بررسی انواع سوله و مزایا و معایب آنها

بررسی انواع سوله و مزایا و معایب آنها

سوله ها ساختمان های هستند با سقف شیبدار و وسعت زیاد که اغلب برای مصارف صنعتی مانند استقرار کارخانه جات صنعتی و انبارها و کارگاه های کوچک و بزرگ طراحی و ساخته می شوند. اغلب سوله هایی که در ایران ساخته می شود تیروقی است که این نوع سوله ها قدیمی ترین و متداولترین نوع سوله در کشورهای دیگر هم هستند. باید توجه داشت که سوله ها با توجه به شکل و مصالحی که در ساخت آنها بکار رفته است می تواند در دسته های مختلفی دسته بندی شود

سوله های تیر ورقی

این نوع سوله ها از برشکاری و جوشکاری ورق های فولادی ساخته می شود و در دو نوع سوله با اعضای منشوری و غیر منشوری دسته بندی می شود، ورق فولادی مذکور در این مقاله ورق سیاه فولادی است که در جنس آن St37 است و در ضخامت های 6و8و10و12و15و20و25و30 میلی متر توسط فولاد مبارکه اصفهان، فولاد کاویان و اوکسین اهواز در ایران تولید می شود. مقاطع اعضای سازه ای این سوله ها اغلب I شکل هستند و با برش و جوشکاری ورق سیاه ساخته می شوند، سقف این نوع سوله ها در دو حالت هشتی و قوسی میتواند ساخته شود. در ایران شرکت های زیادی در زمینه ساخت سوله های تیر ورقی استاندارد و کم هزینه فعالیت میکنند اما گروه سوله ساز  یکی از بهترین مجموعه های سوله سازی در ایران است که تقریبا در طراحی و ساخت همه انواع سوله ها بصورت گسترده در داخل و خارج از کشور فعالیت می کند.

سوله تیرورقی با اعضای سازه ای منشوری و غیر منشوری

که اگر ارتفاع مقطع در اعضای خطی باربر سوله در طول عضو متغیر باشد سوله تیرورقی با اعضای غیر منشوری و اگر اعضای خطی باربر سازه با مقطع ثابت در طول عضو باشد سوله تیرورقی منشوری نامیده می شود.

در تصویر زیر دو نوع سوله خرپایی با مقاطع منشوری و غیر منشوری به نمایش در آمده است.

سوله های خرپایی یا HSS

تیر و ستون های سوله های HSS از خرپا ساخته شده است که خود این خرپا ها از مقاطع تو خالی مانند لوله و قوطی ساخته می شود و برای همین به این نوع سوله ها در انگلیسی Hollow Structural Section میگویند که به معنی ساختارهای دارای بخش های تو خالی است و بعلت خرپایی بودن، این سوله ها بسیار سبک،  مقاوم و کم هزینه ساخته می شوند. کاربرد اساسی ساختارهای HSS در سازه هایی نظیر ساختمان های مسکونی، تجاری، سوله ها، استادیوم ها، پل ها، سازه های فضایی و دریایی، ایستگاه های مترو و یا سالن های فرودگاه، صنایع پتروشیمی و پارکینگ ها است. بصورت کلی میتوان گفت در بهترین حالت سوله های خرپایی 30 درصد سبکتر و در بدبینانه ترین حالت 5 درصد سبکتر از سوله هایی تیرورقی ساخته می شود البته این در صورتی است که بار طراحی هردو مشابه باشد یعنی هردو توانایی تحمل یک بار یکسان را داشته باشند اما باید توجه داشت سبک تر بودن الزاما به معنی کم هزینه بود سوله خرپایی نیست چرا که برخلاف تصور عموم، سوله های HSS در مواقعی که دارای طبقه دوم هستند به علت بار طبقه و افزایش ارتفاع کلی سوله به هیچ وجه اقتصادی نیستند و عکس آنچه که تصور میشود سوله های HSS  اگر برای تحمل این بارها طراحی شوند میزان جوشکاری و هزینه ساخت آنها نیز افزایش یافته و از نظر مقدار وزنی فولاد بکار رفته در ساخت، تفاوت چندانی با سوله های تیرورقی قدیمی نخواهد داشت

