ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم ایران ظرف یک ماه با ما توافق امضا می‌کند

ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم ایران ظرف یک ماه با ما توافق امضا می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل تازه ترین ها، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا یک بار دیگر مدعی شده چنانچه در انتخابات به پیروزی برسد، ایران ظرف یک ماه با دولت او توافق امضا خواهد کرد.

او گفت: «اگر در انتخابات پیروز شدیم، ایران خیلی زود با ما به توافق می‌رسد. به نظرم این اتفاق همان هفته اول رخ بدهد، ولی اجازه بدهید بگوییم یک ماه.»

رئیس‌جمهور آمریکا تا به حال چندین بار این ادعا را تکرار کرده و بازه‌های زمانی مختلفی را برای حضور ایران در مذاکرات پیشنهاد کرده است.ترامپ چند روز پیش گفت ایران فوراً بعد از پیروزی او در انتخابات با او وارد مذاکره خواهد شد.

ترامپ در سخنرانی‌اش روز ۱۹ شهریور درباره ایران مدعی شد: «می‌دانید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آنها فقط منتظر انتخاباتند چون کشورشان دارد فرومی‌پاشد. تولید ناخالص داخلی‌شان ۲۴ درصد کاهش داشته؛ کسی تا به حال چنین چیزی نشنیده. کشورشان دچار مشکل شده. من نمی‌خواهم دچار مشکلات باشند، ولی آنها تا بعد از انتخابات صبر خواهند کرد.»

وی اضافه کرد: «وقتی من در انتخابات پیروز شوم نزد ما می‌آیند و خیلی سریع با ما توافق می‌کنند. نگاه کنید ببینید این اتفاق با چه سرعتی رخ خواهد داد. تشنه توافق هستند ولی می‌خواهند صبر کنند. [می‌گویند] بگذارید دو ماه صبر کنیم شاید شانسمان زد و جو تنبل رأی آورد تا بتوانیم به یک توافق عالی برسیم.»

ترامپ اضافه کرد: «اما آنها فوراً بعد از انتخابات نزدمان می‌آیند و با ما توافق می‌کنند و ما با آنها به توافق منصفانه‌ای می‌رسیم. اما اوباما و بایدن با آن توافق وحشتناک چه کار کردند؟»

فشار روی ترامپ

ترامپ  وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که بیش از ۲ سال از این وعده می‌گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

حضور نیروها در عراق

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی بامداد جمعه درباره قصد این کشور برای کاهش شمار نیروها در عراق هم صحبت کرد. او گفت: « آمریکا ظرف مدت کوتاهی شمار نیروهایش در عراق را به ۲۰۰۰ نفر کاهش خواهد داد.»

دولت آمریکا دی‌ماه سال گذشته در یک اقدام تروریستی سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه یارانش در نزدیکی فرودگاه بغداد را به شهادت رساند. پس از این اقدام تروریستی، پارلمان عراق خواستار خروج نظامیان آمریکایی از عراق شد.

توافق امارات-رژیم صهیونیستی

رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط گفت: «کشورهای دیگری ممکن است به توافق امارات-اسرائیل ملحق شوند. ما گفت‌وگوها با عربستان سعودی را آغاز کرده‌ایم.»

آمریکا، امارات و رژیم صهیونیستی روز ۲۳ مرداد (۱۳ اوت) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند به توافقی برای عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل دست پیدا کرده‌اند.

در متن بیانیه مشترک برای اعلام این توافق آمده است: «در نتیجه این گشایش دیپلماتیک و بنا به درخواست رئیس‌جمهور ترامپ و با حمایت امارات متحده عربی، اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در “چشم‌انداز صلح” رئیس‌جمهور ترامپ را تعلیق کرده و تلاش‌های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد».

این اقدام با محکومیت بسیاری از کشورهای اسلامی و گروه‌های مقاومت فلسطینی همراه شد.

انتهای پیام/