حزب‌الله: تحریم‌های آمریکا چیزی را در واقعیت تغییر نمی‌دهد

حزب‌الله: تحریم‌های آمریکا چیزی را در واقعیت تغییر نمی‌دهد

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-22

به گزارش گروه بین‌الملل تازه ترین ها، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگویی با اشاره به تحریم‌های دولت آمریکا علیه لبنان، این اقدام آمریکا را «تجاوزی آشکار» علیه لبنان توصیف کرد.

او در گفت‌و‌گو با شبکه آر تی در پاسخ به سؤالی در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه افراد و نهادهای لبنانی به بهانه ارتباط با حزب‌الله لبنان به خصوص تحریم‌های هفته گذشته علیه چند وزیر لبنانی، گفت: «تحریم‌ها معادله را برای مردم لبنان که خواستار آزادی سرزمینشان هستند و هرگز سیاست تحمیلی آمریکا بر لبنان را نمی‌پذیرند، تغییر نخواهد داد.  تحریم‌های آمریکا هیچ چیزی را در واقعیت تغییر نمی‌دهند و چه بسا موجب افزایش ایستادگی همپیمانان مقاومت خواهد شد.»

او افزود: «هنگامی که آمریکا از بهره‌کشی از مزدوران خود ناتوان شد، هنگامی که از حملات اسرائیل علیه لبنان نا امید شد یا زمانی که با استفاده از داعش علیه لبنان به جایی نرسید، به سوی سیاست تحریم روی آورد اما آنان باید بدانند که تحریم‌ها علیه هر شخص و نهادی در لبنان هرگز سیاست مردم لبنان را تغییر نمی‌دهد.»

این مقام حزب الله لبنان، در ادامه گفت که هدف دیگر آمریکا از تحریم‌ این است که لبنان تحت فشار باقی بماند و هنگامی که آمریکایی‌ها با طرح فرانسه موافقت کردند، به دنبال این بودند که لبنان به طور کامل فرو نپاشد اما اگر طرح فرانسه به یک روند سیاسی کامل منجر می‌شد، آمریکا با آن موافقت نمی‌کرد و احتمال این وجود دارد که طرح فرانسوی‌ها به دلیل فشار آمریکا ناکام بماند.

شیخ نعیم قاسم در خصوص احتمال تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه وزرای جنبش امل و جریان «المرده» بر تشکیل دولت پیش رو نیز گفت که تحریم‌ها موضوع جدیدی نیست و به طور کلی تشکیل دولت ارتباط چندانی به تحریم‌ها ندارد و در دولت‌های پیشین نیز همپیمانان حزب‌الله تحت تحریم قرار گرفته بودند.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در خصوص تشکیل دولت نیز گفت که حزب‌الله با دولتی که تعداد بیشتری از گروههای سیاسی در آن عضو باشند، همراه است و نمی‌پذیرد که دولت آتی از میان افراد مستقل تشکیل شود، به طوریکه پیش از این تجربه تشکیل دولت تکنوکرات پیش آمده بود اما آن دولت به حمایت سیاسی نیاز داشت.

این مقام حزب‌الله لبنان، عادی‌سازی رابطه دولت امارات با رژیم صهیونیستی را با این هدف دانست که کشورهای حاشیه خلیج فارس از این مسیر به دنبال حفط تاج و تخت خود با خدمت به آمریکا و اسرائیل هستند؛ اما آن‌ها به زودی می‌فهمند که در حاشیه هستند و هیچ وقت تأثیرگذار نبودند.

او تأکید کرد که سازش در نهایت علیه این کشورها خواهد شد و ضرری به مسأله فلسطین نخواهد زد و مردم فلسطین روز به روز به وضوح متوجه می‌شوند که چه کسانی همراه آن‌ها و چه کسانی علیه آن‌ها هستند.

به گفته وی کشورهای عرب خلیج فارس نقشی در هیچ یک از معادلات ندارند، جز اینکه پشتیبان مالی جنگ‌ها و طرح‌های آمریکا در منطقه باشند.

شیخ عیسی قاسم در پایان سخنان خود در خصوص مسائلی که در خصوص عقب‌نشینی حزب الله از سوریه گفته می‌شود، نیز گفت که حزب‌الله نیروهای خود را به تدریج از اواخر ۲۰۱۷ یعنی از سه سال پیش از سوریه خارج کرده است. چرا که دیگر نیازی به حضورشان در برخی مناطق نبود و آن مناطق دیگر آزاد شده بود.

او تأکید کرد که جز در مسأله درگیری و جنگ، هیچ نیازی به حضور نیروهای حزب‌الله در سوریه نیست و فی نفسه حزب‌الله نیازی به حضور نظامی در سوریه نمی‌بیند، اکنون نیز جز در مناطقی که به حضور حزب‌الله نیاز است، باقی نیروها خارج شده‌اند و هر زمانی که نیاز به حضورشان باشد، بار دیگر اعزام می‌شوند.

 

انتهای پیام/