تداوم انتقادها از سفر وزیر دفاع ترکیه به شمال عراق

تداوم انتقادها از سفر وزیر دفاع ترکیه به شمال عراق

به گزارش مهر به نقل از المعلومه، منار عبد المطلب نماینده پارلمان عراق با انتقاد از سفرهای محرمانه مسئولان خارجی به پایگاههای نظامی در عراق، تاکید کرد که سفر اخیر وزیر دفاع ترکیه به شمال عراق نقض حاکمیت کشور عراق بوده و با علم و اطلاع دولت انجام شده است.

این نماینده پارلمان عراق اعلام کرد: عراق با سفر هر مسئول خارجی مشکلی ندارد و از آن استقبال می کند به شرط اینکه از پیش اعلام شده باشد نه مخفیانه. حرج زیادی درباره سفرهای محرمانه که مسئولان خارجی به پایگاههای نظامی در عراق انجام می دهند، وجود دارد و دولت باید درباره ماهیت هر سفر و دیدار مسئول خارجی توضیح بدهد.

وی افزود: سفر خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه به پایگاه ترکیه در شمال عراق با علم و اطلاع دولت عراق بوده است.

پیشتر هم فاضل جابر نماینده پارلمان عراق از ائتلاف فتح، از سکوت دولت در مقابل نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه انتقاد کرده و آن را مشکوک و سوال برانگیز توصیف کرده بود.

گفتنی است وزیر دفاع ترکیه روز شنبه به همراه شماری از مقامات نظامی این کشور از یک پایگاه نظامی ترکیه در شمال عراق بازدید کردند.

از سوی دیگر سلیمان صویلو وزیر کشور ترکیه نیز روز جمعه گفت که کشورش در صدد ایجاد یک پایگاه دائمی در شمال عراق است تا از این طریق کنترل اوضاع در مرزهای جنوبی کشورش را به دست بگیرد.