دولت روحانی امیدی باقی نگذاشته است/ کشور کاریکاتوری اداره نمی‌شود

دولت روحانی امیدی باقی نگذاشته است/ کشور کاریکاتوری اداره نمی‌شود

به گزارش مهر، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش اول نیمه اول دومین مناظره تلویزیونی در پاسخ به سوالی درخصوص نرخ رشد جمعیت گفت: موضوع جمعیت در کشور ما به نقطه بسیار بحرانی رسیده است و نیاز به تدبیری خاص دارد.

وی ادامه داد: نرخ رشد در کشور ما به ۸ دهم درصد رسیده که نرخ رشد بحرانی است. در حوزه باروری هم از ۶.۹ در سال ۶۰ به ۱.۷ رسیده‌ایم باید نرخ باروری را به ۲.۳ برسانیم تا از این وضعیت اسفناک خارج شویم. برای رسیدن به این هدف چند سطح برنامه داریم .۴ خط تلاش را دنبال می‌کنیم. تعلیم و تربیت، تحکیم خانواده و رشد جمعیت، احیای تندرستی، نشاط و رفاه اجتماعی و صیانت از محیط زیست از برنامه‌های مهم دولت ما در این راستا است.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: ۳.۵ میلیون زوج نابارور داریم، از هر ۵ زوج یک زوج نابارور هستند، ۸۰ مرکز باروری داریم که زوج‌ها باید در نوبت طولانی با هزینه‌های گزاف قرار بگیرند، اولین اقدام دولتم این خواهد بود که زوجین نابارور را بیمه خواهم کرد، تا داغ بچه دار نشدن بر دل زوج‌های جوان به عنوان یک آرزو باقی نماند.

وی گفت: سال ۸۴ پیمایشی انجام شد، ۷۰ درصد مردم ایران اعلام کردند که قائل به دو فرزندی هستند در سال ۹۸، حدود ۶۰ درصد مردم اعلام کردند سه فرزندی را مطلوب می‌دانند اما از عواقب آن می‌ترسند.

زاکانی گفت: نماینده دولت آقای روحانی اینجاست اما حاضر به مناظره با من نیست این هم مدلی است برای اینکه ضعف خود را پوشش دهند، فرار به جلو می‌کنند و حاضر نیستند از نظر عدد و رقمی و کمی و کیفی با نامزدهای دیگر مناظره کنند. دولت آقای روحانی کاری کرده که پوشک بچه ۳۶ میلیون تومان برای پدر و مادرها ظرف سه سال هزینه داشته باشد.

زاکانی ادامه داد: این دولت بلایی را بر سر مردم آورده که ۵۸ درصد حقوق خانوار در ماه به هزینه‌های تامین مسکن اختصاص می‌یابد لذا این دولت امیدی باقی نگذاشته است. علاوه بر بیمه زوج‌های نابارور توجهم را معطوف به حل مشکلات مسکن، اشتغال و ایجاد امید می‌کنم تا امکان فرزندآوری بهتر فراهم شود.

وی تاکید کرد: شرایط ازدواج را تسهیل خواهم کرد تا شرایط بهتری برای کشور حاصل شود.

**بخش دوم؛ نقد به دیدگاه‌های نامزدها

زاکانی اظهارداشت: برخی نامزدها می‌گویند من صدای کولبران هستم، باید دید ۲۵ میلیارد دلار قاچاقی که سالانه در کشور صورت می‌گیرد و ۹۵ درصد آن از مبادی رسمی و از طریق افراد مشخصی انجام می‌شود، چرا در طول هشت سال گذشته متوقف نشده است و افرادی که در دولت بودند برای جلوگیری از قاچاق رسمی همت نکردند تا از این طریق اشتغال ایجاد کنند.

وی ادامه داد: تا کولبران به جای اینکه در کوه‌ها در فصل سرما بروند، با اشتغال رسمی زندگی آبرومندی داشته باشند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی نامزدها اعلام می‌کنند ما به دنبال آزادی هستیم، اولاً باید بدانند آزادی از عدالت قابل تفکیک نیست.

