بررسی کتاب نویسنده انگلیسی در خصوص نژاد پرستی «ساختارمند» در غرب

بررسی کتاب نویسنده انگلیسی در خصوص نژاد پرستی «ساختارمند» در غرب

مهر، گروه بین الملل: با گذشت حدود شصت سال از تأسیس رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی توسط «هنریک وِروُرد» نخست وزیر اسبق این کشور و برچیده شدن رسمی این ساختار توسط «نلسون ماندلا»، همچنان شاهد مواردی از نژاد پرستی و تبعیض اعمال شده گسترده از جانب سفید پوستان علیه رنگین پوستان به ویژه شهروندان سیاه پوست آفریقایی تبار هستیم.

اما نکته درخور توجه در این میان، رشد نهادهای بین المللی و محلی مدافع حقوق بشر طی دستکم دو دهه اخیر و تلاش آنها برای برچیدن نظام آپارتاید پنهان در جهان است؛ نهادهایی که ظاهراً با بازگشت راستگرایان افراطی به صحنه سیاست آمریکا و اروپا تا حد زیادی رمق خود را برای مبارزه از دست داده و هر روز از میزان توان آنها در برابر «نژاد پرستی ساختاری» و سازمان یافته کاسته می‌شود.

«رنی اِدو لوج» نویسنده سیاهپوست بریتانیایی در کتاب خود به نام «چرا من دیگر با سفید پوستان در مورد نژاد صحبت نمی‌کنم»، به موضوع مواجهه نژاد پرستانه سفید پوستان با آفریقایی تبارهای اروپا به ویژه انگلیس پرداخته است.

به گفته وی، با اینکه بسیاری از سفید پوستان در ظاهر وجود نظام آپارتاید پنهان را رد کرده و حتی با آن مخالفت می‌کنند اما به دلیل ساختارمند بودن آپارتاید در غرب، آنها حتی بعضاً به صورت غریزی خود را از شهروندان سیاهپوست جدا می‌پندارند.

وی در بخشی از کتاب خود می‌نویسد: همیشه از خودم سوال می‌کردم که چه جریانی پشت ترویج این تبعیض‌های رفتاری وجود دارد و واقعاً چه کسانی از ترویج آن سود می‌برند؟

آنچه مسلم است کشته شدن «جورج فلوید» توسط افسر پلیس ایالت «مینه سوتا» در آمریکا و دادخواهی خانواده وی در دادگاه و البته صدور رأی دستگاه قضائی آمریکا به نفع خانواده فلوید، به نوعی تداعی کننده مبارزه‌ای مجدد برای دادخواهی سیاهپوستان آفریقایی تبار و تلاش آنها برای کمرنگ کردن اختلافات نژادی به ویژه در غرب است. با این تفاوت که روی کار آمدن مجدد رهبران افراطی مانند «دونالد ترامپ»، «بوریس جانسون» و «مارین لوپن» در غرب، تا حد زیادی به تشدید تنش میان سفید پوستان و رنگین پوستان تأثیری جدی و نامطلوب گذارده و ظاهراً زمان را دستکم سی سال به عقب بازگردانده است.

کتاب «چرا من دیگر با سفید پوستان در مورد نژاد صحبت نمی‌کنم» با حجم ۱۸۱ صفحه، نخستین بار در ژوئن سال ۲۰۱۷ توسط انتشارات «بلومزبری» در آکسفورد انگلستان به چاپ رسیده و همچنان یکی از بهترین و پر فروش ترین کتب حاضر در بازار آمریکا و اروپا در خصوص نژاد پرستی و مشکلات جامعه سیاهپوستان در غرب محسوب می‌شود.