خطرات حمام کردن برای فرد مبتلا به بیماری کرونا

خطرات حمام کردن برای فرد مبتلا به بیماری کرونا

خطرات حمام رفتن برای بیماران کرونایی

یک متخصص بیماری های عفونی با اشاره به خطرات حمام رفتن برای بیماران کرونایی، گفت: این بیماران باید تا حد امکان از رفتن به حمام خودداری کنند.دکتر علیرضا جانبخش با بیان اینکه بیماران کرونایی به چند دسته تقسیم بندی می شوند، گفت:

متناسب با وضعیت هر دسته، شرایط حمام رفتن بیماران متفاوت است، اما در مجموع حمام رفتن برای این بیماران توصیه نمی شود و برای بیماران با حال نامساعد و متوسط ممنوع است.جانبخش افزود: بیمارانی که بستری بوده و یا اکسیژن تراپی می شوند به هیچ عنوان نباید استحمام کنند و بهتر است برای نظافت این بیماران از دستمال مرطوب استفاده شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص خطرات حمام رفتن برای بیماران کرونایی گفت

در حمام و زیر دوش سطح اکسیژن خون پایین می آید و بیماران کرونایی بویژه بیماران بدخیم با کمبود اکسیژن به خودی خود مواجه هستند و در همین راستا حمام رفتن می تواند این کمبود اکسیژن راتشدید کرده و حال این بیماران وخیم تر شود.

وی افزود: بیمارانی هم که در منزل بستری هستند اما حال نامساعد دارند، به هیچ عنوان نباید حمام بروند. این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد:

دسته ای از بیماران که حال مساعد داشته و علائم جزیی دارند هم ترجیحا نباید حمام بروند، اما درصورتی که اصرار بر انجام این کار دارند باید حتما از بالا بودن سطح اکسیژن خون خود بالای 93 درصد اطمینان حاصل کنند.وی افزود:

همچنین این بیماران باید زمانی استحمام کنند که فرد دیگری در منزل حضور داشته باشد تا درصورتی که مشکلی پیش آمده و یا حالشان وخیم شد، رسیدگی کند.جانبخش در خصوص ضدعفونی کردن حمام بعد از استحمام بیماران کرونایی گفت:

شست و شوی محیط حمام با محلول آب و صابون کافی است و اگر پنجره در حمام وجود داشته باشد باید آن را باز بگذارند تا تهویه هوای داخل حمام انجام شود و هنگام شست و شوی حمام افراد باید از ماسک استفاده کنند.

نحوه حمام کردن بیمار مبتلا به کرونا

با توجه به اینکه ممکن است ترشحات دهان در وسایل و محیط حمام باقی بماند، لازم است پس از استحمام فرد مبتلا و یا مشکوک به کرونا، فضا و وسایل حمام با مواد ضدعفونی کننده خانگی ضدعفونی شود.

مبتلایان به کرونا مثل دیگر بیماران نیاز به استحمام دارند و نکاتی را باید در نحوه حمام کردن حتماً در نظر بگیرند. این نکات مهم عبارت‌اند از:

ترجیحاً اختصاص حمام جداگانه برای فرد مبتلا

خارج کردن وسایل غیرضروری پیش از استحمام

در نظر گرفتن حوله، لیف و صابون مجزا برای فرد مبتلا

در نظر گرفتن تهویه مناسب در حمام

ضدعفونی کردن دستگیره در، کلید، پریز و شیرآلات

استفاده از ماسک و دستکش برای ضدعفونی کردن

ضدعفونی سطوح با وایتکس به مدت ۱۰ دقیقه

دوش گرفتن و تعویض لباس بعد از نظافت محل استحمام

نکات استفاده حمام مشترک با فرد مبتلا به کووید ۱۹

از آنجا که در بیشتر خانه‌ها ممکن است فرد بیمار نتواند حمام مخصوص به خود را داشته باشد، رعایت دقیق اصول بهداشتی الزامی است.
باید پس از هربار حضور فرد بیمار، حمام و دستشویی، به طور کامل با مواد ضدعفونی کننده مناسب ضدعفونی شوند.
قبل از اینکه فرد بیمار از حمام و دستشویی استفاده کند، وسایل غیرضروری از آنجا خارج شوند تا وسایل و سطوح کمتری در معرض آلودگی قرار گیرند.
برای این بیماران حتما باید حوله، لیف و صابون جداگانه در نظر گرفت.
با زدن ماسک و استفاده از دستکش سطوح حمام را به مدت ۱۰ دقیقه با وایتکس ضدعفونی کنید.
پس از هر بار استفاده از حمام توسط بیمار، سطوح مورد تماس مانند دستگیره‌های در، کلید و پریز و شیرآلات ضدعفونی شوند.
هنگام تمیز و ضدعفونی کردن سطوح منزل باید از دستکش یک بار مصرف استفاده کرده و پس از ضدعفونی کردن آن‌ها را دور انداخت.
بعد از خارج کردن دستکش ها، دست‌ها باید با آب و صابون شسته شوند.
شخص نظافت کننده پس از اتمام ضدعفونی کردن حمام، حتما دوش بگیرد و لباس‌های خود را تعویض کند.