دعوت احسان علیخانی از «مهران مدیری» برای داوری عصر جدید

دعوت احسان علیخانی از «مهران مدیری» برای داوری عصر جدید

احسان علیخانی در برنامه «دورهمی»، علاوه بر پیشنهاد داور شدن به خود مهران مدیری اعلام کرد در فصل سوم «عصرجدید» داوران جدیدی انتخاب خواهند شد.

به گزارش تسنیم، برنامه «دورهمی» به قسمت پایانی فصل چهارم رسید. به تعبیر خودِ مهران مدیری این آخرین «دورهمی» با این شکل و شمایل است؛ چون قرار است در فصل پنجم مسابقه عجیب و غریبی داشته باشیم. البته پیش از این حمید شاه‌آبادی معاون سیما در نشست خبری اعلام کرد که فصل جدید «دورهمی» از عید سعید فطر روی آنتن خواهد رفت.

پاسخ مهران مدیری به تهمت‌ها

برنامه قبل از پخش تیتراژ با مراسم تحویل چکِ فروش موزه دورهمی به هلال احمر آغاز شد. مهران مدیری صحبت‌هایش را با تمام شدن «دورهمی» به این شکل و شمایل آغاز کرد و به سبکِ استندآپ‌هایش واکنشی هم به برخی از نقد‌ها داشت. وقتی که گفت به ما خیلی تهمت‌ها زده شد از آدم‌ها پول می‌گیریم تا به برنامه دعوت کنیم؛ واقعا این مطالب، شوخی‌اند. اما در عینِ آزردگی بابتِ این حرف‌های غیرمنصفانه، بسیار خوشحالم برنامه‌ای بودیم که درباره‌اش حرف می‌زدند.

هیچ منتی بر سر مردم نداریم

مهران مدیری تأکید کرد که ما این برنامه را راه انداختیم تا حال شما را بهتر کنیم تا به واسطه خوب شدن حالِ شما، حال خودمان هم بهتر شود. ما وظیفه‌مان را انجام دادیم و منتی هم بر سر مردم نداریم. حضور مردم بوده که همیشه ما را زنده نگه داشته است. کسانی که برنامه و یا سریال می‌سازند واقعاً منتی بر سر مردم ندارند. رنجش را می‌بریم لذت‌هایش را هم می‌بریم. سعی‌مان این بوده دنیا برای زندگی شما قابل تحمل‌تر کنیم.

جزئیاتی از فصل پنجم «دورهمی»

او در بخش دیگری از صحبت‌های ابتدایی خود به جزئیاتی از فصل پنجم برنامه «دورهمی» پرداخت و گفت: همیشه گفته‌ایم این قسمت آخر است و رفتیم و چند ماه بعد برگشتیم، اما این بار قسمت آخر «دورهمی» است با این شکل و شمایل؛ چرا که می‌خواهیم با فصل پنجم «دورهمی» برگردیم، اما در قالب مسابقه‌ای مهیج، جذاب و عجیب راجع به ادبیات، موسیقی، تئاتر، سینما، نقاشی، هنر‌های تجسمی و تاریخ. فکر کردیم این مسابقه به شدت می‌تواند به ارتقاء سطح معلومات کلی در کشور کمک کند.

ماجرای مجری شدن احسان علیخانی

نوبت به میهمان آخرین قسمت رسید و مهران مدیری از احسان علیخانی دعوت کرد و او روی صندلی میهمان نشست. او ابتدا از دعوت‌های مکرری گفت که یکی پس از دیگری اتفاق نمی‌افتاد و علیخانی هم از دوران دانشگاه و کوتاه از سبک زندگی‌اش گفت.

صحبت به سؤالی درباره علاقه به بازیگری یا اجرا رسید و تهیه‌کننده و مجری برنامه «عصر جدید» چنین پاسخ داد: همه‌چیز اتفاقی بوجود آمد و من سینما را دوست داشتم و با دستیاری در سینما هم شروع کردم. نمی‌دانم چرا مسیرم این شکلی شد؟ البته این اتفاق در دانشگاه هم افتاد و روزی خیلی ساده، سریال «خانه سبز» را می‌دیدم و عاشقِ کاراکتر وکیل داستان یعنی خسرو شکیبایی شدم و با خودم گفتم وکیل می‌شوم. اتفاقاً حقوق هم در دانشگاه قبول شدم. اما یک روز که به راهروی دادگاه رفتم و آن آسیب‌ها را به چشمم دیدم از ورود به این راه، منصرف شدم.

وی افزود: در سینما دستیاری می‌کردم تا در سریالی با مهران برومند آشنا شدم و او مرا به گروهی آیتم‌ساز در تلویزیون معرفی کرد. هیچ‌وقت باورم نمی‌شد روزی جلوی دوربین، اجرا کننم. تا اینکه در سال‌هایی که آیتم می‌ساختم و مشغولِ تولید مستند‌های کوچک بودم تهیه‌کننده روزی از من خواست به جای گزارشگر برنامه، اجرا کنم. شاید می‌خواستم این مسیر را هم تجربه کنم و اجرا کردم. او از این اجرا خوشش آمد و وارد عرصه گزارشگری شدم. به شدت این تجربه برای من مفید بود که با آن پاترول زردِ معروف صداوسیما به میان مردم می‌رفتم و گزارش می‌گرفتم.

