تازه ترین ها| معترضان گواتمالایی ساختمان کنگره را به آتش کشیدند

تازه ترین ها| معترضان گواتمالایی ساختمان کنگره را به آتش کشیدند

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-09-02

فارس: گواتمالا چند روزی است که شاهد اعتراضات به بودجه سال ۲۰۲۱ این کشور که به بنابر گزارش «آسوشیتد پرس» هزینه‌های آموزش و بهداشت در آن کاهش یافته، بوده است. به گفته معترضان، قانون‌گذاران این کشور به طور مخفیانه بودجه را در میانه همه‌گیری کرونا و پیامدهای توفان‌های پی‌درپی این کشور، مورد مذاکره و تصویب قرار دادند.

بر اساس فیلم‌های به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی، روز شنبه جمعیت معترضان به ساختمان کنگره این کشور حمله کردند و بخش‌هایی از آن را به آتش کشیدند و شیشه‌ها را خرد کردند. معترضان همچنین روی دیوارهای ساختمان کنگره شعارنویسی کردند.

 

 

 

به گزارش آسوشیتد پرس، معترضان که تخمین زده می‌شود هفت هزار نفر بودند در ابتدا در مقابل کاخ ملی در گواتمالاسیتی پایتخت گواتمالا تجمع کرده بودند اما بعد اعتراضات به خشونت کشیده شد. پلیس هم برای متفرق کردن معترضان وارد عمل شد و به سوی آنها گاز اشک آور شلیک کرد.

 

 

نارضایتی به بودجه ملی ۲۰۲۱ این کشور ابتدا در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد و بعد معترضان خواستار تجمع گسترده در روز شنبه شدند. بنابر گزارش‌ها، کنگره گواتمالا چهارشنبه شب به صورت مخفیانه بودجه را تصویب کرد. رئیس‌جمهور گواتمالا روز شنبه هشدار داد کسانی که دست به تخریب اموال بزنند، باید پاسخگو باشند.

انتهای پیام/م