برخورد دستگاه قضا با عاملان هفت سنگان؛ افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به سازوکار اجرای عدالت

برخورد دستگاه قضا با عاملان هفت سنگان؛ افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به سازوکار اجرای عدالت

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-09-01

فاطمه محمدبیگی در گفت وگو با خبرنگار قضایی فارس: با اشاره به صدور رای بدوی پرونده هفت سنگان و تعیین مجازات‌های متناسب پیرو این پرونده گفت: جا دارد که از اقدامات عدالت‌مندانه دستگاه قضایی و اقدامات این دستگاه در مبارزه با فساد تشکر و قدردانی کنیم.

وی افزود: در موضوع پرونده هفت سنگان نیز باید از اقدامات ریاست محترم قوه قضائیه و همکارانشان و نیز پیگیری سیستم قضایی استان تشکر ویژه کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: هرچند ماجرای هفت‌سنگان قضیه تلخی برای مردم قزوین است، اما با درمانگری قوه قضائیه ان‌شاءالله این تلخی به شیرینی تبدیل خواهد شد.

محمدبیگی اظهارداشت: آنچه که در پرونده‌های اینچنینی مردم را بسیار حساس می‌کند و باعث پیگیری آن‌ها می‌شود، بحث مهم عدالت و برخورد توام با همه اقشار جامعه است، بدین معنا که مردم انتظار تبعیض و برخورداری بعضی افراد از رانت به سبب مسئولیت یا داشتن نقش در جامعه را ندارند، اینکه عده‌ای بیایند و تصور کنند نسبت به دیگران برتری دارند، زمین‌هایی را در اختیار بگیرند، تغییر کاربری اتفاق بیفتد و مجوز‌های غیرقانونی صادر شود، این در مردم احساس بی‌عدالتی و تبعیض ایجاد می‌کند.

این نماینده مجلس با اشاره به برخورد درون دستگاهی قوه قضاییه پیرو پرونده هفت سنگان بیان داشت: پیگیری امام جمعه محترم و همینطور مردم انقلابی و جوانان مطالبه‌گر استان در ماجرای هفت سنگان، در برخورد با عاملان این ماجرا جای تشکر و قدردانی دارد و نشان می‌دهد جامعه ما با ارزش‌های مردمسالاری دینی به پیش می‌رود.

نماینده مردم «قزوین، آبیک و البرز» در مجلس اظهارداشت: عدالت در انقلاب ما مهم‌ترین شاخصه و دستاورد است و روی آن تأکید می‌شود و برای حفظ این دستاورد نیز شاهدیم که قوۀ قضائیه حتی در سخت‌ترین شرایط به موضوعات ورود پیدا می‌کند و به تقویت نظام اسلامی کمک می‌کند.

محمدبیگی تصریح کرد: بدون شک، اقدامات بدون تبعیض دستگاه قضایی در جراحی درون خود، در برخورد با عاملان تخلف زمین‌های هفت سنگان ولو آنکه برخی از متهمان از درون این قوه باشند، سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به سازوکار اجرای عدالت را بسیار افزایش می‌دهد.

این نماینده مجلس بیان داشت: هم‌اکنون ما شاهدیم که در چندسال اخیر با پیگیری و به ثمر رسیدن پرونده‌های مبارزه با فساد و حتی برخورد با بزرگ‌ترین عامل فساد درون دستگاه قضایی که با شجاعت تمام انجام شد، مردم چگونه به تحقق عدالت امیدوار شدند.

وی ادامه داد: صدورحکم دادگاه بدوی پرونده هفت‌سنگان هم گرچه تا قطعی شدن حکم و اجرای احکام و نیز تعقیب متهمان و محکومان راه زیادی در پیش دارد و باید روال قضایی خود را طی کند، اما نوید بخش پایان یک تلخی بزرگ روی دل مردم این استان بود، مردمی که تحمل بی‌عدالتی، تبعیض و رانت را روی زمین‌های هفت‌سنگان نداشتند.

این نماینده مجلس اظهارداست: سرمایه‌های اجتماعی کشور ما اعتماد مردم به مسؤولان است، هرچقدر ما بتوانیم روند اجرای عدالت را در جامعه بهبود ببخشیم و محقق کنیم، هرچقدر که در رفع تبعیض در جامعه اقدام کنیم و از سوگیری‌های ناعادلانه جلوگیری کنیم و یا فاصله طبقاتی را رفع کنیم، به همان میزان به اعتمادسازی بین مردم و مسئولین کمک کردیم و این بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی برای موفقیت کشور است.

انتهای پیام/