راه‌اندازی باشگاه‌های پیاده‌روی/ کارگران قشر نخست برای طرح

راه‌اندازی باشگاه‌های پیاده‌روی/ کارگران قشر نخست برای طرح

به گزارش مهر، پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. یک مطالعه نشان داد که پیاده‌روی و دویدن خطر پرفشاری خون، سطوح بالای کلسترول، بیماری عروق کرونر قلب و دیابت را کاهش می دهند.

گزارشی دیگر که توسط انجمن قلب آمریکا منتشر شد، نشان می‌دهد که پیاده‌روی سریع برای حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته با خطر کمتر بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا مرتبط است.

پیاده‌روی و دویدن به کالری سوزی در بدن و همچنین با توجه به شدت ورزش به کاهش چربی شکم کمک می کنند. خطر آسیب دیدگی هنگام دویدن بسیار بیشتر از پیاده‌روی است زیرا دویدن از شدت بیشتری برخوردار بوده و فشار بیشتری را روی بدن و به طور خاص مفاصل وارد می کند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که پیاده‌روی می کنند با خطر کمتر آسیب دیدگی مواجه هستند، در شرایطی که خطر برای دوندگان بیشتر است. اگر فردی در مورد آسیب دیدگی های مرتبط با ورزش نگران است باید پیاده‌روی را به جای دویدن مد نظر قرار دهد که فواید سلامت مشابه با دویدن با خطر کمتر آسیب دیدگی را ارائه می کند.

این روزها با توجه به شرایط کرونایی و تعطیلی باشگاه های ورزشی پیاده روی می‌تواند تاثیر مثبتی در روند زندگی سالم مردم داشته باشد.

گروه ورزشی مهر در ادامه پیگیری‌های خود در زمینه نقش ورزش همگانی در سلامت مردم و عبور از سیاه چاله بیماری‌های غیر واگیر گفتگویی با سرپرست انجمن پیاده روی درباره اقدامات این انجمن و طرح‌هایش برای پیاده روی مردم و تاثیر آن بر سلامتی جامعه انجام داد.

راه اندازی طرح باشگاه‌های پیاده روی
محمدعلی پیرانی سرپرست انجمن پیاده روی در گفتگو با مهر، درباره طرح های انجمن پیاده روی گفت: اقداماتی در جهت تغییر رفتار شهروندان در دست انجام است. یکی از این طرح ها موضوع باشگاه‌های پیاده روی است که در تلاشیم به بخش خصوصی واگذار کنیم. نخستین بار است که بخش خصوصی باشگاه‌های پیاده روی را راه اندازی خواهند کرد.

در انتظار تایید وزارت ورزش
وی تأکید کرد: آئین نامه و اساسنامه برای باشگاه های پیاده روی نوشته شده است و منتظر تأیید وزارت ورزش هستیم تا مجوز را به بخش خصوصی واگذار کنیم. پس از اخذ مجوز باشگاه‌های پیاده روی از طریق فدراسیون و وزارت ورزش اطلاع رسانی خواهد شد. در حال حاضر بخش خصوصی علاقه مند به تأسیس باشگاه های پیاده روی است و ما منتظر تأیید وزارت ورزش هستیم.

طرح «دوشنبه‌های پیاده روی»
سرپرست انجمن پیاده روی در ادامه درباره طرح دیگر اظهار داشت: هدف بعدی این است که طرح «دوشنبه های پیاده روی» را انجام دهیم تا در این زمینه فرهنگ سازی صورت گیرد. مانند طرح سه شنبه های بدون خودرو. هدف این است سه، دوشنبه ابتدایی هر ماه به بخش آگاه سازی و تولید محتوا برای یک قشر خاص اختصاص یابد.

کارگران قشر نخست
پیرانی تصریح کرد: ان شاءالله از اول خرداد ماه طرح را استارت خواهیم زد. هدف این است که در ماه نخست این طرح را بر روی قشر کارگران انجام دهیم. طرح آماده است و بودجه لازم نیز مدنظر قرار گرفته است. در ابتدا در بحث آگاه سازی این موضوع را مطرح می‌کنیم که پیاده روی چه تأثیری در سلامت روان کارگران و افزایش سطح راندمان کاری آنان خواهد داشت.

دختران دومین قشر
وی تأکید کرد: ماه بعد به دختران اختصاص خواهد داشت. با توجه به مناسبت های مختلف هر ماه را به یک قشر خاص اختصاص خواهیم داد. دوشنبه آخر هر ماه نیز همایش پیاده روی مرتبط با همان قشر مدنظر برپا خواهیم کرد. از طریق اپلیکیشن‌ها و هشتک‌هایی که راه اندازی خواهیم کرد، از افرادی که ۲۵ تا ۳۰ دقیقه یا ۵ کیلومتر پیاده روی خواهند کرد، تقدیر خواهد شد.

اقبال مردم به پیاده روی
وی در مورد میزان علاقه مندی مردم به پیاده روی با توجه به شرایط کرونایی کشور، گفت: پیش از شیوع کرونا و طبق آخرین آمار ۶۳ درصد مردم اقبال خوبی به پیاده روی دارند چرا که پیاده روی ارزان است، نیاز به امکانات خاصی ندارد و بیشتر مردم به سمت پیاده روی روی خواهند آورد و ما در تلاش هستیم این طرح را عملیاتی کنیم.