دولت فرانسه به دلیل رفتار ناشایست پلیس با رنگین‌پوستان جریمه شد

دولت فرانسه به دلیل رفتار ناشایست پلیس با رنگین‌پوستان جریمه شد

به گزارش مهر به نقل از یورو نیوز، دادگاه تجدیدنظر پاریس با لغو حکم قبلی، اعلام کرد که پلیس در بررسی هویت سه دانش آموز رنگین پوست دبیرستانی در سال ۲۰۱۷ رفتاری تحقیرآمیز داشته است.

این دادگاه دولت فرانسه را به دلیل «سوء رفتار عمدی» در ایست‌های بازرسی که در مارس ۲۰۱۷ انجام شد، مقصر شناخت و به پرداخت ۱۵۰۰ یورو به عنوان غرامت به هر یک از جوانان محکوم کرد.

سه دانش آموز رنگین پوست با این عنوان که به دلیل نژادشان مورد تحقیر قرار گرفته‌اند، شکایتی را علیه دولت تنظیم کردند. آنان مدعی بودند که بررسی مدارک شناسایی شان مقابل دید همکلاسی هایشان، معلم شان و رهگذران صورت گرفته است.

در دسامبر ۲۰۱۸، دادگاه بدوی شکایت این دانش آموزان را رد و اعلام کرد که اتهام تبعیض قابل استناد نیست زیرا همه ۱۸ دانش آموز در قطار، رنگین پوست بودند و فقط سه نفر بازرسی شدند.

اما دادگاه تجدیدنظر پذیرفت که رفتار با این دانش‌آموزان نسبت به سایر مسافران در ایستگاه قطار که اکثراً سفیدپوست بودند، تبعیض آمیز بوده است.

وکیل شاکیان به سایت خبری مدیاپارت گفت که تصمیم دادگاه پیام واضحی به وزارت کشور و پلیس ارسال می‌کند. او همچنین این تصمیم را یک پیروزی مهم قانونی دانست که می‌تواند زمینه ساز به جریان افتادن پرونده قضایی دیگری باشد که به ادعای نژادپرستی سیستمی در پلیس فرانسه رسیدگی می‌کند.

چندین نهاد حقوق بشری بین‌المللی و محلی در شکایت خود ادعا کرده‌اند که پلیس تحت تأثیر خصوصیات نژادی تصمیم می‌گیرد از چه افرادی مدارک شناسایی بخواهد. از همین رو عمدتاً مردان جوان از اقلیت ها هدف این نوع بازرسی ها قرار می‌گیرند.

مدافعان حقوق اقلیت‌ها از آنجا که دولت فرانسه تا کنون هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای انجام نداده است در تلاش هستند تا دولت را به دادگاه بکشانند.