راهیابی ۸ هنرمند ایرانی به فستیوال صنایع‌دستی بخارا

راهیابی ۸ هنرمند ایرانی به فستیوال صنایع‌دستی بخارا

به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در سال ۲۰۲۲ سه رویداد مهم صنایع‌دستی در شهر بخارای ازبکستان برگزار خواهد شد که شامل اولین فستیوال بین‌المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی، جلسه هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی و برنامه داوری مُهر اصالت منطقه‌ای شورای جهانی صنایع‌دستی است.

ویدا توحدی، مدیرکل دفتر آموزش و ترویج، در رابطه با این اتفاق عنوان کرد: پس از دریافت اطلاعات مربوط به زمان، مکان و نحوه برگزاری اولین فستیوال بین‌المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی (۲۱ تا ۲۵ می ۲۰۲۲ برابر با ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۱) اطلاع‌رسانی لازم به هنرمندان صورت گرفت و ۳۰ نفر از هنرمندان صنایع‌دستی ایران موفق شدند تصاویر آثار خود را با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان برای این فستیوال ارسال کنند. خوشبختانه هشت نفر برای شرکت در این رویداد و نمایش آثارشان به صورت مستقیم از طرف کشور ازبکستان انتخاب شدند، در حالی که از کشورهای شرکت‌کننده که بالغ بر ۵۰ کشور بودند، دو تا سه هنرمند پذیرش گرفته‌اند.

توحدی در ادامه اشاره کرد: تمامی هزینه‌های رفت و برگشت و اسکان هنرمندان اعزامی نیز بر عهده کشور میزبان است. امیدواریم در میان برگزیدگان نهایی نیز اسامی هنرمندان کشورمان بعد از داوری در کشور ازبکستان بدرخشد.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج افزود: جلسه هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از مهم‌ترین نشست‌های این شوراست که با حضور معاونان مناطق مختلف برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برگزار می‌شود. با توجه به حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این جلسه، انتظار می‌رود صنایع‌دستی ایران در این منطقه نمودی بیش از پیش یابد و در راستای معرفی صنایع دستی ایران و پروژه‌های مرتبط اقدامات لازم و مصوبات مورد نیاز را داشته باشیم.

توحدی بیان کرد: برنامه داوری مُهر اصالت منطقه‌ای شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از موفق‌ترین برنامه‌های ارزیابی صنایع‌دستی در دنیا و مرجع استانداردهای روز برای تولید این هنر صنعت است و اداره‌کل آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی موفق شده است طی مذاکرات و برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده، تعداد ۴۸ اثر را برای شرکت در این برنامه انتخاب و همراه با نماینده کشور به بخارا ارسال کند.

منبع : مهر