دستگیری‌های اخیر شهرداری سوءتفاهم یا موضوعات مالی؟

دستگیری‌های اخیر شهرداری سوءتفاهم یا موضوعات مالی؟

گروه اجتماعی فارس: بیش از یک ماه از دستگیری دو شهردار منطقه می‌گذرد و همچنان شهرداران مناطق 2 و 8 در بازداشت به سر می‌برند. هر چند در مورد جزئیات پرونده خبری در دست نیست و اخبار مختلفی به گوش می‌رسد. چند روز پیش هم چند مدیر شهروند دستگیر شدند، اما ظرف مدت کوتاهی آزاد شدند. 

در خصوص دستگیری‌های دو شهردار مناطق، اعضای شورا گله‌مندی‌هایی دارند و معتقدند که اطلاع‌رسانی‌های دقیقی صورت نگرفته است.

باید اطلاع رسانی درست از سوی شهرداری صورت گیرد

محمدجواد حق‌‌شناس عضو شورای شهر تهران می‌گوید: باید در خصوص دستگیری شهرداران مناطق از سوی شهرداری اطلاع‌رسانی دقیقی صورت می‌گرفت.

وی تأکید کرد که یادمان نرود که مردم صاحبان اصلی شهر هستند و نامحرم نیستند و باید اطلاع‌رسانی درستی صورت گیرد. 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - دستگیری‌های اخیر شهرداری سوءتفاهم یا موضوعات مالی؟

وی به بازداشت شهرداران مناطق 2 و 8 اشاره کرد و گفت:‌ هنوز ابعاد ماجرا مشخص نیست و با توجه به حسیاستی که جامعه نسبت به مسائل شهر تهران دارد، انتظار می‌رود اطلاع‌رسانی دقیقی صورت گیرد.

قبل از دستگیری دو شهردار، ‌پیروز حناچی شهردار تهرانی در یک واکنش توئیتی اعلام کرد که با فساد مبارزه خواهد کرد و البته علی اعطا عضو شورای شهر تهران هم تأکید کرد که جهت‌گیری فسادستیز شورای پنجم و شهردار در شیوه اداره شهر و چه در انتصابات امر پوشیده‌ای نیست، اما در موراد معدودی نیز با انحرافات و سوءجریاناتی در مجموعه عریض و طویل شهرداری پدید می‌آید. البته در خصوص اتهامات شهرداران دو منطقه، موضوع در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - دستگیری‌های اخیر شهرداری سوءتفاهم یا موضوعات مالی؟

وی تأکید کرد که جلسات مستمری با شهردار تهران داشته‌اند و موضوع در حال پیگیری است. 

وی همچنین تأکید کرد که با هرگونه فساد مقابله می‌کنیم و همواره باید سریع،‌ قاطع و بدون تبعیض با فساد برخورد کرد که تا هم اعتماد عمومی بازگردد و هم سلامت نظام اداری شهرداری افزایش یابد، چرا که اگر رسیدگی سریع و قاطع صورت نگیرد، برخورد با فساد کم‌اثر می‌شود.

البته واکنش شهردار تهران در خصوص بازداشتی‌های اخیر جالب بود. در خصوص شهرداران مناطق 2 و 8 در توئیتی اعلام کرد که معتقدم فساد  در هر دوره‌ مدیریتی و توسط هر شخص، مزموم است و مردم نباید احساس کنند در برخورد با آن تبعیضی وجود دارد و تأکید دارم که خدمات صادقانه خانواده شهرداری و تلاش‌های مدیران در این شرایط نباید تحت‌الشعاع این موارد قرار گیرد.

واکنش شهردار تهران به دستگیری ها در شهروند: یک سوء تفاهم بود

همچنین پیروز حناچی در واکنش به اتفاقات رخ داده در فروشگاه شهروند هم گفت: تخلفات شرکت فروشگاهی شهروند یک سوءتفاهم بین مدعی‌العموم و این شرکت بوده و موضوع در دست بررسی است. 

وی تأکید کرد: اگر تخلفی در مجموعه صورت گیرد، مورد اغماض قرار نگیرد و چشم‌ها بسته نشود و برخورد انجام شود. 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - دستگیری‌های اخیر شهرداری سوءتفاهم یا موضوعات مالی؟

حناچی تأکید کرد: بارها اعلام کرده‌ام که در برخورد با تخلفات در درجه اول خودمان پیگیر می‌شویم.

وی همچنین تأکید کرد که برای اولین بار بعد از دو دهه فعالیت شهروند، خدمات این شرکت فروشگاهی به مناقصه گذاشته شده و ممکن است ایراداتی هم داشته باشد،‌ اما قدم اصلی، قدم درستی است و شهروند در حال عرضه شدن در بورس است. 

