تهرانی ها در بهمن بهتر نفس کشیدند/ دلایل بهبود نسبی کیفیت هوا

تهرانی ها در بهمن بهتر نفس کشیدند/ دلایل بهبود نسبی کیفیت هوا

به گزارش گروه شهری خیرگزاری فارس، محسن روشنی درباره کیفیت هوای تهران طی یک ماه گذشته اظهارداشت: در بهمن امسال کیفیت هوا در پایتخت طی ۱۹ روز در شرایط قابل قبول و طی ۱۱ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. البته نباید فراموش کنیم که امسال نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا نسبت به سال‌های قبل سخت‌گیرانه‌تر شده است.

وی ادامه داد: برای مثال چنانچه شاخص کیفیت هوا در تهران را با روش گذشته محاسبه کنیم، خواهیم دید که کیفیت هوا طی دو روز در شرایط پاک، ۱۷ روز در شرایط قابل قبول و طی ۱۱ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گرفت.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه با بیان اینکه در بهمن ماه سال گذشته کیفیت هوای پایتخت دو روز در شرایط پاک، ۱۹ روز در شرایط قابل قبول و  ۹ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، تصریح کرد: این درحالیست که این اعداد اگر با روش  جدید اندازه‌گیری شاخص کیفیت هوا محاسبه شوند، متفاوت خواهند بود، به‌طوریکه با روش محاسبه جدید کیفیت هوا طی بهمن ماه سال گذشته دو روز در شرایط پاک، ۱۸ روز در شرایط قابل قبول و ۱۰ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش می‌شد.

به گفته روشنی بر اساس اطلاعات موجود بیشتر روزهای آلوده در بهمن ماه امسال طی روزهای میانی ماه اتفاق افتاد و در ۹ روز پایانی هیچ روز آلوده‌ای در تهران نداشتیم همچنین از سویی دیگر افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون علت آلودگی هوا در بهمن بود.

وی در ادامه گفت: بیشترین شاخص آلودگی هوا در بهمن نیز عدد ۱۵۰ بود که کیفیت هوا را در مزر هوای ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به بهبود کیفیت هوا در بهمن ماه امسال نسبت به دی، تصریح کرد: طی دی امسال کیفیت هوا ۱۳ روز در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار داشت و در این بازه زمانی تنها شش روز هوای قابل قبول داشتیم.

روشنی در پایان درباره علت بهبود کیفیت هوا در بهمن ماه امسال نسبت دی ماه توضیح داد: در بهمن با ناپایداری‌های جوی بیشتری مواجه بودیم و از سوی دیگر دمای هوا نیز نسبت به دی بیشتر شده بود. این موضوع سبب می‌شود که شرایط برای جابه‌جایی آلاینده‌ها و بهبود نسبی کیفیت هوا فراهم شود.

انتهای پیام/