تحلیلگران: ریاض خواهان تسلیم لبنان در برابر خواسته‌های سعودی است

تحلیلگران: ریاض خواهان تسلیم لبنان در برابر خواسته‌های سعودی است

به گزارش مهر به نقل از الفرات نیوز، «کریم الکرعاوی» کارشناس و تحلیلگر سیاسی عراقی به اقدام عربستان سعودی در ممنوع کردن واردات میوه و سبزیجات از لبنان واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: این یک اقدام تحریمی از سوی عربستان سعودی محسوب می شود. در واقع، سعودیها از رهگذر چنین اقدامی به دنبال تحت فشار قرار دادن دولت لبنان هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی عراق یادآور شد: هدف اصلی و اساسی سعودیها این است که لبنان در برابر خواسته های ریاض تسلیم شود. بسیاری از کشورها طی سالهای گذشته اقدام به واردات محصولات کشاورزی از لبنان کرده اند و حتی یک نفر هم تحت عنوان قاچاق بازداشت نشده است. این درحالی است که نیروهای لبنانی یک شاهزاده سعودی را به دلیل حمل حجم زیادی از مواد مخدر در فرودگاه بیروت دستگیر کردند.

پیشتر حسان دیاب نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به ممنوعیت اعمال شده از سوی عربستان درباره محصولات کشاورزی لبنان واکنش نشان داد. وی گفت: لبنان و لبنانی ها خواهان آزار و اذیت برادران سعودی نیستند.

نخست وزیر پیشبرد امور لبنان تاکید کرد: ما خواهان داشتن بهترین روابط با عربستان هستیم. ما حامی عربستان در مبارزه با شبکه های قاچاق و عاملان آن هستیم. ما مطمئن هستیم که عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس به خوبی می دانند که منع واردات محصولات زراعی لبنان مانع از قاچاق مواد مخدر نمی شود و همکاری میان ما در کشف این شبکه ها موثر و کار ساز است.

از سوی دیگر، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان نیز در جلسه ای گفته بود: قاچاق به هر نحوی به کشور ضربه می زند و تحریم محصولات کشور توسط عربستان دلیل عینی آن است. میشل عون همچنین خواستار سختگیری بیشتر در امر مبارزه با قاچاق و عاملان آن شد و بر اشتیاق کشورش برای برقراری بهترین روابط با کشورهای عربی تاکید کرد.

اخیراً مقامات سعودی در بیانیه ای از ممنوعیت واردات و ترانزیت میوه و سبزیجات از لبنان تا زمان ارائه تضمین از سوی مقامات این کشور مبنی بر توقف قاچاق مواد مخدر خبر دادند و اعلام کردند: تصمیم بر آن شد که از ورود محموله‌های میوه و سبزیجات لبنانی به عربستان یا عبور آنها از طریق آن جلوگیری شود.

روز گذشته روزنامه رأی الیوم در مطلبی با اشاره به تصمیم ضد لبنانی سعودی در ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات لبنان به عربستان اعلام کرد: تصمیم سعودی مبنی بر واردات میوه و سبزیجات لبنان به عربستان را جز در راستای تشدید محاصره شدید کنونی ضد لبنان نمی‌توان قلمداد کرد، محاصره ای که با تحریک آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می گیرد تا مردم لبنان گرسنه بمانند و این کشور به سمت جنگ داخلی کشیده شود.

رأی الیوم می‌نویسد: بهانه کشف ۵ میلیون قرص کپتاگون حاوی ماده مخدر در میان یک محموله وارداتی انار از کشور لبنان به عربستان در واقع پوششی برای توجیه این تصمیم و پنهان کردن دلایل واقعی آن یعنی افزایش رنج لبنانی‌ها و سوق دادن آنها به خیابان‌ها و چه بسا شعله ور کردن درگیریهای طایفه‌ای و فراهم کردن زمینه برای دخالت نظامی خارجی است.