ما به شدت حساس و پیگیر هستیم تا ابعاد کار مشخص شود

گفته می‌شود که مبارزه با فساد در دستورکار دوره مدیریت فعلی است. ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در خصوص بازداشت شهرداران مناطق 2 و 8 به خبرنگار فارس گفت:‌ تحقیقات در  حال پایان یافتن است. برخی سوءتفاهمات وجود داشت و البته تخلفاتی هم بوده است. 

وی تأکید کرد: ما به شدت حساس و پیگیر هستیم تا ابعاد کار مشخص شود. 

به دنبال شهر شیشه‌ای و شفافیت هستیم

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: اگر فساد احتمالی در حال رخ دادن باشد ما رصد می‌کنیم چرا که به دنبال شهر شیشه‌ای و شفافیت هستیم. 

وی تأکید کرد: احتمالاً به دلیل اینکه در سازمان عریض و طویلی هستیم، ممکن است روزنه‌های تخلفی وجود داشته باشد که این تخلفات سهوا یا عمدی باشد که ما به دنبال بستن همه روزنه‌ها هستیم تا دیگر در شهر مشکلی به نام فساد و رشوه نباشد. 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - دستگیری‌های اخیر شهرداری سوءتفاهم یا موضوعات مالی؟

وی در خصوص آخرین وضعیت بازداشتی‌های شهرداری گفت: موضوع در حال پیگیری است و ما هم از شهردار تهران پیگیری می‌کنیم تا ابعاد موضوع روشن شود و حتما در این باره اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

مدیران شهری قبلاً اعلام کرده بودند که با هرگونه فساد در شهرداری مبارزه خواهند کرد. مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران می‌گوید: فساد آزاردهنده‌ترین و مشمئزکننده‌ترین صفتی است که در مواجهه با شهرداری تهران، شهروندان را آزار می‌دهد. 

وی تأکید کرد: براساس بند «د» ماده 2 آئین‌نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه، تشویق اشخاصی که تخلفات موضوع ماده یک این آئین‌نامه را گزارش کرده و گزارش آنها منجر به صدور حکم قطعی براساس آئین‌نامه شده باشد، باید توسط دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری انجام گیرد. مطمئنا در صورت تحقق این بند، زمینه‌های شناسایی افراد فاسد، رشوه‌گیر و متخلف فراهم می‌شود. 

بالغ بر 60 هزار نفر در شهرداری مشغول به خدمت هستند

مدیران شهری بارها تأکید کردن که با هرگونه تخلف برخورد خواهد شد و در این زمینه از هیچ خطایی چشم‌پوشی نخواهند کرد. سیدحسن رسولی عضو شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: قضاوت من این است که رعایت استانداردهای سلامت و شفافیت اداری در دوره پنجم شورای شهر با هیچ‌کدام از ادوار گذشته قابل مقایسه نیست، اما سازمان شهرداری یک سازمان بسیار گسترده است و بیش از یک‌هزار خدمت به مردم به صورت دائمی ارائه می‌شود و بالغ بر 60 هزار نفر در این سازمان مشغول به خدمت هستند و مردم بیش از سازمان‌ها و نهادهای دولتی، با شهرداری مرتبط هستند.

وی ادامه داد: بنابراین با وجود همه اقداماتی که در دوره شورای پنجم برای ارتقای شفافیت و پیشگیری از تخلفات انجام شده بود، اما برای رسیدن به وضعیت مطلوب همچنان باید قدم برداشت. 

نظام گردش کار به جای اینکه مبتنی بر افراد باشد، باید سیستماتیک باشد

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: به لحاظ نظری برای غلبه به فساد باید ابتدا منشأ و منفذهای فساد شناسایی شوند. نظام گردش کار به جای اینکه مبتنی بر افراد باشد، باید سیستماتیک باشد و افراد اجازه حبس اطلاعات و جابجایی اسناد و مدارک را نداشته باشند. سیستم و شبکه یکپارچه باعث می‌شود از ایفای نقش امضای طلایی جلوگیری شود. هر جا که شفافیت وجود داشته، نظام سیستمی به جای افراد و اشخاص تصمیم‌گیر بوده و امکان نظارت عمومی برقرار باشد، زمینه کاهش فساد تقویت می‌شود.

براساس این گزارش، مدیران فعلی شهری از زمانی که روی کار آمدند، شعار مبارزه با فساد را سر دادند و معتقد هستند که توانسته‌اند شهر شیشه‌ای را تا حدودی ایجاد کنند. در چند ماه گذشته تعدادی از مدیران بازداشت شدند و البته پیروز حناچی شهردار تهران هم گفته نمی‌توانیم قسم بخوریم که دیگر دستگیری در شهرداری نخواهیم داشت. 

انتهای پیام/