خانواده باید مسئله اصلی عرصه سیاستی کشور شود

خانواده باید مسئله اصلی عرصه سیاستی کشور شود

به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه قاسم‌پور رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توییتر، نوشت: امروز در تقویم ایرانیان با تأسی به سیره خاندان نبوی در شأن نزول آیه مبارک «هل اتی» ⁧ روز خانواده⁩ نامگذاری شده است. در طی سال‌های اخیر، علی‌رغم وجود ⁧ سیاست‌های کلی خانواده⁩ که راهنمای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در این عرصه است، شاهد بودیم که دولت‌ها صرفاً اکتفا به اعطای برخی تسهیلات محدود برای ازدواج و فرزندآوری کردند و حق خانواده را کامل ادا نکردند؛ که لازم است دولت سیزدهم مدار حرکت خود را بر اساس سیاست‌های کلی خانواده تقویت کند.

وی تصریح کرد: از ابتدای مجلس، با تمام دستگاه‌های مسئول برای اجرایی‌شدن سیاست‌های کلی خانواده طی نامه‌نگاری و برگزاری جلسات، ارتباط گرفته و خواستار برنامه‌های عملیاتی‌شان در این راستا شدم. گزارش‌های دریافتی حاکی از بی‌برنامگی و عدم اهتمام دستگاه‌های مجری به این سیاست‌هاست.

قاسم‌پور عنوان کرد: نکته آن است که علی‌رغم اهمیت نهاد خانواده برای جامعه ایرانی و مسائل پرشمار این نهاد، همچنان خانواده به مثابه یک کل، در عرصه سیاست‌گذاری مغفول است. ضمن آن‌که همه مسائل آن نیز در نظر گرفته نشده است.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سیاست‌گذاری خانواده محور⁩ به معنای محور قرارگرفتن خانواده در برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی، قوانین و مقررات است که هم بر مجلس و هم بر دولت واجب است به این مقوله توجه کنند. آیا تاکنون به این اندیشیده‌ایم که مثلاً نحوه اعطای یارانه‌ها چه تأثیری بر خانواده خواهد داشت؟ قوانین و مقررات حوزه شهرسازی چطور؟ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های طراحی و ساخت خانه‌ها یا اعطای مجوزها؛ در نگارش این‌ها به نهاد خانواده به مثابه یک کل توجه می‌شود؟

وی تاکید کرد: این‌ها پرسش‌هایی است که می‌توان بی‌شمار در عرصه‌های مختلف مطرح کرد. مسئله این‌جاست که علی‌رغم تأکید سیاست‌های کلی خانواده، هنوز خانواده نتوانسته به مانند خون در رگ‌های قوانین و سیاست‌ها جاری شود و شاید بتوان راه‌حل عمده را مسئله‌مندکردن خانواده برای قانون‌گذاران و برنامه‌ریزان دانست.

قاسم‌پور خاطرنشان کرد: بایستی مسئله خانواده، مسئله اصلی عرصه سیاستی کشور شود و سیاستمداران ما دغدغه این نهاد مهم را در تمام لحظات مدیریتی، برنامه‌ریزی و اجرایی خود داشته باشند. در نهایت، در روز ملی خانواده آرزو می‌کنم کانون خانواده‌های شریف ایرانی هر روز گرم‌تر و مهربان‌تر باشد و ما فعالان عرصه سیاست نیز بیشتر و بیشتر در مسیر خانواده‌محوری در فعالیت‌های خود حرکت کنیم.

منبع : مهر