیم که در آن دموکراسی در برابر استبداد قرار گرفته است. کشورهایی مثل چین و روسیه و کشورهای استبدادی دیگر می خواهند ببینند که دموکراسی ما زیر سوال رفته است. آنها دوست دارند آمریکا را شبیه خود کنند. آنها می خواهند آمریکا جایی برای پوپولیسم و خودکامگی باشد.

بایدن در نهایت مدعی شد که برای حق رای دادن و حق تعیین سرنوشت خود می جنگد و اینکه آمریکا با برخورداری از این حقوق مسئولیت هایی دارد که یکی از آنها حراست از همسایگان است.

وی همچنین خواستار اتحاد مردم آمریکا شد و این که ۶ ژانویه رنسانسی برای دموکراسی باشد و نه پایان آن.

بعید به نظر می رسد که به رغم هیجان بایدن، سخنرانی وی به ایجاد وحدت و تغییر رویه طرفداران ترامپ منجر شود. در واقع، این استنباط وجود دارد که او خطر بازگشت ترامپ و طرفداران او را چنان جدی می داند که به دنبال اتخاذ اقداماتی برای ممانعت از تحقق این پیش بینی باشد.

ادعا می شود که در ایالات طرفدار ترامپ تلاش هایی انجام می شود تا روند رای دادن به دموکرات ها در انتخاب های آتی دشوار شود. بایدن و هم حزبی های وی به دنبال پیش برد قوانینی در کنگره هستند که این روند را معکوس کند اما برای توفیق در این مسئله به ویژه در سنا به حمایت جمهوریخواهان نیاز دارند، مسئله ای که تحقق آن بعید به نظر می رسد.

منبع : مهر