زاکانی ادامه داد: بنده به عنوان یک پزشک و رزمنده می گویم ما که هشت سال به جنگ رفتیم، نگفتیم در داخل کشور افراد دارای چه رنگ و عقیده سیاسی هستند، معتقد بودیم جان ما فدای همه ملت ایران است، این را در عمل ثابت کردیم.

وی تأکید کرد: آقایان در جامعه طبقه بندی برای خودشان قائل هستند و شرایط را به گونه‌ای قرار نمی‌دهند که عموم مردم منتفع شوند. امروز مشکل فقر و غنا، بی عدالتی در مقابل تبعیض و فساد، آزادی خواهی در مقابل استبداد، استقلال طلبی در برابر بیگانه پرستی است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آقایانی که در دولت تدبیر بودند بگویند کدام سمت این ماجرا ایستاده‌اند. اگر به اندرونی اینها سر بکشیم می‌بینیم که چگونه با جان، مال، آبرو و عِرض مردم بازی می‌کنند.

برخی سال ۹۲ از مردم رأی گرفتند اما هیچ تعهدی به آن ندارند

وی تأکید کرد: اینجا نیاز به مظلوم نمایی نیست، نیاز به ارائه برنامه و کارنامه است، در سال ۹۲ عده‌ای به صورت نمایشی از مردم رأی گرفتند و بعد هم معلوم شد هیچ تعهدی به آنچه اعلام کرده بودند ندارند. مردم نباید دوبار از یک سوراخ نیش بخورند.

مشکل امروز کشور ناشی از عملکرد بانک مرکزی است

زاکانی تصریح کرد: افرادی که از دولت قبل در جمع نامزدها حضور دارند به گونه‌ای صحبت کنند که با کارنامه و برنامه‌هایشان تطبیق داشته باشد. مشکلات امروز کشور ناشی از عملکرد بانک مرکزی و قیمت دلار است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مشکل تأمین نهاده‌های دامی، بی توجهی به نوع سیاستگذاری و نظارت بر بانک‌ها، خلق نقدینگی و افزایش پایه پولی به عملکرد بانک مرکزی برمی گردد. «کی بود کی بود، من نبودم راهکار درستی نیست».

تحقق وعده‌های محسن رضایی کار سختی است

وی با اشاره به برخی وعده‌های داده شده ازسوی محسن رضایی گفت: معتقدم باید روی منابع تجدیدنظر کنند، این عدد و رقم‌هایی که می‌گویند عجیب است. موضوع را نباید سیاسی کرد. ما وظیفه داریم ناظر به منافع ملی نظر بدهیم.

زاکانی اظهارداشت: بنده این وعده‌ها را محاسبه کرده و با دارایی‌ها و امکانات کشور تطبیق داده‌ام. تحقق آنها کار سختی است. آقای رضایی دقیق بگوید این ۱۳۷ میلیارد چیست و چگونه می‌خواهند این منبع را محقق کند.

**بخش سوم؛ پاسخ به نقد نامزدها

آرزو می‌کردم دو به دو مناظره می‌کردیم تا عیار سخنان نامزدها مشخص شود

زاکانی اظهار داشت: در کشور ما انسداد وجود ندارد، مشکلات کشور ناشی از نوع مدیریت و رویکرد، زیاده‌خواهی‌ ها و باندبازی ها است.

وی نامزدهای انتخابات را دعوت به مناظره کرد و گفت: معتقدم بهتر از این می‌توان مناظره کرد؛ آرزو می‌کردم دو به دو مناظره می‌کردیم تا عیار سخنان نامزدها مشخص شود.

کشور را نمی‌توان کاریکاتوری اداره کرد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: معتقدم بسته‌ای که رئیس‌جمهور برای اداره کشور ارائه می‌کند، باید بسته جامعی باشد. نمی‌توان کشور را کاریکاتوری اداره کرد. باید به سیاست، امنیت، سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ توجه کرد.

زاکانی تأکید کرد: برای ارتقاء هر بخش باید بسته‌های جدی ارائه داد تا بتوانند همپوشانی و همبستگی جدی داشته باشند.

وی تصریح کرد: در بخش سلامت معتقدم دولت می‌تواند اقدامات جدی انجام دهد تا مریض غیر از بیماری، درد دیگری نداشته باشد؛ در این راستا بسته جدی را تنظیم کرده‌ام.

زاکانی با تأکید بر اینکه معتقدم در سال اول ریاست جمهوری می‌توانم ریشه فقر مطلق را بَرکنم، گفت: در این راستا برنامه شش سرفصله ای را تدوین کردم که منابع، امکانات و اقدامات آن موجود است و همین امروز می‌توان اجرای آن را آغاز کرد.

وی در مورد آزادی‌های مدنی گفت: معتقدم که دولت باید پیرو و پاسخگوی مردم باشد بنابراین قائل به شفافیت و ایجاد نهادسازی نوین در جهت پذیرش موضوع نظارت، مطالبات و اعتراضات مردم هستم.

زاکانی گفت: بنده معتقدم که به راحتی می‌توان اصل ۸ تا ۲۷ قانون اساسی را اجرا کرد. به درستی می‌توان اصل ۱۰ و ۲۱ قانون اساسی را اجرا کرد. ما صحبت از ۳.۵ زن سرپرست خانواده می‌کنیم که ۱۷۷هزار نفر از آنان تحت پوشش بیمه هستند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: دولت آینده باید برای همه ابعاد و ساحت‌های زندگی برنامه داشته باشد و برنامه‌هایش شعاری نباشد بنابراین معتقدم باید نامزدها و صدا و سیما تغییر رویه بدهند.

**نیمه دوم مناظره

زاکانی گفت: مردم عزیز بیش از سه دهه است که عده ای بر اقتصاد مملکت خیمه زده اند و تمام سرمایه ها و امکانات کشور را به سمت و سویی سوق داده اند که از قِبل تبعیض، خودشان امروز از کاخ نشینان هستند و مردم را در کوخ نشینی نگه داشته اند.

مسئولان دچار خوش اشرافی شدند

وی افزود: اوایل انقلاب به گونه ای بود که یک موی کوخ نشین به هزاران کاخ نشین می ارزید. با کمال تأسف مطلب خوب اول انقلاب تبدیل به شرایطی شد که امروز مسئولان ما دچار خوی اشرافی گری شدند.

دولت را از اشرافی‌گری به نوکری مردم وادار می‌کنم

زاکانی گفت: بنده اولین کاری که می کنم این است که دولت را از اشرافی گری به نوکری مردم وادار می کنم. را راستای توزیع عادلانه ثروت گام خواهم برداشت و توانمند سازی شرایط را به گونه ای تغییر می دهم که مفسدین راهی برای تنفس نداشته باشند.

انتقال خلاف قانون ۱۲۰۰ میلیارد تومان از بانک دولتی به بانک خصوصی

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه فساد از قبیله گرایی و باند بازی ایجاد می شود، خطاب به همتی،اظهار داشت: روز قبل از تعطیلات عید و در آخر وقت، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بانک دولتی به بانک خصوصی به صورت خلاف منتقل می شود و ذیل مسئولیت آقای همتی این اقدام انجام می شود.

با گردن کلفت‌ترین و قوی‌ترین شبکه فساد مبارزه خواهم کرد

وی تأکید کرد: آقای همتی! شما نتوانستید به حوزه خود نظارت کنید، حالا مدعی بقیه حوزه ها هستید. با گردن کلفت‌ترین، قوی‌ترین و با شبکه فساد که مایه فقر و فساد در جامعه هستند، مبارزه خواهم کرد و ریشه آن را خواهم کند.

زاکانی افزود: دو دهه است که بنده با معاون وزیر، معاون رئیس‌جمهور، وزیر نفت، وزیر  اطلاعات و دادستان تهران و موارد اینچنینی با دست خالی درگیر شده ام. ریشه فساد در دولت بنده خشک خواهد شد.

وی با  اشاره به اظهارات محسن رضایی گفت: درباره نکته ایشان عذرخواهی کردم زیرا اشتباه جدی انجام شده بود.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در مورد بحث انرژی EIA  حدود ۸۶ میلیارد دلار اعلام کرده است که البته به زندگی مردم بر می‌گردد و درباره این موضوع می توان بحث کرد.

ادامه دارد…