در دوره شیوع بیماری کرونا امکان فعالیت در حوزه اجتماعی وجود نداشت

در دوره شیوع بیماری کرونا امکان فعالیت در حوزه اجتماعی وجود نداشت

به گزارش تازه ترین ها به نقل از مهر، محمد رضا جوادی یگانه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در پنجمین جلسه شورای شهر به ارائه گزارش عملکرد حوزه معاونت اجتماعی و فرهنگی پرداخت.

وی در این جلسه گفت: گستردگی حوزه اجتماعی از لحاظ ساختار بسیار زیاد است و گسترده‌ترین سازمان شهرداری تهران است و این فضا در سازمان تقریباً شناخته شده نیست. در گزارش امروز تلاش دارم این گستردگی را نشان دهم.

جوادی یگانه ادامه داد: ما تلاش کردیم که نگاه جامعی به همه حوزه‌های اجتماعی داشته باشیم. معاونت اجتماعی از پیش از انقلاب وجود داشته است، ولی از سال ۷۱ در ساختار شهرداری تهران شکل گرفته است. در این دوره ۳۰ ساله اقدامات فراوانی در حوزه اجتماعی شکل گرفته است.

وی افزود: در مجموع ۶۵ عدد گزارش تحت عنوان فرهنگ شهر منتشر شد و در حال حاضر در سایت معاونت این گزارش‌ها قابل دسترسی است. در مجموعه گزارش‌هایی که امروز ارائه می‌شود، پیشنهادات و اطلاعاتی نیز وجود دارد که به افرادی بعد از این در معاونت مسئولیت خواهند داشت کمک خواهد کرد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران بیان کرد: تقریباً نیمی از دوره ۳۰ ماهه مسئولیت بنده در معاونت با بیماری کرونا رو به رو شد. در دوره شیوع بیماری کرونا عملاً امکان فعالیت در حوزه اجتماعی وجود نداشت.

وی در ادامه در خصوص مسائل مالی در معاونت گفت: مجموعه برج میلاد و سازمان ورزش تقریباً تمام درآمد خود را از دست دادند. به سازمان ورزش می‌توانستیم کمک کنیم ولی در سال ۹۹ امکان کمک مالی به برج میلاد وجود نداشت چون ردیف بودجه نداشتیم. البته معاونت اجتماعی و فرهنگی تلاش کرد تا خود را با شرایط کرونا سازگار کند.

یگانه عنوان کرد: برای ارزیابی حوزه اجتماعی علاوه بر عملکرد، رویکرد هم مهم است. تجربه‌ای که در معاونت اجتماعی احساس شد حس کسی بودن است یعنی باید به همه انسان‌ها در شهر توجه شود و به ویژه بخش‌هایی که کمتر دیده شدند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران ادامه داد: شهرداری تهران ۳۴۳ سرای محله و ۱۹۰ سالن اجتماعات و آمفی‌تئاتر دارد و ۲۰ مددسرا، ۲ سامان‌سرا و ۱۰ مجتمع بهاران نیز در پایتخت دایر است. همچنین ۵۶ مجموعه آبی و ۱۶۳ مجموعه غیرآبی، زیرمجموعه سازمان ورزش است.

وی ادامه داد: اقدامات رویکردی ما در شهرداری بر مبنای عدالت توزیعی، التیام‌بخشی، مشارکت اجتماعی و نشاط اجتماعی بوده است که برگزاری نوروزگاه، شادستان، کنسرت آنلاین و مسابقات نقاشی شهری که من دوست دارم، همچنین کوچه‌های دوستی از جمله این موارد است.

جوادی یگانه خاطرنشان کرد: رویکرد اجتماعی و فرهنگی به همه مسائل مدیریت شهری و وجود برنامه‌های شفاف و انگیزشی برای آحاد مردم از رویکردهای تهران ۱۴۰۰ بوده و افزایش زیست‌پذیری شهری، همچنین نگاه به سیر تاریخی یک صدساله شهر و تحقق عدالت اجتماعی در خدمات‌دهی از اهداف کلی رویکرد تهران ۱۴۰۰ است. بر همین مبنا، دو پویش اصلی جان تو جان شهر و پویش نور، شهر و امید ویژه اعیاد مذهبی برگزار شد.

