تاثیر گرانی خودرو بر اسقاط خودروهای فرسوده

تاثیر گرانی خودرو بر اسقاط خودروهای فرسوده

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  محمود مشهدی شریف در مورد دلیل افزایش قیمت گواهی اسقاط خودروهای فرسوده، اظهار داشت: قیمت گواهی اسقاط در سال 93 و 94 حدود 4 میلیون تومان بود اما از تیر 96 با توقف واردات خودرو، صدور گواهی اسقاط خودروهای فرسوده عملاً مصرفی نداشت و این مسئله باعث کاهش تقاضا برای خرید گواهی شد به طوری که فقط برای خودروهای موجود در گمرک گواهی اسقاط مصرف می شد.

وی ادامه داد: این اتفاق، کاهش قیمت گواهی اسقاط خودروهای فرسوده را به همراه داشت و مراکز اسقاط از روی ناچاری و به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی، نسبت به فروش پایین تر از قیمت تمام شده گواهی اسقاط اقدام می‌کردند که باعث شد قیمت گواهی به یک میلیون و 300 هزار تومان کاهش یابد.

مشهدی شریف با بیان اینکه از 27 بهمن 98 دوباره محلی برای صدور گواهی اسقاط خودروهای فرسوده بابت تولید موتورسیکلت پیدا شد، افزود: شرکت های سازنده کامیون نیز از آن زمان متقاضی دریافت گواهی اسقاط شدند. با توجه به اینکه به طور متوسط سالانه 200 تا 300 هزار دستگاه موتور در کشور تولید می شود و با توجه به اینکه اسقاط هر سواری معادل 7 موتور سیکلت است، بین 30 تا 40 هزار فقره گواهی اسقاط مورد نیاز بود.

وی ادامه داد: در این شرایط انباشت گواهی اسقاط در مراکز اسقاط 80 تا 100 هزار فقره بود به عبارتی تولیدکنندگان موتورسیکلت طی دو سال تمام گواهی اسقاط موجود در مراکز اسقاط را مصرف کردند.

رشد قیمت گواهی اسقاط در پی گرانی خودرو

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودروهای فرسوده تصریح کرد: در این شرایط باید گواهی اسقاط جدید تولید می شد اما طبیعی بود که قیمت گواهی جدید بر اساس قیمت جدید خودروهای فرسوده تعییین می‌شد، نه مطابق با نرخ های سال 96 و قبل از آن. به عبارتی وقتی قیمت پراید از 20 میلیون تومان به 200 میلیون تومان رسیده به تبع قیمت خودروی فرسوده نیز افزایش یافته و دیگر کسی حاضر نیست آن را با قیمت 5 یا 6 میلیون تومان به مراکز اسقاط تحویل دهد.
 
وی افزود: در پی افزایش قیمت خودرو، قیمت خودروهای فرسوده نیز به شدت افزایش یافت اما قیمت گواهی اسقاط افزایش چندانی نداشته به طوری که قیمت هر گواهی در بهمن 1400 حدود 4 میلیون و 500 هزار تومان بود.

مشهدی شریف ادامه داد: در اسفند 1400 که سازندگان موتور سیکلت تقاضای زیادی برای دریافت گواهی اسقاط داشتند مراکز اسقاط باید خودروهای فرسوده را با قیمت روز تحویل می‌گرفتند و گواهی جدید صادر می کردند به طوری که قیمت خودروهای فرسوده به بیش از 15 میلیون تومان رسید.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت خودروهای فرسوده باز هم بالاتر رفته است، گفت، ممکن است نرخ خرید این خودروها توسط مراکز اسقاط بالاتر هم برود زیرا قیمت خودرو افزایش داشته است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودروهای فرسوده ادامه داد: مطابق آیین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، خودروسازان و واردکنندگان خودرو به عنوان مسئول اسقاط معرفی می شوند و این به معنی آن است که آنها باید نسبت به خرید خودروهای فرسوده از مالکان و تحویل به مراکز اسقاط اقدام کنند. حال آنکه مراکز اسقاط جهت تسهیل فرآیند اسقاط خودرو و در راستای تعامل بیشتر با تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت اقدام به جمع آوری خودرو به نیابت از آنها می کنند تا مدت زمان اسقاط به نفع آنها کاهش یابد.

پیشنهاد مراکز اسقاط برای صدور گواهی اسقاط با کمترین هزینه

مشهدی شریف تاکید کرد: اگر این موضوع باعث ایجاد این سوء تفاهم در میان تولیدکنندگان شود که مراکز اسقاط اقدام به گران کردن گواهی می کنند، پیشنهاد ما این است که آنها مطابق وظیفه قانونی خود مستقیما نسبت به خرید خودروی فرسوده از مالکان اقدام کنند و مراکز اسقاط نیز با کمترین هزینه حاضر به اسقاط خودروهای آنها هستند.