در تصویر زیر انواع مختلف سوله های خرپایی را مشاهده می کنید.

image 841a9bdbc48ab4bad6d640d7367daa40d06d9db9 - بررسی انواع سوله و مزایا و معایب آنها

جهت سفارش طراحی و ساخت انواع سوله های خرپایی و تیرورقی به سایت سوله ساز مراجعه فرمایید

 سوله های UBM

سوله های یو بی ام سوله های اختراع  یک شرکت آمریکایی بنام MIC  است که در زمینه احداث ساختمان های نظامی فعالیت می کند، این سوله ها معمولا بصورت موقت ساخته میشوند و میتوان گفت از نظر استحکام سوله های تقریبا ضعیفی هستند و بیشتر کاربری انبار و پارکینک ادواد و تجهیزات نظامی دارند، این سوله ها با خم کردن و قوس دادن به ورق فولادی موجدار (سینوسی) با ضخامت  1 الی 1.5 میلی متر ساخته میشود و در واقع شعاع قوس این ورق تعیین کننده طول دهانه و ارتفاع تاج سوه خواهد بود، در برخی از مواقع مشاهده می شود این سوله ها از جوانب بجای نشستن روی فونداسیون بر روی دیوارها یا اسکلت خرپایی سوار شده است که اندکی مقاومت کلی سوله را ارتقاع داده و ارتفاع سوله را افزایش داده است.

در تصویر زیر انواع مختلف سوله های UBM را مشاهده می کنید

سوله های پیش ساخته فولادی با مقاطع نورد سر (LSF) و سوله های پیش ساخته بتنی

سوله یا ساختمان پیش ساخته یعنی سوله ای که اعضای  باربر آن از قبل در کارخانه ساخته شده و در محل احداث این اعضا با پیچ و مهره بر روی فونداسیون نصب می شود، اغلب سوله های پیش ساخته با توجه به محدودیت های مربوط به وزن مقاومت مصالح ساخت و شکل هندسی در ابعاد کوچکی احداث می شوند.

سوله LSF

در یک تعریف کوتاه می توان گفت LSF یک سیستم پیش ساخته است که از آن در اکثر کشورها به خصوص کشورهای مدرن و صنعتی برای ساخت سوله به منظور کاربری های متفاوت استفاده می شود.

واژه LSF مخفف عبارت Lightweight Steel Framing به معنی قالب های فولادی سبک است. مقاطع پیش ساخته LSF از نورد سرد ورق های فولادی با آلیاژ مخصوص ساخته میشود و در صورتی که از این مقاطع برای ساخت سوله با دهانه بیش از 8 متر با ارتفاع بیش از 3 متر استفاده شود هزینه آن با هزینه ساخت سوله تیرورقی قدیمی برابری خواهد نمود. چرا که قیمت ورق های فولادی که در ساخت مقاطع LSF بکار میروند بیشتر از فولاد ST37 است که در ساخت سوله های تیرورقی قدیمی بکار میرود.

image d4647931476945f6068f00be0d4c73dfec1e2304 1024x245 - بررسی انواع سوله و مزایا و معایب آنها

سوله های بتنی پیش ساخته

سوله های بتنی که بصورت پیش ساخته بیشتر در کشورهای روسیه و چین ساخته می شود عموما وزن زیادی دارند و در ابعاد محدودی ساخته میشوند ساخت این سوله ها در ایران بسیار کم است و شاید یکی از دلایل آن عدم تایید این سازه ها توسط نظام مهندسی است اما از مزایای این سوله ها قیمت پایین و استحکام بالای آنهاست. همچنین سنگین بودن اعضای این سوله ها موجب شده حمل نقل آن دشوار شود و نتون از این اعضای بتنی پیش ساخته، سوله هایی با دهانه های بلند ساخت. برای مشاهده تصاویر این نوع از سوله ها به سایت  سوله ساز مراجعه کنید