دانشگاه‌ها باید ماموریت محور باشند/ برای رمز ارزها برنامه دارم

دانشگاه‌ها باید ماموریت محور باشند/ برای رمز ارزها برنامه دارم

به گزارش مهر، سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز (پنج‌شنبه) در نشست با جوانان که در کافه عمارت شمسا برگزار شد، گفت: خیلی از مفاهیم وجود دارد که بسیار خوب و ارزشمند است اما چه چیز، آن را پایدار می کند؟ چه چیز آن را منتقل می‌کند؟ «هنر»

وی افزود: خیلی از چیزهایی که از هزار سال پیش به ما رسیده است، مرهون هنری است که در آن به کار برده شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه موسیقی یک عرصه از هنر است، اظهار داشت: می‌تواند یک پیام را دلنشین کند. یک پیام را ماندگار کند و وقتی آن پیام را منتقل می کند، مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.

جلیلی تصریح کرد: وقتی در ابتدای انقلاب که امام وارد فرودگاه شد، سرود (خمینی ای امام) خوانده شد همچنان در ذهن ما است و شاید افراد دیگر صحبت هایی نیز داشتند، اما در ذهن ما نمانده است.

وی افزود: اصل هنر، یک ضرورت است و باید به آن توجه جدی شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بعضی‌ها اصل هنر را فهم نکردند، تاکید کرد: کسی که وزیر ارشاد می‌شود باید هنر را فهم کند. به همین جهت باید خود او اهل فرهنگ و هنر باشد نه اینکه از بیرون بیاید.

جلیلی اظهار داشت: مشکل ما این است، افرادی که در حوزه هنر و فرهنگ نظر می دهند، نه تنها از اهالی فرهنگ و هنر نبوده‌اند حتی مصرف کننده آن نیز نبوده‌اند. فرد باید در این عرصه اراده و باور نیز داشته باشد. در عرصه هنر نباید تعارف داشته باشیم.

وی تصریح کرد: هنر و عرصه‌های هنر یک ضرورت است. اگر کسی بخواهد پیامش منتقل شود، هر چقدر این پیام با هنر آمیخته باشد، این پیام عمیق تر منتقل می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: قدرت ما در عرصه جهانی، قدرت نرم و فرهنگ است. تا به امروز یک نفر در مورد فرهنگ با من صحبت نکرده است. تا حالا چندین بار نیز به صدا و سیما رفته ام.

جلیلی گفت: ملت ایران و ملت افغانستان سوابق فرهنگی و تاریخی مشترکی با یکدیگر دارند. وقتی من در دهه ۷۰ در یکی از کوچه‌های کابل راه می‌رفتم، احساس می‌کردم در خیابان‌های ایران هستم.

وی در واکنش به سوال یکی از حضار در خصوص وجود برخی محدودیت‌ها برای اتباع افغانستانی، گفت: طبیعتاً وقتی شما وارد عرصه حقوق و قانون می‌شوید، این موضوع در داخل و برای اتباع ما و مردم ما نیز وجود دارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه حقوق، لطافت‌های شعر و ادبیات را ندارد، گفت: اما هنر حکمرانان باید این باشد که تا جایی که می توانند آن را در قانون و حقوق حاکم کنند، چه در عرصه تقنین و چه در عرصه اجرا!

جلیلی تصریح کرد: در عرصه‌های مختلف خون‌های این دو ملت برای اهدافی ریخته شده است. از افغانستان آمدند و داوطلبانه در دفاع مقدس شهید شدند و این کار آنها مقدس است.

وی افزود: متقابلاً زمانی که شوروی، افغانستان را اشغال کرده بود نیز بچه‌های ما در افغانستان شهید شدند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: همانطور که در مناظره گفتند، شما رفتید با فلانی عکس گرفتید و پشت موتور او نشسته‌اید، بله- من با او عکس گرفتم و پیشانی اش را نیز بوسیده‌ام. سعید قاسمی بعد از زلزله سرپل ذهاب با همه ظرفیتش به آنجا رفت و هنوز که هنوز است در آنجا حضور دارد و شبانه روز کار می‌کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: موضوعی که الان مطرح می‌شود این است که برای حل مشکلات در عرصه اجتماعی، قرار است با چه رویکردی وارد شویم. برخی‌ها این دغدغه را دارند ممکن است دوباره محدودیت‌ها برقرار شود.

وی تصریح کرد: باور من این است که اگر ما مدعی هستیم فرهنگ ما یک فرهنگ قوی است، باید به گونه‌ای در این فرهنگ فعالیت داشته باشیم که مثل آب دریا باشد.

