رایزنی وزرای دفاع فنلاند، سوئد، و نروژ درباره مسائل امنیتی

رایزنی وزرای دفاع فنلاند، سوئد، و نروژ درباره مسائل امنیتی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزرای دفاع فنلاند، سوئد و نروژ امروز پنج‌شنبه در شهر «هلسینکی»، پایتخت فنلاند دیدار خواهند کرد تا درباره فرصت‌های جدید همکاری بحث و رایزنی کنند که با پیوستن فنلاند و سوئد به سازمان ناتو ایجاد خواهند شد.

در بیانیه وزارت دفاع فنلاند آمده است: موضوعات بحث سه وزیر، همکاری‌های دفاعی دوجانبه، و مسائل امنیتی در مناطق پیرامونی سه کشور است. وزرا همچنین درباره فرآیند پیوستن به ناتو، اقدام فنلاند به خرید جنگنده‌های رادارگریز اف -۳۵ و همکاری‌های صنعتی و پشتیبانی بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین (اسفند ۱۴۰۰) دو کشور سوئد و فنلاند درخواست رسمی عضویت در ناتو را ارائه دادند که پس از کش‌وقوس‌های فراوان و مخالفت‌های ترکیه، سرانجام ترکیه و سران ناتو اوایل تیرماه به پیوستن این دو کشور به این سازمان نظامی موافقت کردند و روند تصویب عضویت این دو کشور به ناتو در پارلمان‌های کشورهای عضو ناتو آغاز شد.

ترکیه موافقت خود با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را منوط به پذیرش شروط خود در زمینه مبارزه با تروریسم از سوی این دو کشور کرده است. پارلمان ترکیه، برخلاف دیگر کشورهای عضو ناتو، هنوز پروتکل الحاقی سوئد و فنلاند را تصویب نکرده است.

منبع : مهر