بورل: در تلاشیم تا از ادامه دیپلماسی با ایران اطمینان یابیم

بورل: در تلاشیم تا از ادامه دیپلماسی با ایران اطمینان یابیم

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-07-16

به گزارش گروه بین‌الملل تازه ترین ها، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جلسه امروز پارلمان اروپا که یکی از موضوعات آن ایران بود گفت اتحادیه اروپا با شرکای بین‌المللی خود سخت تلاش می‌کند تا اطمینان یابد دیپلماسی با ایران همچنان امکان‌پذیر است. 

بنابر گزارش «عرب نیوز»، در این جلسه همچنین اتحادیه اروپا بار دیگر بر پایبندی خود به برجام تاکید کرد. در جلسه امروز همچنین گفته شد که به دلیل وجود تحریم‌ها، رشد اقتصادی در ایران ۱۰ درصد کاهش یافته و این کشور در مقابله با کرونا با بحران مواجه شده است. 

در جلسه امروز پارلمان اروپا علاوه بر مسئله ایران، بحران قره‌باغ هم مورد بررسی قرار گرفت. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: این بزرگترین رویارویی از سال ۱۹۹۳، ۱۹۹۴ است. در این روزها ما بسیار درگیر این مسئله بودیم. در روزی که درگیری آغاز شد من بیانیه‌ای را منتشر و خواستار توقف فوری خصومت، تنش‌زدایی و آتش‌بس شدم.

بورل گفت در روزهای اخیر با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان به صورت جداگانه تلفنی گفت‌وگو کرده و از آن‌ها خواسته به خصومت پایان داده و به میز مذاکره بازگردند. وی تاکید کرد موضع او در قبال این بحران مشخص است و باید دو طرف بعد از پایان درگیری مشغول مذاکرات معنی‌دار شوند. (جزئیات بیشتر)

درگیری‌های شدید نظامی در منطقه قره‌باغ کوهستانی از ۱۰ روز پیش (پنجم مهر) میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارتش ارمنستان آغاز شده و از دو روز گذشته نیز حملات به داخل شهرها کشیده شده است.

پیش از این روسیه، فرانسه و دولت ارمنستان از اعزام تروریست‌های سوری به جمهوری آذربایجان بدست ترکیه خبر داده بودند که این خبرها البته با تکذیب شدید باکو مواجه شده است. در مقابل جمهوری آذربایجان نیز مدعی است که تعدادی از ارمنی‌های سوریه و لبنان و دیگر مناطق جهان خود را برای جنگ به قره‌باغ رسانده‌اند.

انتهای پیام/