جوادی یگانه ادامه داد: سازمان ورزش ۵۶ مجموعه آبی، ۱۶۳ مجموعه غیر آبی و ۵۳ مجموعه الزهرا دارد. سازمان رفاه ۲ سامان سرا برای آقایان و بانوان دارد. ۲۰ مدد سرا، ۲ اتاق مادر و کودک، ۱۰ مجتمع بهاران، ۸ همراه سرا و ۲۱ مرکز پرتو دارد. اداره کل امور بانوان ۹ بوستان بانوان، ۲۴ شهربانو، یک شهردخت (منحصراً برای دختران) و ۵۷ مرکز کوثر دارد. شرکت توسعه فضای فرهنگی ۴ خانه موزه دارد که شامل خانه موزه سیمین و جلال، اخوان، تندگویان و وثوق الدوله است. مجتمع تاریخی، گردشگری رازی که اخیراً به شرکت توسعه واگذار شده و بخش‌های فرهنگی مجتمع آئین صبا و مجتمع البرز لشگرک از بخش‌های این شرکت است.

وی با اشاره به املاک بند ۶ ماده ۵۵ بیان کرد: در این املاک بیش از ۷۰ ملک شامل مسجد، حسینیه، هیأت و حوزه علمیه است. همچنین حدود ۸۸ ملک وجود دارد که شهرداری تهران واگذار کرده است که این واگذاری در اختیار حوزه اجتماعی است و جز بخشی از اموال حوزه اجتماعی است.

جوادی یگانه عنوان کرد: حوزه اجتماعی در کنار حوزه فرهنگی قرار دارد و در این دوره در هردو بخش کار شد. در حوزه اجتماعی، مقیاس رویدادهای ما از سطح شهر و منطقه به محله و کوچه تغییر پیدا کرد. طبیعتاً رویدادهای محله‌ای و کوچه‌ی رویدادهای بزرگی هستند که حال مردم را بهتر می‌کند این نگاه بهتر شدن حال مردم نگاهی است که در حوزه اجتماعی کار شده است.

وی اظهار کرد: شهرداری تهران خود را رقیب هیأت‌ها و حسینیه‌ها نمی‌دید بلکه تلاش می‌کرد فعالیت‌هایش از طریق آنها باشد. در محرم وقتی قرار شد که ۳۵۰ پوستر بین انصاف توزیع شود از طریق اتاق اصناف و اتاق بازگانی و سازمان تبلیغات این کار انجام شد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: بخش‌های هم در شهر بودند که در میان نگاه درآمدزایی کمتر دیده شدند. ما به محذوفین مانند آسیب دیدگان، مهاجرین و بی خانمان‌ها نگاه ویژه‌تری داشتیم.

وی درباره نظرسنجی شهرداری بیان کرد: در سال ۹۶ در نظرسنجی که توسط شهرداری تهران برای مهم‌ترین مشکلاتی که مردم داشتند انجام شد، بعد از ترافیک و آلودگی هوا که بالای ۹۰ درصد بود، فاصله ۸۶ درصدی میان شمال و جنوب مسئله مهم دیگر بود. امسال انجام این نظر سنجی به دلیل کرونا ممکن نبود. شهرداری برای این مسئله برنامه شادستان و نوروزگاه را در جنوب تهران متمرکز کرد. امسال در حریم تهران پیک‌های امید با همکاری کانون‌ها فرستاده شد.

جوادی یگانه ادامه داد: شهر برای کودکان و مادران دارای فرزند خردسال مناسب نیست. یعنی ما تلاش کردیم اتاق مادر و کودک داشته باشیم. شهر برای زنان ناامن است که بخشی از این ناامنی به فضای کالبدی بر می‌گردد که این ناامنی با ایجاد نور امن می‌شود. فضاهایی که بی دفاع است امن می‌شود و زنان می‌توانند رفت و آمد کنند. اقداماتی در همه این موارد ذکر شده انجام شده است. همچنین شهر برای سالمندان هم مناسب نبود که ما برنامه شهر، دوستدار سالمند را اجرا کردیم.

وی در خصوص بستر مجازی برنامه‌های فرهنگی اینگونه گفت: در بخش کنسرت آنلاین دسترسی مناسبی برای افرادی که به این بسترهای فرهنگی دسترسی نداشتند ایجاد شد. چون این برنامه به شکل مجازی برگزار شد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اضافه کرد: تقدیر از کارگران افغانستانی در این دوره به خوبی انجام شد. در این دوره ویدئو مپینگ به خاطر حمله به دانشگاه کابل با عنوان جان پدر کجاستی اجرا شد.