راه هست-4| راهکاری برای تحریم‌شکنی در تولید سرب و روی/ مسئولان اجازه ورود موقت و صادرات کالا را بدهند

راه هست-4| راهکاری برای تحریم‌شکنی در تولید سرب و روی/ مسئولان اجازه ورود موقت و صادرات کالا را بدهند

یوسف مرادلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در برابر این پرسش که به نظر شما مهم‌ترین مشکل تولید در حال حاضر چیست، گفت: بزرگ‌ترین مشکل تولید خود دولتی‌ها هستند. تصمیماتی که مقامات دولت پشت درهای بسته برای تولید می‌گیرند و این تصمیمات توسط کسانی گرفته می‌شود که آدم‌های خوبی هستند اما بدون اطلاع و سواد کافی در زمینه تولید تصمیم می‌گیرند و عمده این تصمیمات در غیاب صنعتگران و تولیدکنندگان اتخاذ می‌شود.

وی گفت: برخی از تصمیمات دولت برای تولیدکننده دولت و حاکمیت را زیر سؤال می‌برد.

مرادلو در برابر پرسش که آیا صنعت سرب و روی از تحریم ها اثر گرفته است گفت: صنعت سرب و روی به هیچ وجه با تحریم خارجی مشکلی ندارد گرچه تحریم هزینه‌های ما را بالا برده است اما این افزایش هزینه را می‌پذیریم چون به هر حال در کشوری هستیم که ایدئولوژی خاصی دارد و در مقابل تحریم ایستادگی می‌کنیم، اما مهم‌ترین مشکل ما تحریم داخلی است.

رئیس انجمن سرب و روی ایران در مورد این که مراد از تحریم داخلی چیست اظهار داشت: تحریم داخلی مثل مقررات و تصمیمات غیرکارشناسی و خلق‌الساعه است که به یک سری افراد با امضاهای طلایی امتیازات خاص می‌دهند و جلوی صادرات را یک باره می‌گیرند. صادراتی که از تولید مازاد بر مصرف می‌خواهد انجام شود، اما مشکل ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

وی همچنین گفت: گاهی مقامات دولتی دستورات غیرکارشناسی و غیرعلمی صادر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که نبض تولید را از حرکت می‌اندازد مثل الزام به عرضه اختصاصی کالا در بورس کالاست؛ سرب و روی مصرف عام ندارد و از دو سه سال پیش به زور و اجبار گفتند، باید محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنید که این کار باعث افزایش هزینه و روی دست ماندن محصول تولیدی ما شده است.

مرادلو در مورد اینکه آیا عرضه کالا در بورس کالا شفافیت ایجاد نمی‌کند گفت:‌ عرضه اجباری در بورس کالا کلی داستان دارد، زیرساخت‌های لازم فراهم نشده است و از طرفی بسیاری از خریداران سرب و روی دوست ندارند از طریق بورس خریداری کنند زیرا نمی‌خواهند نامی از آنها در جایی ثبت شود و دولت می‌خواهد ما را به زور به بورس کالا ببرد. در آنجا خریداران نمی‌آیند و برندی که با هزار خون دل درست کرده‌ایم در روی تابلوی بورس کالا قرار می‌گیرد، اما به دلیل نداشتن مشتری به پایین می‌افتد. یعنی ما محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کنیم، اما خریدار ندارد.

رئیس انجمن سرب و روی ایران در مورد این که راهکار شما چیست، گفت:‌ تنها راه عملیاتی برای دور زدن تحریم‌ها ورود موقت مواد اولیه، سپس تبدیل به کالا و صادرات آن است که این کار گردش مالی ندارد، بنابراین آمریکا و تحریم‌کنندگان نمی‌توانند آن را رصد کنند و ما آن را پیشنهاد کرده‌ایم اما برخی مقامات دولتی از ورود موقت کالا جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

وی در مورد این که فقط ورود موقت مواد اولیه و برای جذب ارزش افزوده کالا مدنظر است، گفت: ورود موقت یعنی این که مواد خام را به داخل بیاوریم و روی آن فرآوری انجام شود و با ارزش افزوده آن را صادر کنیم.

مرادلو در مورد این که مگر مواد اولیه سرب و روی در داخل کشور وجود ندارد افزود: بین 12 تا 15 درصد از مواد اولیه تولید سرب و روی داخلی است و بقیه را مجبوریم برای کامل شدن ظرفیت تولید مواد اولیه از هر جای دنیا وارد کنیم. اگر ورود موقت مواد اولیه باشد، آن را تبدیل به سرب و روی می‌کنیم و محصول با ارزش افزوده صادر می‌کنیم.

رئیس انجمن سرب و روی ایران همچنین گفت: چون سوئیفت بسته است، نمی‌توانیم ارز  جابجا کنیم، ما از وقتی تحریم شده‌ایم، نمی‌توانیم با بانک‌های خارجی کار کنیم، بهترین روش این است که اجازه دهند مواد خام به صورت ورود موقت وارد کشور شود و در داخل کشور فرآوری شده و کالای با ارزش افزوده را صادر کنیم، در آن صورت خط تولید ما هم تکمیل می‌شود و می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب