برگزاری کارگاه بین المللی مردم شناسی با همکاری دانشگاه آلمان

برگزاری کارگاه بین المللی مردم شناسی با همکاری دانشگاه آلمان

به گزارش مهر، رئیس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه، با اشاره به برگزاری شش همایش توسط این مرکز که در سه همایش، برگزار کننده اصلی و در سه همایش جز مشارکت کنندگان اصلی بوده افزود: حال آنکه در سال ۱۳۹۸ پژوهشکده مردم شناسی سه همایش علمی برگزار کرده است.

به گفته او، همایش بین‌المللی «پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا بر حوزه‌های میراث میراث فرهنگی و گردشگری صنایع فرهنگی خلاق و هنرهای سنتی» که در سامانه جهان اسلام ثبت شده و با حضور محققانی از کشورهایی چون هند، فرانسه، آلمان، آمریکا، ایتالیا، ترکیه، تاجیکستان، افغانستان و …همراه بود مهمترین همایش برگزار شده توسط پژوهشکده مردم شناسی در سال ۱۳۹۹ بوده است.

حسن زاده با اشاره به اینکه این همایش با ۴۷ سخنرانی و ۷۳ پیش نشست در قالب سخنرانی علمی اساتید و محققان مختلف از فروردین سال ۱۳۹۹ همراه بوده تصریح کرد: این رویداد با مشارکت اصلی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و دانشگاه‌هایی چون دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه مازندران، دانشگاه گیلان، دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی همایش‌های ملی «یلدا در آئینه فرهنگ و تمدن کهن ایران» و «نوروز و فرهنگ شادمانی» را دو همایش دیگر این پژوهشکده در سال ۱۳۹۹ دانست و گفت: در کنار سه همایش یاد شده حضور پر رنگ در همایش بین‌المللی بازآفرینی معنای میراث فرهنگی در همکاری با انجمن انسان شناسی ایران و مؤسسه ایفری و نیز همایش طب سنتی و میراث ناملموس از همایش‌های دیگر بوده است.

به گفته او، این پژوهشکده با مؤسسه فرهنگی سپندار جاودان خرد در قالب نخستین همایش نمایش نامه نویسی در ایران نیز در سال ۱۳۹۹ همراهی داشته است.

حسن زاده با بیان اینکه در سال گذشته پژوهشکده مردم شناسی در چهارچوب وظایف خود چهار کارگاه علمی با تاکید بر آموزش روش‌های مردم نگاری و مردم شناسی و میراث ناملموس برگزار کرده افزود: تعداد نشست‌های علمی پژوهشکده مردم شناسی با توجه به هفتاد و سه پیش نشست همایش بین‌المللی کرونا به نود و پنج نشست مجازی در سال گذشته از جمله نهمین بزرگداشت روز ملی مردم شناسی و دومین بزرگداشت روز جهانی مردم شناسی همراه بود بالغ شد.

وی اظهار کرد: پژوهشکده مردم شناسی در بخش نشریات سه شماره آئین نوروز و سه شماره فصلنامه مطالعات مردم شناختی میراث فرهنگی را به کمیسیون نشریات پژوهشگاه ارائه کرده و۹ کتاب الکترونیک و چهار کتاب هارد کپی با تاکید بر ثبت جهانی اورامانات و … ارائه کرد که امید است در ابتدای سال ۱۴۰۰ منتشر شوند.

او با اشاره به انتشار کتاب مجموعه مقالات همایش بین‌المللی کرونا با حمایت مالی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات در بهار سال ۱۴۰۰ از ارائه یک شماره مجله طب سنتی در همکاری با دانشنامه طب اسلامی خبر داد و گفت: در سال گذشته تحقیقات این پژوهشکده در بخش اطلس مردم نگاری ادامه یافت و مجموعاً حدود سی گزارش تحقیقی به معاونت و مدیریت محترم پژوهشی ارائه شد.

به گفته وی، در سال گذشته اعضای پژوهشکده مردم شناسی به فعالیت‌های خود در زمینه انتشار مقاله علمی و کتاب ادامه دادند و با وجود همه‌گیری کرونا اقدامات قابل قبولی در این زمینه نیز انجام شد که شرح آن در زیر پرتال پژوهشکده مردم شناسی در بخش عملکرد این پژوهشکده قابل دسترسی است.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی در ادامه از همکاری پژوهشکده مردم شناسی در جلسات ثبت ملی میراث ناملموس و نیز سه پرونده جهانی سده، مهرگان و زیارت رضوی با مدیریت محترم ثبت معاونت میراث فرهنگی یاد کرد و افزود: متأسفانه با توجه به نوع کار مردم شناسی که مبتنی بر کار میدانی و حضور در جامعه مورد مطالعه و میزبان است، مطالعات مردم شناسی در دوره همه‌گیری چالش‌های فراوانی داشته و باید به کمک روش‌هایی چون روش برخط در سال ۱۴۰۰ این فعالیت‌های پژوهشی ادامه پیدا کند.

وی در مورد برنامه‌های بهار ۱۴۰۰ به کارگاه بین‌المللی با دانشگاه توبینگن، برگزاری نشست‌های مربوط به چالش حاجی فیروز در آئین‌های ایرانی به منظور کمک به سیاستگذاری شهری شهرداری تهران و نیز نشست مردم شناسی در قرن چهارده شمسی و چشم‌انداز قرن پانزدهم شمسی به مناسبت روز میراث فرهنگی اشاره داشت که امید است چون گذشته به شکل مجازی برگزار شود.