ماه عسل چطور اتفاق افتاد؟

علیخانی در پاسخ به سؤال مهران مدیری که اولین اجرای جدّی شما در برنامه «ماه عسل» بود، گفت: یک کاری در شبکه یک شروع شد شاید برخی ندانند دو برنامه همزمان به نام دخترانه برای دختران و یکی هم برای پسران به نام «پسر ایرونی»؛ آن موقع ۱۹ سالم بود و گزارشگر آن برنامه بودم. آنقدر این برنامه خوب پیش می‌رفت که مردم نامه می‌فرستند که این پسر را داخل استودیو بیاورید. اولین تجربه شهرتم با این پاترول زرد صداوسیما بود که وقتی برنامه پخش می‌شد و به میان مردم می‌رفتیم، از این همه استقبال و توجه شگفت‌زده می‌شدم. تا اینکه در برنامه «صبح آمد» شبکه با نادر کاشانی کار کردم و بیشتر مرا شناختند و بعد از آن پیشنهاد برنامه افطار را دادند.

وی افزود: اولین بار سال ۱۳۸۴ بود که وارد این فضا شدم و از سال ۱۳۸۶ تهیه‌کننده و مجری برنامه «ماه عسل» شدم و هرچه جلوتر رفت به یک تاکشوی جدّی و قابل اعتنا در تلویزیون تبدیل شد. اما خودم فکر می‌کنم «ماه عسل» از سال ۱۳۹۰ به بعد قابل اعتناتر است. دانشگاهی‌ها و اساتید کنار ما بودند و ۹ ماه تلاش می‌کردیم و بهترین سوژه‌ها را پیدا می‌کردیم. آن زمان اندکی از مردم موضوع «ماه عسل» بودند و وقتی دیدم همه مردم سوژه «ماه عسل» می‌شوند به سمت «عصر جدید» و برنامه‌ای استعدادیابی رفتم.

تلویزیون ما نیاز به استعدادیابی داشت

مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درباره برنامه «عصر جدید» تأکید کرد: می‌دانید که ۱۰۰ کشور برنامه استعدادیابی داشتند و حتی کشور‌های همسایه هم مشغول تولید این برنامه‌ها بودند و ایده ساخت برنامه استعدادیابی زاییده برنامه‌سازان تلویزیون‌های دنیا بوده و هست. بحثی که راجع به کپی شدن این برنامه و امثال این برنامه‌ها مطرح می‌شد و می‌شود، نادرست است. چون بسیاری از چیز‌ها ایده‌پردازی شده و بعداً باید آن‌ها را متناسب با جغرافیای آن کشور پیش برد.

همان‌طور که ما تلاش کردیم برنامه «عصر جدید» را ایرانیزه کنیم. به نظرمن یکی از بزرگترین معضل کشور ما این است که استعداد‌های خودشان را پیدا نکردند یا کارشان را دوست ندارند و یا سرجای خودشان نیستند.‌ای کاش وزارت آموزش و پرورش ما نامش را تغییر دهد و نامش را پرورش و آموزش بگذارد. باید بیشتر به سراغ کشف استعداد‌های بچه‌های ما بروند تا روزی به خودشان نگویند این راهی که آمدم اشتباه بود.

پیشنهاد به مهران مدیری و تغییر داوران «عصر جدید» در فصل سوم

در این جای برنامه «دورهمی»، احسان علیخانی بحث تغییر داوران «عصر جدید» را مطرح کرد و گفت: به نظرتان آقای مدیری داور برنامه بشود خوب نیست. این فصل مجبوریم با داوران «عصر جدید» خداحافظی کنیم و به اعتقاد من بزرگتر‌های تلویزیون باید روی آن صندلی‌ها بنشینند. مثل شما و خانم مرضیه برومند که استعداد‌های زیادی را کشف کردید و امروز آن‌ها در عرصه هنرمندی می‌درخشند. آقای مدیری احساس می‌کنم جای شما آنجاست حتی اگر من نباشم و محکومید استعدادیابی کنید.

مهران مدیری در پاسخ به این صحبت‌ها گفت: با کمال افتخار.

مهران مدیری روی صندلی میهمان نشست

در ادامه برنامه جای مهران مدیری و احسان علیخانی عوض شد و این بار مجری و کارگردان «دورهمی» روی صندلی میهمان نشست. علیخانی از فرصت استفاده کرد و درباره کار‌های جدید مهران مدیری و علایق و سلایق او در حرفه بازیگری و کارگردانی و اجرا پرسید.

مهران مدیری پاسخ داد: در طول این سال‌ها سریال و فیلم‌های زیادی ساختم، اما «دورهمی» این فرصت را به من داد تا به مردم بیشتر نزدیک شوم. این نزدیکی با مردم زیاد شد و این خیلی برای من ارزشمند است. قبل از آن به عنوان کسی که بازیگری می‌کند یا کارگردانی، مرا می‌شناختند و این برنامه بار عاطفی میان من و مردم را زیادتر کرد. چون می‌توانستم اینجا از مشکلات، درد‌ها و مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی‌شان بگویم و بعد از مدتی دیدم که چقدر این همذات‌پنداری اتفاق افتاده است.

تکرار پیشنهاد علیخانی به مهران مدیری/ داور «عصر جدید» می‌شوید؟

علیخانی در پایان پیشنهاد خودش را یک بار دیگر تکرار کرد آیا داور «عصر جدید» می‌شوید؛ مهران مدیری گفت «خیلی دلم می‌خواهد حتماً. اما باید راجع به آن فکر کنم؛ واقعاً خیلی زود پاسخ می‌دهم؛ و همچنین در پاسخ به سؤال همیشگی خودش از میهمانان برنامه که می‌پرسید احساس خوشبختی دارید؟، گفت: احساس خوشبختی عمومی است و هر موقع مشکلات مردم برطرف شود احساس آرامش کنند حتماً این اتفاق برای من هم خواهد افتاد. فایده‌های» دورهمی” واقعاً از ضررهایش بیشتر بوده و اگر منصف باشیم به لحاظ روحی هم تأثیرگذاری خوبی داشته است.