تشکیل کمیته‌ای برای تدوین برنامه مبارزه با آلودگی هوای تهران

تشکیل کمیته‌ای برای تدوین برنامه مبارزه با آلودگی هوای تهران

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، جلسه بررسی راهکارهای کاهش آلودگی هوا عصر امروز(شنبه) به ریاست محمد مخبر برگزار و کمیته‌ای با مسئولیت وزارت کشور برای تدوین نقشه راه ارتقای کیفیت هوا و مبارزه با آلودگی هوای کلانشهرها تعیین شد.

محمد مخبر در این جلسه با انتقاد از عدم اجرای وظایف و تکالیف مشخص شده در قانون هوای پاک از سوی دستگاه‌های اجرایی طی سال‌های اخیر گفت: متأسفانه گزارش‌ها نشان می‌دهد که دستگاه‌های اجرایی و نظارتی نسبت به وظایف و تکالیف خود توجه جدی نداشته‌اند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مقابله با آلودگی هوا نیازمند متولی مشخصی در کشور است، اظهار کرد: ‌تأمین اعتبار، سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و اجرای برنامه‌های مختلف برای کاهش آلودگی هوا نیازمند سازماندهی، مدیریت و پیگیری مستمر است که باید توسط متولی مشخص و با همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادها دنبال شود.

مخبر با تأکید بر اینکه آلودگی هوای پایتخت قابل بهبود است، افزود:‌ می‌توانیم با برنامه‌ریزی‌های دقیق و پیگیری مستمر اوضاع تهران را به وضعیت بهتری برسانیم که این امر نیازمند کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های ذی‌ربط و اهتمام جدی مسئولین مربوطه است.

در این جلسه که وزرای کشور، صنعت، معدن وتجارت، راه و شهرسازی، نیرو، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار و استاندار تهران، رئیس سازمان هواشناسی و رئیس سازمان ملی استاندارد نیز حضور داشتند، گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های آتی برای کاهش آلودگی هوای تهران و کلانشهرها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر دستگاه‌ها ارائه شد.

در این گزارش همچنین توضیحاتی در خصوص تکلیف مشترک دستگاه‌های اجرایی ذیل قانون هوای پاک مطرح شد و در ادامه پیشنهادات و برنامه‌های آتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست مقرر شد کمیته‌ای به ریاست وزیر کشور و مسئولیت اجرایی شهردار تهران و با عضویت وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت، صمت، راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد، استانداری و شهردار تهران و پلیس راهور تشکیل و ظرف مدت یک هفته نقشه راه و برنامه مبارزه با آلودگی هوای کلانشهرها را تدوین و در جلسه هفته آتی ارائه دهند.

منبع : مهر