جلیلی ادامه داد: آب دریا آنقدر پر و فراگیر است که با اندک آلودگی در آن، نگرانی ایجاد نمی‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: کسانی که در عرصه فرهنگ کار کرده‌اند، آدم این کار نبودند و قد کوتاه بودند. فرهنگ عرصه ایجاب است.

جلیلی تصریح کرد: در فضای مجازی به جای اینکه داشته هایمان را ارائه بدهیم، بیشتر نگران آن طرف هستیم.

وی افزود: امروز در فضای مجازی چه کسانی سانسور می‌کنند. شما یک قهرمان ملی مثل حاج قاسم دارید. عکس آن را به صراحت سانسور می‌کنند. باید مدل را عوض کنیم و این مدل به اصطلاح منفعل و خیلی معطل را تبدیل به یک عرصه فعال کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: موفقیت تیم ملی والیبال ایران را تبریک عرض می کنم.

وی ادامه داد: ورزش قهرمانی شما وقتی می تواند موفق باشد که این ورزش مبتنی بر یک ورزش پرورشی باشد و این ورزش پرورشی نیز از قبل از ۵ یا ۶ سالگی شروع می شود.

جلیلی گفت: چند درصد از فیلم‌های ساخته شده‌ی ما برای نوجوانان است؟ در ۱۰ سال اخیر چند فیلم برای نوجوانان ساخته شده است؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مسائل مهم کشور که باید در دولت آینده در آنجا که تمرکز شود، دانشگاه‌ها است.

وی ادامه داد: وقتی کسی برای تحصیل علم سرمایه‌گذاری می‌کنید در حقیقت بخشی از عمرش را به آن تقدیم کرده است. آن هم گل عمرش را!

وی ادامه داد: اما اگر بعد از ۲۸ سالگی احساس کرد که درس خوانده ام اما کار ندارم یا متناسب با آن درسی که خوانده ام کار نیست، این فرد احساس خسران می کند که بهترین وقت عمرش را گذاشته‌است.

جلیلی افزود: آن چیزی که ما خیلی سخاوتمندانه با آن برخورد می‌کنیم عمر و زمان است.

وی تصریح کرد: هرچقدر دانشگاه شما موفق باشد، می‌تواند کشور را جلو ببرد. اگر کشورهای غربی موفقیتی دارند، حاصل این است که یک علم و فناوری را زودتر به آن دسترسی پیدا کرده اند و از آن قدرتی که به دست آورده اند در دنیا قلدری می‌کنند. دانشگاه هم باید ماموریت محور باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: دانشگاه‌های ما در ظاهر به صورت هیئت امنایی اداره می‌شوند. عضویت در هیئت امنا باید یک کار تمام وقت باشد. اما الان در دانشگاه‌ها تبدیل به زینت المجالس شده است که هر چند وقت یکبار جلسه بگذارند و فقط حرف بزنند.

جلیلی تصریح کرد: با نمایش نمی‌شود کشور را اداره کرد، نمی پذیرم که با نمایش و کارهای چند ثانیه ای کشور را اداره کنیم.

وی گفت: یکی از اشکالات دولت‌ها این است که اگر قانونی را که موافق نگاهشان نباشد را عمل نمی‌کنند. اعتقاد من این است که اگر شما مبنا را قانون قرار ندهید سنگ روی سنگ، بند نمی‌شود.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه یکی از فرصت‌هایی که کشورمان می‌تواند در شرایط تحریم از آن استفاده کند، رمزارزها است، اظهار داشت: نظام برای اینکه بتواند از این فرصت، علاوه بر استفاده‌هایی که سایرین دارند به عنوان یک ابزار مقابله با تحریم استفاده کند، باید تصمیمات اجرایی بگیرد.  

جلیلی افزود: در سند استراتژی امنیت ملی امریکا که ترامپ منتشر کرده بود، یکی از نگرانی‌های آمریکا در مورد ایران این بود که کشورمان بتواند از این رمزارزها استفاده کند و فشار حداکثری آن‌ها را خنثی کند، از این رو من به عنوان یک فرصت به آن نگاه می کنم. حتماً بر همین مبنا، برنامه‌های جدی خواهم داشت.

وی در واکنش به اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص اظهار نظر نامزدهای ریاست جمهوری در خصوص خدمت وظیفه سربازی، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح گفته است در حیطه وظایف و اختیارات رئیس جمهور در مورد سربازی صحبت شود. مثلاً افراد نگویند که من سربازی را کم می کنم زیرا این در حیطه اختیارات رئیس‌جمهور نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اما برخی از مسائل در حیطه اختیارات رئیس جمهور است. مثلا بر اساس قانون، حقوق سربازان تعریف شده است، اما الان یک سوم از آن پرداخت می‌شود و می‌گویند بودجه نداریم.

وی ادامه داد: این جا، جزو کوتاهی‌های رئیس جمهور است که باید انجام دهد.