به گفته وی، ارزش ضایعات آهن یک دستگاه پیکان حدود 7 میلیون تومان است در حالی که هزینه صدور گواهی اسقاط این خودرو 12.5 میلیون تومان در می آید. در چنین شرایطی امکان ندارد که گواهی اسقاط 4 میلیون تومان تمام شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودروهای فرسوده تصریح کرد: بخشی از گواهی اسقاط خودروهای فرسوده از محل اسقاط تاکسی ها تامین می شود که قبلاً قیمت هر تاکسی فرسوده 10 میلیون تومان بود اما حالا به بیش از 31 میلیون تومان رسیده و اخیراً نیز بحث افزایش قیمت مطرح است.

وی با بیان اینکه تعیین قیمت گواهی اسقاط خودروهای فرسوده اردیبهشت هر سال از سوی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع می شود، گفت: مراکز اسقاط هیچگونه دخالتی در تعیین  قیمت گواهی اسقاط ندارند و نرخ گواهی اسقاط تابع نرخ خودروی فرسوده است. در واقع قیمت گواهی اسقاط خودروی فرسوده حاصل قیمت روز خودرو منهای ارزش ضایعات آن است و باید به این قیمت، هزینه اسقاط و سود منطقی مرکز اسقاط نیز اضافه شود.

وی افزود: امسال نیز باید این اتفاق بیفتد که البته تا  به حال این کار صورت نگرفته ولی امیدواریم طی 10 روز آینده قیمت جدید و عادلانه مشخص شو،. هر چند بهتر است این موضوع به صورت مصوبه هیأت دولت درآید.

طرح گواهی صرفه جویی انرژی؛ منتظر تصویب در هیات دولت

مشهدی شریف با تاکید بر لزوم ورود دولت به موضوع اسقاط خودروهای فرسوده، گفت: اگر دولت از این مسئله حمایت نکند تولید گواهی اسقاط به بن بست می رسد، چرا که هزینه صدور گواهی به طور سرسام‌آوری افزایش یافته و تا به قیمت واقعی برسد برای متقاضیان اسقاط، صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه طبق قانون باید معادل 25 درصد خودروهای تولیدی کشور اسقاط شود، افزود: این رقم حدود 250 هزار دستگاه خودروی فرسوده می شود و با توجه به استفاده این خودروها توسط اقشار ضعیف جامعه، آنها تمایل زیادی به اسقاط با قیمت پایین ندارند که برای حل این مشکل نیازمند تسهیلات دولتی هستیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودروهای فرسوده توضیح داد: در این راستا «طرح گواهی صرفه جویی انرژی» را آماده کردیم که به مجلس، وزرای صنعت و اقتصاد، ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و قرار است برای تصویب در هیئت دولت مطرح شود.

وی در مورد جزئیات این طرح توضیح داد: در این طرح عنوان شده که مصرف بنزین یک دستگاه خودروی نو 4.12 لیتر کمتر از یک خودروی فرسوده است. در صورت جایگزینی خودروهای فرسوده، با احتساب تفاوت قیمت هر لیتر بنزین آزاد و بنزین صادراتی (18 هزار تومان) روزانه بیش از 70 هزار تومان صرفه‌جویی بنزین برای هر خودرو خواهیم داشت که این رقم در طول یک سال معادل 25 میلیون تومان خواهد بود.

مشهدی شریف با بیان اینکه در این مورد باید به کاهش آلودگی هوا، کاهش تصادفات و پایین آمدن نرخ مرگ و میر نیز توجه کنیم، افزود: اگر دولت برای یک سال پرداخت این مبلغ را بپذیرد طی سال‌های بعد از آن می تواند از منافع اجرای طرح برخوردار شود.

وی ادامه داد: بر این اساس دولت به متقاضیان اسقاط خودروهای فرسوده، گواهی صرفه جویی انرژی تحویل می دهد که در بورس قابل خرید و فروش خواهد بود و این رقم علاوه بر مبلغ خودروی فرسوده، کمک نسبتاً خوبی به صاحبان این خودروها خواهد کرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودروهای فرسوده تصریح کرد: پیش بینی می کنیم از این محل 350 تا 400 هزار گواهی اسقاط طی سال جاری صادر شود.

وی همچنین با اشاره به پیش بینی  صورت گرفته در قانون بودجه 1401 بابت تخصیص 10 درصد خودروهای عرضه شده از طریق قرعه کشی خودروسازان به صاحبان خودروهای فرسوده، گفت: این مسئله نیز می تواند مشوق مناسبی برای صاحبان خودروهای فرسوده باشد که قرار بود در اولین قرعه‌کشی خودروسازان اعمال شود.

وی با اشاره به تغییرات مدیریتی ایجاد شده در ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: مدیر جدید این ستاد سالها به عنوان معاون ستاد فعال بوده و اشراف کافی به قانون هوای پاک و مسائل مربوط به آن دارد که امیدواریم گام های موثری در جهت نوسازی ناوگان فرسوده کشور بردارد و رکود 5 ساله مراکز اسقاط خودروهای فرسوده رفع شود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم