حسن‌زاده: تیم فوتبال بانوان اینقدر ضعیف نیست و می‌توانست بهتر باشد/ از لحاظ بدنی کم آوردیم

حسن‌زاده: تیم فوتبال بانوان اینقدر ضعیف نیست و می‌توانست بهتر باشد/ از لحاظ بدنی کم آوردیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، مریم حسن‌زاده درباره شکست 5 بر صفر تیم ملی فوتبال بانوان مقابل چین تایپه در جام ملت‌های بانوان آسیا اظهار داشت: تیم ملی در نیمه اول سردرگم و نامنظم بازی می‌کرد و برخی مناطق زمین را در اختیار حریف گذاشته بود. یاسمن فرمانی هم در پُست هافبک دفاعی واقعاً ضعیف کار کرد و به همین دلیل با ظهرابی‌نیا تعویض شد.

وی با تمجید از عملکرد ایران با تعویض نخست خاطرنشان کرد: با تعویض اول سرمربی، عملکرد تیم ملی خیلی خوب و منظم شد و بهتر بود تیم با همین روند ادامه دهد. چون وقتی بازیکنان خوب بازی می‌کنند، نیازی به تعویض نیست.

مربی پیشین تیم ملی فوتبال بانوان، بازی کردن سارا قمی را اشتباه خواند و تصریح کرد: مسابقات آسیایی جایی برای خداحافظی نیست و به نظرم این اتفاق باید در بازی دوستانه رخ می‌داد. بازیکنی که دو سال قبل از فوتبال خداحافظی کرده، نیاز نبود که در این شرایط و در این بازی حساس خداحافظی کند.

حسن‌زاده با انتقاد نسبت به عدم دعوت از بازیکنان باکیفیت دیگر به اردوی تیم ملی فوتبال بانوان گفت: آنالیز سرمربی تیم ملی این بود که این بازیکنان به تیم دعوت شوند، اما بازیکنان خوب دیگری در لیگ‌های باشگاهی داشتیم که می‌توانستند به تیم ملی کمک کنند. از طرفی بازیکنانی که دعوت شده‌اند، توان خود را در آن شرایط نشان دادند. با این حال بازیکنان بهتر و باتجربه‌تر از این داشتیم.

وی با اشاره به نبود بازی تدارکاتی مناسب برای شاگردان ایراندوست یادآور شد: وقتی فدراسیون فوتبال نتوانست بازی دوستانه‌ای هماهنگ کند، مربی تیم ملی باید بازیکنان باتجربه‌ای را دعوت می‌کرد که در مسابقات آسیایی به میدان رفته‌اند یا همراه با شهرداری سیرجان، در جام باشگاه‌های آسیا شرکت کرده‌اند. بازیکنانی داشتیم که تجربه حضور در چنین مسابقاتی را داشته باشند.

مربی پیشین تیم ملی بانوان عنوان کرد: حتی تیم جوانان ایران چندین سال است که در مسابقات سوچی روسیه شرکت و با تیم‌های قدرتمندی مانند روسیه، آمریکا و رقبای اروپایی بازی می‌کند. پس بازیکنان باتجربه‌ای داشتیم که به تیم ملی کمک کنند.

حسن‌زاده به غیبت زهرا قنبری در جام ملت‌های آسیا اشاره کرد و اظهار داشت: جای خالی قنبری را در بازی با هند حس کردیم. همچنین شبنم بهشت در خط حمله می‌توانست خیلی به تیم کمک کند. بازیکنی مثل شبان در جناح چپ می‌توانست موثر باشد و اگر فدراسیون فوتبال می‌خواست، می‌توانست بازیکنان را آماده و همه را همراه تیم ملی اعزام کند.

وی با اشاره به مشکل برگزاری تورنمنت‌های تدارکاتی خاطرنشان کرد: از سال 1384 که تیم ملی فوتبال بانوان تشکیل شده است، هر زمان تورنمنتی برگزار می‌شد یا تیم ملی در مسابقات آسیایی به میدان می‌رفت، اردوی تیم ملی شش یا سه ماه قبل از مسابقات تشکیل می‌شد. اگر تیم ملی نتیجه می‌گرفت، اردوها ادامه داشت و اگر نتیجه نمی‌گرفت، تیم ملی تعطیل می‌شد.

مربی فوتبال کشورمان با تأکید بر لزوم برگزاری اردوهای مستمر تیم ملی تصریح کرد: همانطور که بازیکنان تیم ملی مردان تمرین می‌کنند، تیم ملی بانوان هم همیشه باید اردو داشته باشد. حداقل زمانی که تیم ملی مسابقاتی ندارد، هر ماه تحت پوشش خودشان باشند و تمرین کنند. فدراسیون باید مربیان تیم ملی را مشخص کند که آنها روی بازیکنان تیم ملی و لیگ کار کنند اگر چه شاید این امر برای فدراسیون هزینه مالی دربرداشته است.

حسن‌زاده با اشاره به شرایط فوتبال بانوان بیان کرد:‌ واقعاً قراردادهای مربیان تیم‌های ملی اینقدر زیاد نیست که فدراسیون نتواند چهار یا پنج مربی را تحت کنترل قرار دهد تا مربیان برای بازیکنان لیگ برنامه‌ریزی و آنها را آماده کنند. عزیزی خادم و فدراسیون فوتبال باید این نگاه ویژه را داشته باشند.

وی به انتخاب مربیان تیم ملی نیز اشاره کرد و گفت: وقتی فدراسیون فوتبال تشکیل و قرار شد شهره موسوی به‌عنوان نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال حضور داشته باشد، با چند نفر از مربیان برای حضور در تیم ملی صحبت کرد که از آنها استفاده نکرد. مگر چند مربی خوب و باتجربه داریم؟ وقتی مربی خارجی نمی‌آوریم و هزینه نمی‌کنیم، در بهترین حالت باید بهترین کادر را برای شرکت در مسابقات حساس و مهم انتخاب کنند. وقتی این انتخاب‌ها انجام می‌شود، باید دو مربی دیگر در کنار سرمربی قرار گیرد؛ چون با یک سرمربی و مربی نمی‌توانیم نتیجه بگیریم.

مربی پیشین تیم ملی بانوان با بیان اینکه بازیکنان به آمادگی بیشتری نیاز دارند، عنوان کرد: نوشادی را در بدنسازی خیلی قبول دارم، اما تیم ملی از لحاظ بدنی خیلی کم آورد. بازیکنان مقابل هند، از دقیقه ۶۰ توان بازی کردن و در نیمه دوم بازی با چین هم توانایی کافی نداشتند. آنها مقابل چین تایپه از لحاظ روانی آماده نبودند، اما در نیمه دوم کمی بهتر بازی کردند.

حسن‌زاده با بیان اینکه توان تیم ملی همین‌قدر است، اظهار داشت: فدراسیون فوتبال باید برنامه‌ریزی خیلی دقیقی داشته باشد. به تیم ملی هم خسته نباشید می‌گویم؛ چون توان این بازیکنان در همین حد بود و نباید از آنها بیشتر توقع داشته باشیم. جام ملت‌های آسیا نخستین مسابقه رسمی تیم ملی بود، اما با نگاه سرمربی، برخی بازیکنان به تیم ملی دعوت شدند و به همین دلیل نتوانست نتایج لازم را کسب کند. می‌توانستیم از این بهتر باشیم. تیم‌های دیگر برنامه‌ریزی کرده‌اند، اما ما اینقدر ضعیف و بد نیستیم. می‌توانستیم حداقل 60 تا 70 دقیقه خوب باشیم یا دفاعی‌تر بازی کنیم تا گل‌های کمتری دریافت کنیم.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم