جزئیات مرحله اول کار آزمایی بالینی اولین واکسن کرونای ایرانی/ اثر بخشی موثر کووایران روی کرونای انگلیسی

جزئیات مرحله اول کار آزمایی بالینی اولین واکسن کرونای ایرانی/ اثر بخشی موثر کووایران روی کرونای انگلیسی

به گزارش خبرنگار سلامت فارس: نشست خبری فاز یک مطالعات بالینی اولین واکسن کرونای ایران با عنوان «کووایران» بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام(ره)  در هتل ارم برگزار شد.

مینو محرز،مسئول کارآزمایی بالینی واکسن کرونای کووایران با اشاره به اجرای فاز اول کارآزمایی بالینی این واکسن ، بیان داشت: فاز اول کار آزمایی بالینی که مربوط به مصون سازی بود روی ۵۶نفر و در دو نوبت تزریق شد.

وی ادامه داد:در افراد شرکت کننده در کار آزمایی بالینی هیچ عارضه مهمی نبوده است.

این استاد عفونی با اشاره به رعایت استانداردهای بین المللی در تولید این واکسن ،گفت:می خواهیم به مردم ایران بگوییم که واکسن ساخت ایران را با خیال راحت استفاده کرده و ضرری ندارد.

سید حامد حسینی ،مجری مطالعات بالینی واکس،اظهار داشت: انجام مطالعه بالینی با این حدود و صغور صورت گرفته و برای فازهای بعدی پروتکل های فاز دو و سه را به سازمان غذا و دارو داده ایم.

وی اضافه کرد:چهاردهم اسفند آخرین نمونه را می گیریم و گزارش را اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: فاز دوم روی ۴۰۰ نفر تست می شود و بعد وارد فاز سوم خواهیم شد. همچنین در مرحله سوم حدود ۲۰هزار نفر وارد فاز سوم بالینی خواهند شد و می توانیم در آنجا اثر بخشی را با اطمینان اعلام کنیم.

محرز با اشاره به اثر ایمن سازی خوب واکسن کووایران روی کرونای انگلیسی تصریح کرد: در پاندمی ها دولتها موظف به دادن رایگان واکسن به مردم هستند و نباید مردم هیچ هزینه ای بپردازند.

 

ادامه دارد/