ترکیه با الحاق کریمه به روسیه به شدت مخالف است

ترکیه با الحاق کریمه به روسیه به شدت مخالف است

به گزارش تازه ترین ها به نقل از مهر به نقل از دیلی صباح، «مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور در هیچ شرایطی جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد.

وزیرخارجه ترکیه با اشاره به اینکه از نظر آنکارا وضعیت کنونی کریمه قابل قبول نیست، گفت: آنکارا از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند.

عالی‌ترین مقام وزارت خارجه ترکیه، همچنین تغییر وضعیت کریمه از سوی روسیه را «اشغال غیرقانونی» عنوان کرد و در این ارتباط گفت: سخن گفتن به تنهایی کافی نیست، بلکه ما حمایت از تمامیت ارضی اوکراین را به همه دوستان و متحدان خود یادآور می‌کنیم.

به گفته چاووش اوغلو، رویکرد ترکیه در حمایت از حق کریمه، نقش مهمی در حمایت از تاتارهای کریمه خواهد داشت.

در جریان تحولات سال ۲۰۱۴ و بروز شورش‌هایی در اوکراین، ارتش روسیه وارد شبه جزیره کریمه شده و پس از آن با برگزاری یک همه پرسی آزاد مردم کریمه تمایل خود را برای پیوستن دوباره به مسکو اعلام کردند.

همه‌پرسی کریمه پس از بحران کریمه در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۱۴ در مورد وضعیت انتقال کریمه به فدراسیون روسیه یا باقی ماندن در اوکراین بود که توسط مجلس کریمه و همچنین دولتمردان محلی سواستوپول برگزار شد. یک روز پس از برگزاری همه‌پرسی در تاریخ ۱۷ مارس، طی یک بیانیه از سوی مجلس محلی کریمه با آرای مردم این منطقه، کریمه مستقل و قرار بر بازالحاق آن به خاک روسیه شد.